ରାମ ମନ୍ଦିର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ କଂଗ୍ରେସକୁ ବହୁତ କ୍ଷତି କରିବ

ହିନ୍ଦୁମାନେ ଭୋଟ୍ ଦେବେ ନାହିଁ-ମୁସଲମାନ ଭୋଟ୍‌ବ୍ୟାଙ୍କ ଭାଙ୍ଗିଯିବ-ମେଣ୍ଟର ସାଥୀମାନେ ସାଙ୍ଗରେ ରହିବେ ନାହିଁ- କଂଗ୍ରେସର କଫିନ୍‌ରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ହେଉଛି ଶେଷ କଣ୍ଟା

ବୁଧବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ମନ୍ଦିରର ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଭୁମିପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜପ ସହିତ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ବର୍ଷର ତପସ୍ୟା ସଫଳ ହୋଇଥିଲା । ଗତକାଲି କେବଳ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ଶିଳାନ୍ୟାସ ପୂଜା ନୁହେଁ, ଏହା ଭାରତର ଇତିହାସ ଏବଂ ରାଜନୀତିରେ ଏକ ଦିନ ଥିଲା ଯେଉଁଠାରୁ ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ବଦଳିବ । ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି କେବଳ ଏକ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଞ୍ଚିବ ନାହିଁ, ବରଂ କଂଗ୍ରେସ ଶୂନକୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ । ଏହା କଂଗ୍ରେସର କଫିନ୍‌ରେ ଶେଷ କଣ୍ଟାର ଦିନ ଥିଲା, ଏହା ପରେ କଂଗ୍ରେସ କେବଳ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ସମାବେଶର କେନ୍ଦ୍ର ହୋଇ ରହିବ। ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭୂମି ପୂଜନ ପରେ କଂଗ୍ରେସର ଖରାପ ଅବସ୍ଥା ପାଇଁ ତିନିଟି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଅଛି:-

ହିନ୍ଦୁମାନେ ବିଜେପିକୁ ଭୋଟ୍ ଦିଅନ୍ତି  

ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହିତ ଦେଶର ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ଭୋଟ୍ ଆଉ ବିଜେପିଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯିବନାହିଁ । ଗତ କିଛିମାସ ମଧ୍ୟରେ, ବିଜେପି ଏହାର ନିର୍ବାଚନୀ ଘୋଷଣାର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିଛି । ଧାରା ୩୭୦ ହଟାଇବା ହେଉ କିମ୍ବା ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କିମ୍ବା ଅର୍ଥନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରମୁଖ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ରହିଛି । କଂଗ୍ରେସ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ସାବଧାନତାର ସହ ବ୍ୟବହାର କରିଛି, ତାହା ଆଜି ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଛାଇ ଯିବ । ଏକଦା ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିବା କଂଗ୍ରେସ ଆଜି ନିଜର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛି । ଦେଶର ଯେକୌଣସି ହିନ୍ଦୁ, ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କର ସୋମନାଥ ମନ୍ଦିର ପୁନଃ ନିର୍ମାଣକୁ ବିରୋଧଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାମ, ସୀତା, ହନୁମାନ ଏବଂ ବାଲ୍ମିକିଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ କାଳ୍ପନିକ ଚରିତ୍ର ବୋଲି କହି ରାମ ମନ୍ଦିର ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ବିଳମ୍ବ କରିଥିଲେ। କଂଗ୍ରେସର ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ବଦ୍‌ନାମ କରିବା ପାଇଁ “ହିନ୍ଦୁ” ଆତଙ୍କବାଦୀ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକୁ ଦେଶବାସୀ ଭୁଲିଯିବେ ନାହିଁ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ବିଜେପି ବିଳମ୍ବ ନକରି ଆଠ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କଲା ଏବଂ ଏହା ଦେଶର ସଂସ୍କୃତି ପ୍ରତି କେତେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ତାହା ଦର୍ଶାଇଲା । ଏହି ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ବିଭେଦପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବହାରରେ ବଞ୍ଚିତ ହିନ୍ଦୁମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପିକୁ ଭୋଟ୍ ଦେବେ ।

ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷରୁ ରାମ ଭକ୍ତରେ ପରିଣତ କଂଗ୍ରେସ ! 

ନେହେରୁପନ୍ଥୀ ଏବଂ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ରାଜନୀତି ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା କଂଗ୍ରେସ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ରାମଭକ୍ତ ଭଳି ଆଚରଣ କରୁଛି । କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସର ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଙ୍ଗ ଏହାକୁ ଭୋଟ୍ ଦେଇଥିବା ମୁସଲମାନ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ରୋଧିତ କରିଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁସଲମାନ ଭୋଟ୍ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ହାତରୁ ଖସି ଆସିବ । ଗୋଟିଏ ପଟେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କମଲ ନାଥ ହନୁମାନ ଚାଳିସା ପାଠ କରୁଥିବାବେଳେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା “ରାମ ସବୁଥିରେ, ରାମ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହ ଅଛନ୍ତି” ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ନରମ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ କାର୍ଡ଼ ଖେଳୁଛନ୍ତି ।

ଏଥିସହିତ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅବସରରେ ରାମ ଭକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ “ମର୍ଯ୍ୟାଦା ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଭଗବାନ ରାମ ହେଉଛନ୍ତି ସର୍ବୋତ୍ତମ ମାନବ ଗୁଣର ପ୍ରଦର୍ଶନ । ସେମାନେ ଆମ ମନର ଗଭୀରତାରେ ମାନବିକତାର ମୂଳ ଅଟନ୍ତି।”

ଏହି ଉପାୟରେ ରଙ୍ଗ ବଦଳାଇଥିବାରୁ ଅନେକ ମୁସଲମାନ ନେତା କଂଗ୍ରେସକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ଜବାବ ଦେଇ ଆକବରଉଦ୍ଦିନ ଓୱାଇସି କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଖୁସିର କଥା ଯେ ସେମାନେ ଆଉ ଡ୍ରାମା କରୁନାହାଁନ୍ତି । ଏହା ଠିକ୍‌ ଯେ ଯଦି ସେମାନେ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱର ଏହି ଆଦର୍ଶକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଭାଇଚାରା ବିଷୟରେ କାହିଁକି ଆଲୋଚନା କରିବେ?”

ବହୁ ଇସଲାମବାଦୀ ତଥା ‘ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ’ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ରୂପକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି।

ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ କଂଗ୍ରେସ ନିଜକୁ ରାମ ଭକ୍ତ ଭାବରେ ଦେଖାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା, ହିନ୍ଦୁମାନେ ତାଙ୍କ କୋର୍ଟକୁ ଆସିଲେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅର୍ଥାତ୍ ମୁସଲିମ୍ ଶ୍ରେଣୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ହାତରୁ ବାହାରିଛି । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଆଉ ଘରର ନୁହେଁ କିମ୍ବା ଘାଟର ନୁହେଁ।

“ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ” ଦଳ କଂଗ୍ରେସର ସାଥୀ ଛାଡୁଛନ୍ତି   

କଂଗ୍ରେସର ଏହି ନରମ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ସହିତ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିବା ଅନେକ ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ହାତ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଆଜି କେବଳ କିଛି ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ କଂଗ୍ରେସ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ହରାଇଛି, ଯଦି କିଛି ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ବାକି ରହିଛନ୍ତି, କେବଳ ଅଂଶୀଦାର ଦଳର ଶକ୍ତି ଉପରେ । ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସର ଏହି ଉପାୟରେ ନରମ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ହେବ ଏବଂ ଅନେକ ସାଥୀ ଦଳ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରିବେ ନାହିଁ । ସେ ଡିଏମକେ ହେଉ କିମ୍ବା କେରଳର ମୁସଲିମ ଲିଗ୍ ହେଉ । ଆରମ୍ଭରୁ ଡିଏମକେ ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ହୋଇଆସୁଛି । ଦଳର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ କରୁଣାନିଧି ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କୁ ମିଥ୍ୟାବାଦୀ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ କେରଳର ମୁସଲିମ ଲିଗ୍ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ଏହି ମନୋଭାବକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଏବଂ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି ।

ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭୂମି ପୂଜାନରେ ଜଣେ ରାମ ଭକ୍ତ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ କଂଗ୍ରେସ ନିଜ ଗୋଡ଼ରେ କୁରାଢ଼ି ମାରିଛି, ଯାହାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ଅସମ୍ଭବ । ଗୋଟିଏ ପଟେ ହିନ୍ଦୁମାନେ ଏଥିରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଛନ୍ତି, ଅନ୍ୟ ପଟେ ମୁସଲମାନ ତଥା କଂଗ୍ରେସର ସାଥୀ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଏହା ସହ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ୍ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କଂଗ୍ରେସର କଫିନ୍‌ରେ ଶେଷ କଣ୍ଟା ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେବ ।

One thought on “ରାମ ମନ୍ଦିର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ କଂଗ୍ରେସକୁ ବହୁତ କ୍ଷତି କରିବ

  1. ଆପଣ କେତେକ ବିଷୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ଉଚିତ୍ ଯେପରି ଦେଶରେ ଛଦ୍ମ ଧର୍ମ ନିରପେକ୍ଷତା ଧର୍ମ ନାମରେ ଦଳ ଏବଂ ଭୋଟ ଦେଶ୍ରରେ ବେଆଇନ ଆଉଁପ୍ରବେଷ୍କରୀ ସେମାନେ କିପରି ନାଗରିକତା ହାସଲ କରି ଭୋଟର୍ ହେଇ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସରକାର ଏହାକୁ ନ ରୋକି ଏହାର ପୃଷ୍ଠପୋଷକ ସାଜିଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ସମସ୍ୟା । କିପରି ସଂଗଠିତ ଭାବେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯାଉଛି। ଏବେଠୁ ସତର୍କ ନ ହେଲେ ମୁସଲମାନ ମାନେ କେରଳ ଆଉ ବଙ୍ଗଳା ରେ ଯେପରି ତାଣ୍ଡବ କରୁଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟରେ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ।

Leave a Reply