କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌ ମୃତ କି ଜୀବିତ ? ସାନ ଭଉଣୀଦ୍ୱାରା କ୍ଷମତା ପରିବର୍ତ୍ତନ !

ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ଏକ ମଜାଦାର ନୂଆ କାହାଣୀ ବିକାଶ ହେଉଛି

ଏହା ‌ଆହୁରି ବଡ଼ ହୋଇପାରେ  

ମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ରାଜ୍ୟ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ପୁଣି ଥରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି ।  ଏଥର ଏହାର ଶାସକ କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌ଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାର ଅଭିଯୋଗ ହେତୁ ଶାସନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଚାଲିଛି ।

କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍ ଅସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି କି ? ସେ ଅକ୍ଷମ କି ? ସେ ଜୀବିତ କି ? ଏହାହିଁ ଏବେ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ।

ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅବସ୍ଥା ତଥା ମୃତ୍ୟୁ ଦ୍ୱାରରେ ଥିବାବେଳେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏଭଳି ରିପୋର୍ଟକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି । ଏହି ସମୟରେ, ଉତ୍ତର କୋରିଆରୁ କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଉନାହିଁ ଯାହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବରେ ଏହାର ଗୁପ୍ତ ପ୍ରକୃତି ସହିତ ମେଳ ଖାଉଛି । କୋରିଆର ପିତୃପୁରୁଷ ନୀତିରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏକ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କିମ୍‌ଙ୍କୁ “ଶୁଭେଚ୍ଛା” ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ସେ ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି, ଯାହା ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି, ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ଅବସ୍ଥା ।”

ଏପ୍ରିଲ ୧୫ରେ ତାଙ୍କ ଜେଜେବାପା କିମ୍‌ ଇଲ ସାଙ୍ଗଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ – ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବାର୍ଷିକ ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କିମ୍‌ଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ତାଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥତା ବିଷୟରେ ଏପରି ଗୁଜବକୁ ଆହୁରି ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି । ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଡିଫେକ୍ଟରଙ୍କଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ଡେଲି ଏନକେ ଅନୁଯାୟୀ କିମ୍‌ ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ହୃଦ୍‌ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ । ଉତ୍ତର କୋରିଆ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ଉତ୍ସକୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, “ଅତ୍ୟଧିକ ଧୂମପାନ, ମେଦବହୁଳତା ଏବଂ ଥକାପଣ କିମ୍‌ଙ୍କର ଜରୁରୀ ହୃଦ୍‌ରୋଗର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କାରଣ ଥିଲା ।”

ଉତ୍ତର କୋରିଆର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତା କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌ଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଅବହେଳା କିମ୍ବା ଶେଷରେ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ ଗୁଜବ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନର କାରଣ ହୋଇଛି, ଅର୍ଥାତ୍ ଯିଏ ୩୬ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଅଟନ୍ତି ।  ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଶାସନ ଏକ ପାରିବାରିକ ଉଦ୍ୟୋଗ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସମାନ ପରିବାର ଗତ ସାତ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଆଣବିକ ଚାଳିତ ଦେଶ ଉପରେ ଶାସନ କରିଆସୁଥିଲେ । କିମ୍ ନିଜେ ପରିବାରର ତୃତୀୟ ପୀଢ଼ିର ଶାସକ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତା ତଥା ଜେଜେବାପାଙ୍କ ପରି ତାଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ସଂସ୍କୃତି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ।

ପରିବାରର ପୌରାଣିକ “ପେକ୍ଟୁ” ରକ୍ତଧାରା ଯାହା ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିଖରରୁ ଏହାର ନାମ ନେଇଥାଏ, କେବଳ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଦେଶ ଶାସନ କରିବାର ଅଧିକାର ଦେଇଥାଏ ।

 କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌ଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ କିଏ? 

କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଆକାରକୁ ଛୋଟ ଏବଂ ପରିଚାଳନାଯୋଗ୍ୟ ରଖିବା ଉପରେ ବିଶେଷ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଥିଲେ । ସେ ନଅ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସିଂହାସନ ଆରୋହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୧୩ରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ମାମୁଁ ଜାଙ୍ଗ ଗୀତ ଥାକଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

କୁଆଲାଲମ୍ପୁର ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଦୁଇଜଣ ମହିଳା ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ନାୟୁ-ଏଜେଣ୍ଟ ଆକ୍ରମଣ ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଭାଇ କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ନାମ୍‌ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌ଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ଭାଇ କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଚୋଲ୍‌ ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତା ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି କାରଣ ତାଙ୍କୁ ବିପଦ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ ଏବଂ ଉତ୍ତର କୋରିଆକୁ ଆଗେଇ ନେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ “ଝିଅ” ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି – ଏକ ଅତ୍ୟଧିକ ପିତୃପୁରୁଷ ନୀତି ।

କିମ୍‌ ୟୋ ଜୋଙ୍ଗ୍‌- ଚରମ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ? 

କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌ଙ୍କର “କିଛି” ପିଲା ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପ୍ୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗର ଦାୟିତ୍ୱ ନେବାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ବୟସ୍କ ନୁହଁନ୍ତି । ଏଣୁ ୩୧ବର୍ଷୀୟ କିମ୍‌ ୟୋ ଜୋଙ୍ଗ୍‌ ତାଙ୍କ ସାନ ଭଉଣୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । କିମ୍‌ ୟୋ ଜୋଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅଳ୍ପ କିଛି ଜଣାନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ନିକଟ ଅତୀତରେ ସେ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ସର୍କଲରେ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗରେ ଦୁଇ ନମ୍ବର ଭାବରେ ପରିଚିତ (କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌ଙ୍କ ପରେ, ସେ ଜୀବିତ ଥିଲେ), ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୦ରେ କ୍ୱଚିତ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଦେଶର ରାଜନୈତିକ ପରିବାର-ରାଜବଂଶର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ତାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ୨୦୦୨ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ସଙ୍କେତ ଦିଆଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳେ  ଉତ୍ତର କୋରିଆର ରାଜନୈତିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସେ ଆଗ୍ରହୀ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ୟୋ-ଜୋଙ୍ଗ୍‌ ପ୍ୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗର କିମ୍‌ ଇଲ-ସୁଙ୍ଗ୍‌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । ୨୦୧୭ରେ ଶାସକ କୋରିଆ ଶ୍ରମିକ ପାର୍ଟିରେ ଜୁନିଅର କ୍ୟାଡ଼ରଭାବେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ସର୍ବସାଧାରଣ ଭୂମିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା ।  କିନ୍ତୁ ସେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହି ପଦବୀକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ୨୦୧୮ରେ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ପଛରେ ବୁଲୁଥିବାର ନଜର ଆସିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ଯତ୍ନର ସହ ନିର୍ମିତ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ଆଣବିକ କୂଟନୈତିକ ପଛରେ ଥିବା ମସ୍ତିଷ୍କ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

୨୦୧୮ରେ, କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଳହ ହୋଇଥିଲା । ସେ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ସହ ହାନୋଇରେ ହୋଇଥିବା ହାନୋଇ ଆଣବିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ଯାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଥିଲା, କିମ୍ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀକୁ ଦଳର ରାଜନୀତିରୁ ହଟାଇ ଦେଇଥିଲେ।  କିମ୍ ୟୋଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ହଠାତ୍ କ୍ଷମତାକୁ ବୃଦ୍ଧି  ୨୦୧୮ରେ ପଲିଟିବ୍ୟୁରୋରୁ ଅପସାରିତ ହୋଇ କିମ୍‌ ୟୋ ଜୋଙ୍ଗ୍‌ ପୁଣି ଥରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଦଳର ସର୍ବଶକ୍ତିମାନ ପଲିଟିବ୍ୟୁରୋକୁ ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲେ- କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌ଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥତାର ଗୁଜବ ସହିତ ତାଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ସମୟୋପଯୋଗୀ  ହୋଇଥିଲା ।

ଉତ୍ତର କୋରିଆର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତାଙ୍କ ଅକ୍ଷମ ହେବାର ରିପୋର୍ଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଗୁପ୍ତ ଶାସନ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର କମ୍ପନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏଠାରୁ ଯେ କୌଣସି ଜିନିଷ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରେ, ଏବଂ ଦେଶର ପିତୃପୁରୁଷ ବିଶ୍ୱ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଯେଉଁମାନେ ସଚେତନ, ଏହା ମଧ୍ୟ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ରାଜବଂଶ ତାର ଗାରିମା ହରାଇପାରେ ।

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କିମ୍‌ ୟୋ ଜୋଙ୍ଗ୍‌ ତଥାପି କିଛି ବିଶ୍ଳେଷକଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ମନେହୁଏ ଯେ ତାଙ୍କ ସିଂହାସନ ଅଧିକାର କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ । ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଗୁପ୍ତ ଶାସନ ଅନେକ ଅସମାହିତ ଜଟିଳତା ସୃଷ୍ଟି କରେ ।

 

Leave a Reply