ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ-ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଚୁକ୍ତିରେ ଟ୍ୱିଟର ଭୟଭୀତ- କିଣିବା ଦୌଡ଼ରେ ସାମିଲ

ମେରିକା ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ର ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ କମ୍ପାନୀ ‘ବାଇଟ୍ ଡାନ୍ସ’କୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛି, ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌କୁ ଆମେରିକାରୁ ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ କିମ୍ବା ଏହାର କେବଳ ଗୋଟିଏ ଉପାୟ ଅଛି ଯେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି କମ୍ପାନୀ ଏହି ଆପ୍ କିଣି ପାରିବେ। ଏହାକୁ କିଣିବା ଦୌଡ଼ରେ କେବଳ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟର ନାମ ଆଗକୁ ଆସୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ମଧ୍ୟ କିଣିବା ରେସରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି। ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ତୀବ୍ର ହୋଇଛି ଯେ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯାହା ସହିତ ଏହାର ଲିବରାଲ୍ ପ୍ରଚାରକୁ ବିନାବାଧାରେ ଚଳାଇବାକୁ ହେବ ।

ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ଦୁନିଆରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚେଷ୍ଟା କରିନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ଏହା ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ର ମାଲିକାନା କିଣିବ । କିନ୍ତୁ ୱାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ସହିତ ଏହି ଡିଲ୍ ପାଇଁ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ତେବେ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର କିମ୍ବା ବାଇଟ୍ ଡାନ୍ସ ଆନୁଷ୍ଠାନିକଭାବେ ଏହି ଖବରକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିନାହାଁନ୍ତି ।

ଯଦି ଦେଖାଯାଏ, ଏହି ଡିଲ୍ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ପାଇଁ ବହୁତ ମହଙ୍ଗା ହୋଇପାରେ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ଅପେକ୍ଷା ବହୁତ ବଡ଼ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ପାଇଁ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କଦ୍ୱାରା ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟସୀମା ହେଉଛି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ । ଏହାର ଅର୍ଥ, ଟ୍ୱିଟ୍‌ରକୁ ଏହି ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ଯେକୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଡିଲ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଥିସହ ଟ୍ରମ୍ପ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ସହିତ ଏହି ଚୁକ୍ତି କେତେ ହେବ, ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଟ୍ୱିଟ୍‌ରର ଏହି ରେସରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ଆଉ ଏକ ଦିଗ ଅଛି । ଦଳୀୟ ଆଚରଣ ପାଇଁ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଜଣାଶୁଣା । ଅନ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପରି ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ମଧ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣପନ୍ଥୀ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛି । ନିକଟରେ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରରେ ଏକ ଭିଡିଓ, ଯେଉଁଥିରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଟାଇମ୍ସର ଏଲଇଡି ସ୍କ୍ରିନରେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ଫଟୋ ଦେଖାଯାଇଥିଲା ତାହାକୁ ହଟାଇ ଦେଇଥିଲା । ତେବେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିଭାଗ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମକୁ ପରିହାସ କରୁଥିବା ଭିଡିଓକୁ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରରେ କେବେ ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯାଇନାହିଁ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଟ୍ୱିଟ୍‌ରର ସିଇଓ ଏକ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀର ଅଧିକାଂଶ କର୍ମଚାରୀ ବାମପନ୍ଥୀ ଚିନ୍ତାଧାରାର ଅଟନ୍ତି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଦକ୍ଷିଣପନ୍ଥୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପଟେ, ଯଦି ଆପଣ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ବିଷୟରେ କଥା ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଡିଲ୍ ଏତେ ସରଳ ହେବ ନାହିଁ । ତେବେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟର ସିଇଓ ସତ୍ୟ ନାଡେଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକ୍‌ଟକ୍ ସହିତ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ସମସ୍ତ ଆଲୋଚନା ୧୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ ହେବ । କିନ୍ତୁ ଅପରପକ୍ଷେ, ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ସହିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ଚୁକ୍ତି ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ପାଇଁ ବିଷର କପ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେବ । କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ଏହା ଖରାପ ବୋଲି ସେମାନେ ଭାବିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଡିଲ୍ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିନାହାଁନ୍ତି । ଯଦି ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଏହି ଆପ୍ କିଣେ, ତେବେ ଏହା ସୋସିଆଲ୍ ମିଡ଼ିଆ ଦୁନିଆରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି ଯେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ନେଟୱାର୍କରେ ବାମପନ୍ଥୀ ତଥା ତଥାକଥିତ ଉଦାରବାଦୀଙ୍କ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଚାହୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ କିଛି ନିର୍ଭର କରେ, ଯାହାଙ୍କ ସହ ସେ ଉଭୟ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ସହିତ କାରବାର କରିବେ ।

Leave a Reply