Advertisements

ବିବାଦର ଏକମାତ୍ର ମୂଳ ନାମ ଚୀନ୍ !

  •  ୨୦ ଦେଶ -୨୦ ସୀମା -୨୦ ବିବାଦ

  • ଚୀନ୍ ଏହାର ସମସ୍ତ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ସହିତ ତୀବ୍ର ବିବାଦ କରୁଛି

ତ ଏକ ମାସ ଧରି ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ଅନେକ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି । ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରେ ଚୀନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସୈନ୍ୟ ଜମା ହୋଇଥିବା ଖବର ଆସିଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଯେତେବେଳେ ବି ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ଥାଏ, ପ୍ରାୟତଃ ଚୀନ୍ ହିଁ ଝଗଡ଼ା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ । ଯାହାହେଉ, ଆମର ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଅକସାଇ ଚୀନ୍‌ ଏବେ ମଧ୍ୟ ବେଜିଂ ଦଖଲରେ ଅଛି । ଏହି ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି କାରଣ ଚୀନ୍‌ର ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏଲଏସି ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ଚୀନ୍‌ ଖୁସି ନୁହେଁ ।

ମାତ୍ର ୩୮୦୦୦ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ଅକସାଇ ଚୀନ୍ ଚୀନ୍‌ର ଏହା କେବଳ ଏକମାତ୍ର ଦାବି ନୁହେଁ । ଠିକ୍ କହିବାକୁ ଗଲେ ଚୀନ୍ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶର ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ନିଜର ଅଧିକାର ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।

ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦ ସମାପ୍ତ ହେବାର ପ୍ରାୟ ୬୦ ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର ବୈଦେଶିକ ନୀତି ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦ ଏବଂ ବେଆଇନ ଦଖଲ ଉପରେ ଆଧାରିତ । ସେଥିପାଇଁ ବେଜିଂର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ସହିତ ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଖଣ୍ଡତା ଉପରେ କିଛି ବିବାଦ ରହିଛି। ଆଜି ମଧ୍ୟ, ଡ୍ରାଗନ୍ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଆଦର୍ଶ ସହିତ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଜମି ଦଖଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି।

ଜାପାନ

ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଜାପାନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା । ଚୀନ୍ ଏବଂ ଜାପାନ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ମୁଖ୍ୟତଃ  ପୂର୍ବ ଚୀନ୍ ସାଗର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଛି । ନିକଟରେ ଜାପାନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ୱୁହାନ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଜାପାନ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ବୁଲୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ଜାପାନ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଆଇନଗତ ଭାବରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଦାବିଗୁଫିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବେଆଇନ୍‌ । ଚୀନ୍ ଦାବି କରିଛି ଯେ ରିୟୁକ୍ୟୁ ଦ୍ୱୀପ (ରିୟୁକ୍ୟୁ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ) ଏକଦା ଦାସ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଭୁଲିଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଦ୍ୱୀପ ୧୮୭୪ ମସିହାରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିଛି।

ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗର ବିବାଦ  

 

ଭାରତ ସହ ସୀମା ବିବାଦ ଚୀନ୍‌ର ଏକମାତ୍ର ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ନୁହେଁ । ଏହାର “ନଅ-ଡ୍ୟାସ୍ ଲାଇନ”ର ଅବୈଧ ନୀତି ଆଧାରରେ ଚୀନ୍ ନିଜ ଜମିଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୦୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଏକ ଜଳ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଅଧିକାର ଗ୍ରହଣ କରିଛି ।

ଏହି ରେଖା କେବଳ ଫିଲିପାଇନ୍ସର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରେନାହିଁ, ଭିଏତନାମ ଏବଂ ମାଲେସିଆକୁ ମଧ୍ୟ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରେ । କିନ୍ତୁ ବେଜିଂର ଅହଂକାରକୁ ଯୋଗୁ ଚୀନ୍‌ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ଏହି ଜଳ ଜୋନ୍ କିମ୍ବା ଦ୍ୱୀପ କିମ୍ବା ଜଳପଥରେ ଆସୁଥିବା ଅନ୍ୟ ଜମି ଉପରେ ତାଙ୍କର ଅଧିକାର ଅଛି ।

ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଦାବିଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ଜାତିସଂଘର ସମୁଦ୍ର ଆଇନର ସମ୍ମିଳନୀର ଚରମ ଉଲ୍ଲଂଘନ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ଅନେକ ଦେଶର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅର୍ଥନୈତିକ ଜୋନ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ଆମେ ଭୁଲିଯାଉ ଯେ ସେହି ସମାନ ଚୀନ୍ ହିଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ କୋର୍ଟ ଅଫ୍ ଜଷ୍ଟିସ୍ କିମ୍ବା ଆଇସିଜେ ନିୟମ ଏବଂ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଅମାନ୍ୟ କରେ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍‌ ସ୍ପ୍ରେଟ ଦ୍ୱୀପରେ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛି । ଏହା ୭୫୦ ରିଫ୍, ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ଆଟଲେସ୍, କେସ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ । ତେବେ ତାଇୱାନ, ବ୍ରୁନେଇ, ଭିଏତନାମ, ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଇତ୍ୟାଦି ଦ୍ୱାରା ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଛି, ଯାହା କେବଳ ଚୀନ୍‌କୁ ପରିହାସ କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ଏଠାରେ ଏହାର ମହାନତା ଦେଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ବାରଣ କରେ ନାହିଁ ।

ତାଇୱାନ 

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସନ୍ତୁ ସେହି ଅଞ୍ଚଳକୁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆଜି ଚୀନ୍ ଅଧିକ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଛି । ତାହା ହେଉଛି ତାଇୱାନ୍ । ଚୀନ୍‌ ସମଗ୍ର ତାଇୱାନ ଉପରେ ନିଜର କର୍ତ୍ତୃତ୍ୱ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ତାଇୱାନ କେବଳ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି କାରଣ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଚାଇନିଜ୍ ଚୀନ୍ ରିପବ୍ଲିକର କୁଓମିଣ୍ଟାଙ୍ଗ ନେତାଙ୍କ କବଳରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ ଏହି ଦ୍ୱୀପରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି ।

ବେଜିଂ ତାର କଳ୍ପିତ ୱାନ ଚୀନ୍‌ ନୀତି ଆଧାରରେ ତାଇୱାନକୁ ନିଜ ଆଭିମୁଖ୍ୟରୁ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ ଏବଂ ତାଇୱାନର ସ୍ୱାଧୀନ ଅସ୍ତିତ୍ୱକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାକୁ ହେୟ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖନ୍ତି ।

 ଲାଓସ୍ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ

ସେହିଭଳି, ୟୁଆନ୍ ରାଜବଂଶ ସହିତ ହୋଇଥିବା ପୁରୁଣା ଚୁକ୍ତି ଆଧାରରେ ଚୀନ୍ ଲାଓସର କିଛି ଅଂଶ ଦାବି କରିଛି, ଅନ୍ୟପଟେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପାହାଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ଖରାପ ଦୃଷ୍ଟି ରହିଛି । ଭୁଟାନ କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ର ଲୋଭ ଏଠାରେ ଶେଷ ହୁଏ ନାହିଁ । ଚୀନ୍ ଭୁଟାନର ଡୋକଲାମ ମାଳଭୂମିକୁ ଏହାର ଅଂଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରେ ଯାହା ୨୦୧୭ ରେ ଭାରତ ସହିତ ଚୀନ୍‌ର ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ।

ଟାନମେରେ ଥିବା ଚେରକ୍ରିପ୍‌ ଗୋମ୍ପା, ଧୋ, ଡୁଙ୍ଗମାର, ଗେସୁର, ଗେଜନ୍, ଇଟେ ଗୋମ୍ପା, ଖୋଚର, ନାନ୍ରି, ରିଙ୍ଗଙ୍ଗ, ସାନମାର, ଟାରଚେନ୍ ଭଳି ଅଞ୍ଚଳ ଦଖଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍ ମିଆଁମାର କିମ୍ବା କାଜାଖସ୍ତାନ, କିର୍ଗିଜସ୍ଥାନ, ତାଜିକିସ୍ତାନ, ମୋଙ୍ଗୋଲିଆ ଉତ୍ତର-କୋରିଆ କିମ୍ବା କାମ୍ବୋଡ଼ିଆ, ଏପରିକି ନେପାଳର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ଦାବି କରିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନ ଛାଡ଼ି ନାହିଁ ଏବଂ ଭାରତର ୫୧୮୦ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର କାଶ୍ମୀର ଅଞ୍ଚଳକୁ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଅଧୀନରେ ରଖିଛି ।

ଏହିପରି, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସୁଗମ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ । ଯଦି ସମୟ ସମୟରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ଚୀନ୍‌ର ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦୀ ନୀତି ଯୋଗୁଁ ବିଶ୍ୱକୁ ଯୁଗ ଯୁଗ ଧରି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

 

Advertisements

Leave a Reply