“ଅନେକ ସିସିପି ସଦସ୍ୟ ମତ ଜିନପିଙ୍ଗ ଦଳରୁ ହଟନ୍ତୁ” – ଚୀନ୍‌ର ବହିଷ୍କୃତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା

ଳର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ମତଭେଦ ଦେଖାଦେଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କୁ ସିସିପି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବିରୋଧ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଚୀନ୍‌ରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର, ନାଗରିକ ସ୍ୱାଧୀନତା, ଆଇନର ନିୟମ ଏବଂ ସାମ୍ବିଧାନିକତାର ସ୍ୱର ବଢ଼ୁଛି । ଏ କଥା ଚୀନ୍‌ର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ପାର୍ଟି ସ୍କୁଲର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରଫେସର ତଥା ପଲିଟବୁରୋର ପୂର୍ବତନ ସଦସ୍ୟ ରହିଥିବା ସାଇ ଜିଆ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌ରେ ସରକାରୀ ପଦବୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା କୌଣସି ପ୍ରମୁଖ ଅଧିକାରୀ ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଏତେ ଜୋରରେ ବିରୋଧ କରିନଥିଲେ ।

ଜିଆ ଯେଉଁ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ପାର୍ଟି ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ପଢ଼ାନ୍ତି ତାହା ଚୀନ୍‌ର ଏକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ । ଚୀନ୍‌ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ଅଧିକାରୀମାନେ ଏଠାରେ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ଏବଂ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱକୁ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଦେଇଥିବା ବିବୃତ୍ତି ଦର୍ଶାଉଛି । ଜିଆ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍‌ରେ ଦି ଗାର୍ଡିଆନ୍ ଖବରକାଗଜକୁ ଦେଇଥିବା ବିବୃତ୍ତିରେ ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କୁ “ମାଫିଆ ବସ୍” ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିକୁ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଜମ୍ବି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ତେବେ, ତାଙ୍କ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ନିରନ୍ତର ଧମକ ଥିବାରୁ ସେ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ମୁଦ୍ରଣ ନକରିବାକୁ ଦି ଗାର୍ଡିଆନକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରର ଅଡ଼ିଓ ଲିକ୍ ହୋଇ ତାଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି, ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ବାହାରିଛି ।

ସେ ସିସିପି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପଦବୀ ମିଆଦକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଥିବାରୁ ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ଦଳରେ ବିରୋଧ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଦଳରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଫେସର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଙ୍କ ଶାସନରେ ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଚୀନ୍ ପାଇଁ ପ୍ରଗତିକୁ ଆଉ ସମର୍ଥନ କରୁନାହିଁ । ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଗତିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ, ମୁଁ କେବଳ ଏହି ଦଳ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହିଁ । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହି ଦଳ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ବାସ୍ତବରେ, ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଚୀନ୍‌ରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଶାସନର ଦୁଇଟି ଗୁଣ ଥିଲା । ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ଅନ୍ୟ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ସରକାରଙ୍କ ପରି, ଚୀନ୍ ସରକାର କେବେ ମଧ୍ୟ ନିଜର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ସରକାର ପରି ଆର୍ଥିକ ଉଦାରୀକରଣକୁ ମଧ୍ୟ ବାରଣ କରିନାହାଁନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଶାସନର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥିରତା ଯାହା ଚୀନର ଆର୍ଥିକ ବିକାଶରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା ​​। କିନ୍ତୁ ଜିନପିଙ୍ଗ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଚୀନ୍ ସମସ୍ତ ବଡ଼ ଦେଶଦ୍ୱାରା ତଥ୍ୟ ଚୋରି, ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । କରୋନା ବିସ୍ତାର ପରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରୋଶ ଯୋଗୁଁ ଆଜି ଚୀନ୍‌ ଉପରେ କ୍ରୋଧ ରହିଛି ।

ଜିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟାର କାରଣ ହେଉଛି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ “ଯାଞ୍ଚ ହୋଇନଥିବା ଶକ୍ତି” । ଯେହେତୁ ଜିନପିଙ୍ଗ ଦଳରେ କାହା ପାଖରେ ଉତ୍ତରଦାୟୀ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭୟ କରନ୍ତି, ତାଙ୍କ ନୀତି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଏ ନାହିଁ, କିମ୍ବା ତାଙ୍କୁ ସତ୍ୟ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ଅବଗତ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ଜିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସମ୍ପର୍କରେ ଜିନପିଙ୍ଗ ଜାନୁଆରୀ ୭ରେ ଏକ ବୈଠକରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିସ୍ଥିତି ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଦାରଖରେ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ସେ ୭ଜାନୁଆରୀରେ ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଜାଣିଥାନ୍ତେ, ତେବେ ଏହି ଘୋଷଣା ପାଇଁ ୨୦ ଜାନୁଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାହିଁକି ଲାଗିଲା ?

ଜିନପିଙ୍ଗ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ଜିଆ କହିଛନ୍ତି, ଏହାର ଅପାର ଶକ୍ତି ହେତୁ ସିସିପି ଯାହାକୁ ଚାହିଁବ ଦଣ୍ଡ ଦେଇପାରେ । ଦଳର ମତ ଅପେକ୍ଷା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଭିନ୍ନ ମତ ଦେବାକୁ ସାହସ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ପ୍ରକୃତ ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ସୂଚନା ଦେବାକୁ କେହି ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି । ଯେହେତୁ ଲୋକମାନେ ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକର ସତ୍ୟତାକୁ ଲୁଚାନ୍ତି, ଜିନପିଙ୍ଗ ଏବଂ ସିସିପି ସତ୍ୟଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ସ୍ୱାଭାବିକ । ତେଣୁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଜିନପିଙ୍ଗ ଯାହା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି ତାହା ଭୁଲ ହେବ ।

ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ଅଧିକାରୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବା କିମ୍ବା ବର୍ତ୍ତମାନର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିବା ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ । ଗାଲଭାନ୍ ଘଟଣା ପରେ ଚୀନ୍ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହାର ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ନ ଦେଇ ସେନା ସହିତ ମନଇଛା ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ତା’ପରେ ପୂର୍ବତନ ସିସିପି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପୁଅ କହିଥିଲେ ଯେ ସେନାଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ବିଦ୍ରୋହକୁ ଚୀନ୍ ସରକାର ଦେଖିବ ।

ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ନିୟମ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏକ ବୋଝ ପାଲଟିଛି । ଚୀନ୍‌ ସ୍ଥିରତାର ମୂଳଦୁଆ ଥିବା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆର୍ଥିକ ଲାଭ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହେଉଛି । ଜିନପିଙ୍ଗ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ଖରାପ କରୁଛି, ଯାହା ଚୀନ୍ ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ସୀମିତ ଅର୍ଥନୈତିକ ସୁଯୋଗକୁ ସୀମିତ କରୁଛି । ଏହି କାରଣରୁ, ଦଳ ଭିତରେ ଜିନପିଙ୍ଗକୁ ବିରୋଧ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଅସୁବିଧାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ନିକଟରେ କୌଣସି ଠୋସ୍ ନୀତି ନଥିବା ପରି ମନେହୁଏ ।

Leave a Reply