ସି.ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କୁ ‘ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନୁହେଁ ବରଂ ସିସିପିର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ କୁହନ୍ତୁ’ ଆମେରିକାର ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ବଡ଼ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ

ମେରିକା ଏବଂ ସିସିପି ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଦିନକୁ ଦିନ ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତ୍ୱ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା ଏକ ନୂତନ ପରୀକ୍ଷଣ ବ୍ୟବହାର କରି ବେଜିଂକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାକୁ ଶବ୍ଦ ଚୟନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି ।

ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓଙ୍କ ସମେତ ଆମେରିକାର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସି. ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ଆଉ “ଚୀନ୍‌ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି” ନୁହଁନ୍ତି, ବରଂ ସେ “ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି (ସିସିପି)” ର ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲ୍ ଅଟନ୍ତି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ  ସି.ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନୁହେଁ ସିସିପିର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭାବରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ତାଙ୍କ ପ୍ରେସ ବ୍ରିଫିଂରେ ପୋମ୍ପିଓ ଚୀନ୍ ନୁହେଁ ସିସିପିଙ୍କୁ ଦୋଷ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ, ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏକ ଅମୂଳକ ପ୍ରତୀକ ଭଳି ମନେହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ଲୋକଙ୍କୁ ସିସିପି ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କହି ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଛି । ଆମେରିକା ଦର୍ଶାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ଯେ ବିଶ୍ୱରେ ଚୀନ୍ କିମ୍ବା ଚୀନ୍ ଲୋକଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କୌଣସି ଶତ୍ରୁତା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସିସିପି ଏବଂ ଏହାର ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରହିଛି । ତେଣୁ ଆମେରିକା ଚୀନ୍‌ରେ କ୍ଷମତାସୀନ ଶାସନକୁ ସୂଚାଉଛି, ଯାହା ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମୌଳିକ ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି ଏବଂ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସେମାନଙ୍କୁ ଶୋଷଣ କରୁଛି ।

ପୋମ୍ପିଓ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, “ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସି.ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ଜଣେ ଦେବାଳିଆ ସମୁଦାୟବାଦୀ ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ବିଶ୍ୱାସୀ।” ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଏହା ପଞ୍ଚଦଶ ଥର ଥିଲା ଯେ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ତାଙ୍କ ସିସିପି ପଦକୁ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ ।

ଏପରିକି ପୋମ୍ପିଓ ଚୀନ୍‌ର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ମନୋଭାବ ଉପରେ ଚୀନ୍ ଅପେକ୍ଷା ସିସିପିକୁ ଦାୟୀ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି । ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ଲଣ୍ଡନ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ପୋମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହଂକଂର ସ୍ୱାଧୀନତା କିପରି ଚୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ତାହା ଆମେ ଦେଖିଛୁ । ଆମେ ଦେଖିଛୁ ସିସିପି ଏହାର ପଡ଼ୋଶୀମାନଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରୁଛି, ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଗୁଣ୍ହାଗିରି ଦେଖୁଛି ଏବଂ ଭାରତକୁ ସାଂଘାତିକ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛି । ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ପୋମ୍ପିଓଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ଚୀନ୍ ଉପରେ ନୁହେଁ ବରଂ ସିସିପି ଉପରେ ଥିଲା ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଟ୍ରମ୍ପ କୋଭିଡ଼୍‌ – ୧୯କୁ କରୋନା ସହିତ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ “ଚାଇନିଜ୍ ଭାଇରସ୍” ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିଥିବାବେଳେ ପୋମ୍ପିଓ “ୱୁହାନ୍ ଜୀବାଣୁ” ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ଏହା ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ମହାମାରୀ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ଦୋଷ ଆଣିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ପୋମ୍ପିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ।

ଏକ ସରକାରୀ ଅଭିଭାଷଣରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, “କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ସମସ୍ତେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିଛୁ ଏବଂ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ମୃତ ଦେହ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି, କାରଣ ସିସିପି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ହଂକଂ ଏବଂ ଜିନଜିଆଙ୍ଗରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଦମନ ଖବର ପଢ଼ୁଛୁ ।”

କେବଳ ପୋମ୍ପିଓ ନୁହଁନ୍ତି, ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନର ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଯେପରିକି ଏଫବିଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଖ୍ରୀଷ୍ଟୋଫର ରାଇ, ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ୱିଲିୟମ୍ ବାର ଏବଂ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ରବର୍ଟ ବ୍ରାଇନ୍ ମଧ୍ୟ ସି.ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କୁ “ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲ୍” ଏବଂ ଚୀନ୍‌କୁ ସିସିପି ଭାବରେ ସମ୍ବୋଧନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୋମ୍ପିଓ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ବାସୀ ବୁଝନ୍ତୁ ଯେ କୌଣସି ସିନୋଫୋବିୟା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାଧୀନ ସିସିପିର ବିପଦ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ ।

ହଂକଂର ଜଣେ ଆମେରିକୀୟ ଅଧିକାରୀ ନିଜ ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶବ୍ଦର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସିସିପି ବିଷୟରେ କୌଣସି ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଆମେରିକା-ଚୀନ୍ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ସମୀକ୍ଷା ଆୟୋଗ (ୟୁଏସସିସି)ର ସଭାପତି ରବିନ୍ କ୍ଲିଭଲ୍ୟାଣ୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ସତ୍ୟ ଯେ ସେ (ସି.ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌) ଏକ ଉଦାରବାଦୀ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ସଭାପତି ନୁହଁନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଚୟନ କରନ୍ତି ଏବଂ କ୍ଷମତାକୁ ଆସନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜଣେ ଶାସକ ଯିଏ ସ୍ୱୟଂ ସେବକ ଦଳର ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରନ୍ତି।

ପୋମ୍ପିଓ ବିଶ୍ୱକୁ କହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ଚୀନ୍ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ଶତ୍ରୁ ନୁହେଁ । ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ସହାନୁଭୂତି ଦେଖାଉଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସିସିପି ଏବଂ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି ସହ ସହମତ ନୁହଁନ୍ତି ।

ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପୋମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ସିସିପି ଯାହା କରେ ତାହା ଯଥେଷ୍ଟ ଖରାପ, କିନ୍ତୁ ବେଜିଂର ଗୁଣ୍ଡାଗିରିକୁ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱ ସହ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ଆମେରିକା ଚୀନ୍‌ର ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେଉଁମାନେ ଏକ ସ୍ୱାଧୀନ ସିସିପିର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଶିକାର ଅଟନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ପୋମ୍ପିଓ ସିସିପି ବିଷୟରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିସିପି ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା ସବୁଠୁ ବଡ଼ ମିଥ୍ୟା ହେଉଛି ଯେ ସେମାନେ ୧.୪ ବିଲିୟନ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କହୁଛନ୍ତି । ସେହି ସମାନ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଦିନକୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ନଜରରେ ରଖନ୍ତି ଏବଂ ହଇରାଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି । ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି ଯେ ସିପିପି ଚୀନ୍ ଲୋକଙ୍କ ମତ କିମ୍ବା ମତକୁ କୌଣସି ଶତ୍ରୁ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଭୟ କରେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଏପରିକି ହ୍ୱାଇଟ୍‌ ହାଉସ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ଷ୍ଟିଭ ବ୍ୟାନନ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସିସିପି, ଚୀନ୍ ନୁହେଁ, ଯାହାକୁ ଟ୍ରମ୍ପ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

ଚୀନ୍‌ର ସିସିପି ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକା ଏକ ମତଭେଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଏହା ଏକ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ଯୁଗର ରଣନୀତି ଯାହା ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରିବାରେ ୱାଶିଂଟନ୍ ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା ​​। ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ଭଳି ତିବ୍ଦତ, ହଂକଂ, ସାଂଘାଇ ଏବଂ ଜିନଜିଆନ୍ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ସିସିପି ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ । ଏହି ସମସ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ପ୍ରଥମେ ସିସିପି ବିରୋଧୀ ଭାବନାକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିବାର ଏକ ଦୃଢ଼ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ସିସିପି ଅଧିକୃତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକ ପରେ ସାତ ଖଣ୍ଡରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ ।

ଏହିପରି ଯୁଦ୍ଧର ରେଖା ଅଙ୍କିତ ହୋଇଛି । ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ପୋମ୍ପିଓ ପିଏଲଏ ସହିତ ସିସିପି ଏବଂ ଏହାର ସାମରିକ କଣ୍ଟିଜେଣ୍ଟକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଚୀନ୍ ନୁହେଁ, ସିସିପି ପରାସ୍ତ ହେବ ଏବଂ ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ କ୍ଷମତାସୀନତାରୁ ମୁକ୍ତ ହେବ ।

 

Leave a Reply