ବିଜେପି ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ହତ୍ୟା କରୁଛି ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିବା କଂଗ୍ରେସ ନିଜେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ?

 

ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ତିନିଜଣ ସଦସ୍ୟ ଏକାଠି ହୋଇ କଂଗ୍ରେସର ତିନିଟି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପଦବୀରେ ରହିଛନ୍ତି, ତଥାପି ଦଳ ସବୁଠୁ ଦୁର୍ବଳ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି ।

ବିକାଶ ବହୁଗୁଣା

ରାଜସ୍ଥାନରେ ଶାସକ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଉତ୍ତେଜନା ଜାରି ରହିଛି । ଦଳର ରାଜ୍ୟ ୟୁନିଟ୍ ସଭାପତିଙ୍କ ସହ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ହଟାଯାଇଥିବା ସଚିନ୍ ପାଇଲଟ୍ ବିଦ୍ରୋହୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ଯଦିଓ କଂଗ୍ରେସ ଏହାକୁ ବିଜେପି ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ବୋଲି କହୁଛି । ପାର୍ଟି ନେତା ଅଜୟ ମାକେନ୍ ଅତୀତରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ନିର୍ବାଚିତ ସରକାର ଅର୍ଥର ଶକ୍ତିଦ୍ୱାରା ପରାସ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ଧୋକା ତଥା ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା । ଦଳର ଅନ୍ୟ ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି କଥା ଅନେକ ଥର କହିଛନ୍ତି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ବିଧାୟକଙ୍କ ବିଦ୍ରୋହ ପରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି କ୍ଷମତା ହରାଇଛନ୍ତି । ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ସେ ଶାସକ ଦଳକୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ହତ୍ୟା କରିବାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ  । ଅନେକ ବିଶ୍ଳେଷକ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତି ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଶୁଭ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରନ୍ତି ନାହିଁ । ସତ୍ୟଗ୍ରାହ ଉପରେ ଏକ ଆର୍ଟିକିଲରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଐତିହାସିକ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଗୁହା କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଯଦି ବିଧାୟକମାନେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ କିଣାବିକା ହୋଇପାରିବେ, ତେବେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାର ଅର୍ଥ କ’ଣ ? ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭୋଟ୍ ଦେଇଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତିର କୌଣସି ଅର୍ଥ ଅଛି କି ? ଯଦି ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳକୁ ଓଲଟପାଲଟ କରିବା ପାଇଁ ଅର୍ଥର ଶକ୍ତି ଏତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ, ତେବେ ଭାରତକୁ କେବଳ ନିର୍ବାଚନ ଗଣତନ୍ତ୍ର କୁହାଯାଇପାରିବ କି ?”

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପଚରାଯାଇପାରେ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଭିତରେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଅବସ୍ଥା କ’ଣ ଯାହାକି ସରକାରଙ୍କୁ ଟପିଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଉଛି ? ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ବିଜେପି ହତ୍ୟା କରୁଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିବା କଂଗ୍ରେସ ନିଜେ ଏହି ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ଦେଇପାରିବ କି ? କ୍ଷେତର ମାଟି ଏଥିରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଫସଲର ଗୁଣ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରେ ନାହିଁ କି ?

୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦଳର ପରାଜୟ ପରେ ତତ୍କାଳୀନ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ପୂର୍ବରୁ, ୧୯୧୯ ମସିହାରେ ମୋତିଲାଲ ନେହେରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ସଭାପତି ହୋଇଥିଲେ । ୧୯୧୯ ରୁ ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ୧୦୦ ବର୍ଷର ଯାତ୍ରା ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସରେ ଆକାଶ ପାତାଳ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଛି । ତା’ପରେ ଯେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଆକାଶରେ ଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ଥିଲା । ଆଜି ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ସେ ଉଭୟ ଫ୍ରଣ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଯିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ ।

ମୋତିଲାଲ ଏବଂ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କ କଂଗ୍ରେସ ପାରମ୍ପାରିକତାଠାରୁ ଆଧୁନିକତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ବିବାଦୀୟ ସ୍ରୋତ ବହନ କରିଥିଲା । ନେତୃତ୍ୱର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ବିତର୍କ ହେଉଥିଲା ଏବଂ ସମାଲୋଚନା ପାଇଁ ପ୍ରଚୁର ସ୍ଥାନ ଥିଲା । ୧୯୫୮ର ମୁଦ୍ରା ଦୁର୍ନୀତି ଉଦାହରଣଦ୍ୱାରା ଏହା ବୁଝିହେବ | ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତର ଏହା ପ୍ରଥମ ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ନୀତି ଏବଂ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ବହୁତ ଖରାପ କାମ କରିଥିଲା । ଏହାର ଏକ କାରଣ ମଧ୍ୟ ଏହା ଥିଲା ଯେ ଅନ୍ୟ କେହି ଏହାକୁ ପ୍ରକାଶ କରିନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ଜ୍ୱାଇଁ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ଫରୋଜ ଗାନ୍ଧୀ ଏହାକୁ ସଂସଦରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଏହି ଦୁର୍ନୀତି ଯୋଗୁଁ ତତ୍କାଳୀନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଟି.ଟି କୃଷ୍ଣମାଚାରିଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା ।

ଏହି ସଂଯୋଗରେ, ୧୯୬୨ର ଏକ ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇପାରେ । ଚୀନ୍ ସହ ଯୁଦ୍ଧକୁ ନେଇ ସଂସଦରେ ବିତର୍କ ତୀବ୍ର ହୋଇଥିଲା । ଚୀନ୍‌ର ଅକସାଇ ଚୀନ୍‌କୁ କାବୁ କରିବା ନେଇ ବିରୋଧୀମାନେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ । ଏଥିସହିତ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ସଂସଦରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଅକସାଇ ଚୀନ୍‌ରେ ଘାସ ବଢ଼େ ନାହିଁ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହା ଉପରେ ନିଜ ଦଳର ସାଂସଦ ମହାବୀର ତ୍ୟାଗୀ ତାଙ୍କ ଚନ୍ଦାମୁଣ୍ଡକୁ ଦେଖାଇ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଏଠାରେ କିଛି ବଢ଼ୁନାହିଁ, ତେବେ ମୁଁ ଏହାକୁ କାଟିଦେବି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଦେବି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୦୨୦କୁ ଆସନ୍ତୁ । ଆଜିର କଂଗ୍ରେସରେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି କଳ୍ପନା କରାଯାଇପାରିବ କି ? ଏକ ନୂଆ ଉଦାହରଣ ସହିତ ଏହାକୁ ବୁଝିବା । କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ସଞ୍ଜୟ ଝା କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଖବରକାଗଜରେ ଏକ ଲେଖା ଲେଖିଥିଲେ । କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଦୁଇଟି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏଭଳି ଖରାପ ପରାଜୟ ପରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ନାହିଁ ଯାହା ଦଳ ନିଜକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବାକୁ ଗମ୍ଭୀର ବୋଲି ଦର୍ଶାଉଛି । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୌଣସି କମ୍ପାନୀ କୌଣସି ତ୍ରୈ ମାସରେ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ, ତେବେ ଏହାକୁ କଠୋର ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ବିଶେଷ କରି ସିଇଓ ଏବଂ ବୋର୍ଡ ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ସଞ୍ଜୟ ଝା କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଭିତରେ ଏପରି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ନାହିଁ ଯେଉଁଠାରେ ଦଳର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରାଯାଇପାରିବ । ଏହାପରେ ତାଙ୍କୁ ମୁଖପାତ୍ର ପଦରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। କିଛି ଦିନ ପରେ ସେ ରାଜସ୍ଥାନର ରାଜନୈତିକ ବିକାଶ ଉପରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ସଞ୍ଜୟ ଝା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୮ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସଚିନ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ୟୁନିଟ୍ ସଭାପତି ଭାବରେ ଯେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯିବା ଉଚିତ । ଏହା ପରେ ସଞ୍ଜୟ ଝାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦଳରୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାର କାରଣ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ସେ ଦଳ ରାଜ୍ୟ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଜଡ଼ିତ ଏବଂ ଅନୁଶାସନ ଭାଙ୍ଗିବାରୁ ନିଲମ୍ବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବରୁ ରହିଥିବା ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଚମତ୍କାର ଭବନର ନିର୍ମାଣ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଯୁଗରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସେ ୧୯୫୯ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ସଭାପତି ହୋଇଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ସଭାପତି କରି ଏକ ଭୁଲ ପରମ୍ପରା ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି । ନେହେରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମାଲୋଚନାର ଜବାବ ଦେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ କହିବା କଥା ଥିଲା ଝିଅକୁ ତାଙ୍କର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଧାରଣା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିଲେ ଯେ ସେ ନିଜେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ଝିଅ କଂଗ୍ରେସର ସଭାପତି ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

ଯଦିଓ ଅନେକେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଏକ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରରେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ରାମ ବାହାଦୁର ରାୟ କହିଛନ୍ତି, “ନେହେରୁ ନିଜେ ଇନ୍ଦିରାଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱର ଧାଡ଼ିରେ ରଖିବା, ଦାୟିତ୍ୱ ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରଖିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ନେହେରୁଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିକିଏ ଦୁର୍ବଳ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ଇନ୍ଦିରାଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ୱାର୍କିଂ କମିଟିରେ ରଖିଥିଲେ।” ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ସହ ସମ୍ପର୍କ ଥିବା ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ନେତା ନିଜଲିଙ୍ଗପ୍ପାଙ୍କ ନାମ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ଏହା ଉପରେ ନୀରବ ରହିଲେ ଏବଂ ପରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନାମ ଆସିବା ପରେ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ।

ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ, ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲ ଏବଂ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦଙ୍କ ପରି କଂଗ୍ରେସ ଷ୍ଟଲୱାର୍ଟ ସବୁବେଳେ ତାଙ୍କ ପିଲାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାରୁ ଫାଇଦା ନ ନିଅନ୍ତୁ । କିନ୍ତୁ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ବିପରୀତ ଦିଗକୁ ଗଲେ । ଯେହେତୁ ପୂର୍ବତନ ଅମଲାତନ୍ତ୍ର ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ଲେଖକ ପୱନ କେ ବର୍ମା ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଲେଖାରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ “ସେ ବଂଶବାଦକୁ ସଂସ୍ଥାଗତ ରୂପ ଦେଇ ଏକ ବଡ଼ ଭୁଲ କରିଥିଲେ । ସେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ସାନପୁଅ ସଞ୍ଜୟଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିଥିଲେ ।” ଯେତେବେଳେ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅକାଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଇନ୍ଦିରା ରାଜନୀତିରେ ଆଗ୍ରହ ନଥିବା ତାଙ୍କ ବଡ଼ ପୁଅ ଏବଂ ବୃତ୍ତିରେ ପାଇଲଟ ଥିବା ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ରାଜନୀତିକୁ ଆଣିଥିଲେ ।

ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜୀବନୀ ‘ସୋନିଆ ଏକ ଜୀବନୀ’ରେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ରସିଦ କିଦ୍‌ୱାଇ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ “ଇନ୍ଦିରା ଏବଂ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଏହି ପରିବାର ଦଳରେ ଦୁଇ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି । ସବୁବେଳେ ସନ୍ଦେହ କରୁଥିବା ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ରାଜୀବଙ୍କୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ – ସ୍ଥାନୀୟ ନେତାଙ୍କ ଉପରେ ଲଗାମ ରଖ ଏବଂ ନେହେରୁ-ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ଛଡ଼ା ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ଦିଅନାହିଁ ।”

ଏହା ହିଁ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସରେ “ହାଇକମାଣ୍ଡ ସଂସ୍କୃତି” ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଆଞ୍ଚଳିକ ନେତାମାନଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଲଣ୍ଡନର ପ୍ରସିଦ୍ଧ କିଙ୍ଗ କଲେଜର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ଲେଖକ ସୁନୀଲ ଖିଲାନି ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଲେଖାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଏହାକୁ ଦୁଇଟି ଉପାୟରେ କରିଥିଲେ – ପ୍ରଥମେ ସେ ଦଳକୁ ବିଭାଜନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ଦଳ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା ।

ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଟଙ୍କା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଦଳର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତୃତ୍ୱଠାରୁ ଅଲଗା ରଖାଯାଇଥିଲା । ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ଜଣେ ଆଦର୍ଶବାଦୀ ନେତା ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ପରି ଏକ ବିରାଟ ଦଳ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ବହୁ ଅର୍ଥ ଆବଶ୍ୟକ, ସେ ଏହାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ନେତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଛାଡ଼ିଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ନିଜ ତଥା ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରୁଥିଲେ । ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଖର୍ଚ୍ଚ ସମ୍ପର୍କରେ ସୁନୀଲ ଖିଲାନୀ ଲେଖିଛନ୍ତି, ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଏହି ପଦ୍ଧତିକୁ ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥାନୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ଏହି ନଗଦ ସିଧାସଳଖ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲା। ଟଙ୍କା ପ୍ରଥମେ ବ୍ରିଫକେସରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ, ସୁଟକେସ୍ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ସୁନୀଲ ଖିଲାନୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସୁଟକେସ୍ ସଂସ୍କୃତି ମାଧ୍ୟମରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତ ବିଶ୍ୱସ୍ତଙ୍କ ଏକ ଦଳ ଗଠନ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ଏହି ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ପାଇଁ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିଲେ ।  ଏସବୁର ଫଳାଫଳ ହେଲା ଯେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଭୋଟ୍ ପାଇବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଧାନସଭା ଦଳର ନେତା ବାଛିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେହେରୁ-ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନଜର ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଏହାର କାରଣ ହେଲା ଯେତେବେଳେ ୧୯୮୪ରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ତାଙ୍କ ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଘଟିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ରାଜନୀତିରେ ନବାଗତ ଥିଲେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଦଳର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସେ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ରଶିଦ କିଦୱାଇ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ “ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ଶରଦ ପାୱାର, ନାରାୟଣ ଦତ୍ତ ତିୱାରୀ ଏବଂ ଅର୍ଜୁନ ସିଂଙ୍କ ପରି ଅନେକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନେତାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ନେତାଙ୍କ ଏକ କୋଟେରୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରିଥିଲେ। ଏହି ନେତାମାନଙ୍କୁ, ଯାହାର କୌଣସି ବିଶେଷ ସମର୍ଥନ ଆଧାର ନଥିଲା, ସେମାନଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପଦବୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏଭଳି ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୁଟା ସିଂ, ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ ଏବଂ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଥିଲେ । ଅର୍ଥାତ୍ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଯେଉଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇଥିଲେ।

୧୯୯୧ରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହତ୍ୟା ପରେ ମଧ୍ୟ ୧୯୮୪ରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହତ୍ୟା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟ ଭଳି ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀର ତାଙ୍କର ୧୦ ଜନପାଥ ବାସଭବନରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ନେତା ଥିଲେ । ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଭଲିନ୍ ସିଂ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ତାଙ୍କର ଜଣେ ସହକର୍ମୀଙ୍କଠାରୁ ଖବର ପାଇଥିଲେ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ୱାର୍କିଂ କମିଟିର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ସେ ଏହା ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ । ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଦୁର୍ବାରରେ ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ମୁଁ କହିଲି ସେ ଜଣେ ବିଦେଶୀ ଏବଂ ସେ ହିନ୍ଦୀ ମଧ୍ୟ କୁହନ୍ତି ନାହିଁ । ସେ କଦାପି ଖବରକାଗଜ ପଢ଼ନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହା ପାଗଳାମି ।” ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ସେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ନଥିଲେ । ରଶିଦ କିଦୱାଇ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ “ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ଗୁଣ ଅଛି କି ନାହିଁ, ସେ ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିର ଜଟିଳତା ଜାଣିଛନ୍ତି କି ନାହିଁ, ଏହିସବୁ ବିଷୟ ଆଦୌ ବିଚାର କରାଯାଇ ନାହିଁ ।”

ତେବେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ସେହି ସମୟରେ ଏହି ପଦକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରିବାବେଳେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ତଥା ତାଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆସିଥିବା ବିପର୍ଯ୍ୟୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିବା ତାଙ୍କ ପକ୍ଷେ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ପରିବାର ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ୱାର୍କିଂ କମିଟିର ନିଷ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଥିଲା କାରଣ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଶେଷ ରୀତିନୀତି ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇ ନଥିଲା । ରସିଦ କିଦୱାଇଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ “ସେହି ସମୟରେ ପରିବାରର ଅତି ନିକଟତମ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହତ୍ୟା ପରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ଦଳର କମାଣ୍ଡ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟମାନେ ଏହି ଉପାୟରେ କେତେଦିନ ବଳିଦାନ ଜାରି ରଖିବେ ।”

ଏହାପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚାରି ବର୍ଷ ପାଇଁ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରସିଂହ ରାଓଙ୍କ ସହ କଂଗ୍ରେସର ନେତୃତ୍ୱ ରହିଲା। ୧୯୭୮ରେ ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ପରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଥିଲା ଯେ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ବାହାରେ କେହି ଜଣେ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଥିଲା । କୁହାଯାଏ ଯେ ନରସିଂହ ରାଓଙ୍କ ଉପରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନେତା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଦୁଃଖ ବର୍ଣ୍ଣନା କରୁଥିଲେ । ରାଓଙ୍କ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ସୀତାରାମ କେସରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦଳ ଚାଲିଲା ।

ସେତେବେଳକୁ, ୧୯୯୬ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପହଞ୍ଚି ସାରିଥିଲା । ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଶାସକ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ହୋଇଛି । ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୨୪୪ ଟି ସିଟ୍ ଜିତିଥିବା ଦଳ ଏଥର ୧୪୪କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବିଜେପିର ସଂଖ୍ୟା ୧୨୦ ରୁ ୧୬୧କୁ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । କଂଗ୍ରେସର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲା । ଦଳର ଖରାପ ଅବସ୍ଥା ତାଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲା । ୧୯୯୭ରେ କଂଗ୍ରେସର କୋଲକାତା ଅଧିବେଶନରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଦଳର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ହୋଇଥିଲେ।

ଯଦି ଆପଣ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତିଙ୍କ ତାଲିକାକୁ ଦେଖନ୍ତି ତେବେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ରାଜନୀତିରେ ସବୁଠାରୁ ଅଭିଜ୍ଞ ରାଜନେତା ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଏହି ଚେୟାର ଧରିଛନ୍ତି । ସେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି କଂଗ୍ରେସର ସଭାପତି ଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭାବରେ ଦଳକୁ ନେତୃତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି ।

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ୨୦୦୪ରେ ମଧ୍ୟ ସକ୍ରିୟ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ଦଳର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ କରାଯାଇଥିଲା । ୨୦୧୩ ରେ, ରାଜନୀତିରେ ଯୋଗଦେବାର ୧୦ ବର୍ଷ ତଳେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୧୭ରେ ତାଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କରାଯାଇଥିଲା । ୨୦୧୯ରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଏହି ପଦ ଛାଡ଼ିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇନଥିଲା କିନ୍ତୁ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଥିଲେ । ସେହିଭଳି କୌଣସି ନିର୍ବାଚନରେ ନ ​​ଜିତିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ କଂଗ୍ରେସର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଅଟନ୍ତି । ପରିବାରରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ରାଜନୈତିକ ପରିପକ୍ୱତା ନଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ କେବଳ ପାରିବାରିକ ସମୀକରଣ ହେତୁ ସେ ପାର୍ଟିରେ ବହୁତ ଚାହିଦା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନେତାଙ୍କ ପାଇଁ ଦଳର ଅନ୍ୟ ନେତାମାନେ ଖୋଲାଖୋଲି ରାଜନୀତି କରିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି ।

ଅର୍ଥାତ୍ ରାଜୀବ ଏବଂ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମୟରୁ କଂଗ୍ରେସ ପୂର୍ବପରି ଚାଲିଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଦଳ ଭିତରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ପୂର୍ବପରି ହଜିଯାଇଛି । ଯଦି ଆମେ ଟିକିଏ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବା, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ନେତୃତ୍ୱର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଉପରେ ଆଧାରିତ ନୁହେଁ, ତେବେ ଦଳ ସ୍ତରରେ ଏହା କିପରି ଆଶା କରାଯାଇପାରେ ! ରାଜୀବ-ଇନ୍ଦିରାଙ୍କ ପରି ଆଜି ମଧ୍ୟ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ନେତାଙ୍କ ଏକ ମଣ୍ଡଳୀ ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ଲୋକଙ୍କୁ କେବଳ ଏହି ନେତାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଯଦି ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ, ତେବେ ବିଧାନସଭା ଦଳର ନେତା ଚୟନ କରିବାର ଅଧିକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତୃତ୍ୱଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ, ଯିଏ ସେମାନଙ୍କ ପସନ୍ଦର ନାମ ସ୍ଥିର କରନ୍ତି । ସଂସଦୀୟ ଦଳର ନେତା ଚୟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଥାଏ ।

୨୦୦୪ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏହି ମାମଲା ଆହୁରି ଆଗକୁ ଯାଇଥିଲା । କଂଗ୍ରେସ ସର୍ବାଧିକ ଆସନ ଆଣିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହାର ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ମିଳିତ ସରକାର ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବିଦେଶୀ ଉତ୍ପତ୍ତି ଦର୍ଶାଇ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ବିରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ନିଜେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇନଥିଲେ, ମାତ୍ର ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କୁ କେବଳ ତାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ମାମଲା ଏଠାରେ ବନ୍ଦ ହୋଇନାହିଁ । ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ଜାତୀୟ ପରାମର୍ଶଦାତା ପରିଷଦ ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ଭାରତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସୁପର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୁହାଯାଉଥିଲା ।

ସେହି ଦିନ ଗଲାଣି । ଗତ ବର୍ଷ କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସ ଭୟଙ୍କର ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ୨୦୧୪ରେ ମାତ୍ର ୪୪ ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ଜିତିଥିବା ଦଳ ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏହି ସଂଖ୍ୟାକୁ ମାତ୍ର ୫୨କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିଛି । ଏହି ଉପାୟରେ, ଯଦି ଦଳ ଏକ ପରିବାର ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ, ତେବେ ଏଭଳି ରୋଚକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବ । ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ତିନିଜଣ ସଦସ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ତିନିଟି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭୂମିକାରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଦଳ ଦୁର୍ବଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି । ଅଦ୍ୟାବଧି କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର କଂଗ୍ରେସକୁ ଆଲୁଅ ଭଳି ସଂଯୁକ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି କାରଣ ଏହାର ଚରିତ୍ର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭୋଟ୍ ପାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ କରିସ୍ମା ଆଉ କାମ କରୁନାହିଁ । ପୱନ କେ ବର୍ମା କୁହନ୍ତି, “ସତ୍ୟ ହେଉଛି ଯେ ଗୋଟିଏ ପରିବାର ଦଳକୁ ବନ୍ଧକ ରଖିଛି ଯାହା ଦୁଇଟି ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ୪୪ରୁ ୫୨ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସନ ପାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି । ତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କଂଗ୍ରେସକୁ ନେତୃତ୍ୱରୁ ସଂଗଠନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ମୌଳିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆବଶ୍ୟକ । ଏବଂ ସେତେବେଳେ ହିଁ ଏହା ଏକ ବିଶ୍ୱସନୀୟ ବିରୋଧୀ ହୋଇପାରିବ ଯାହା ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।”

କଂଗ୍ରେସ ଭିତରୁ ଏଭଳି ସ୍ୱର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି । କିଛି ସମୟ ପରେ ଦଳର ନେତା ସନ୍ଦୀପ ଦୀକ୍ଷିତ କହିଥିଲେ ଯେ ମାସକ ପରେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ନୂତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ କିଏ ବିଲେଇ ବେକରେ ଘଣ୍ଟି ବାନ୍ଧିବା ବୋଲି ସେମାନେ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ।” ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସରେ ନେତାଙ୍କ ଅଭାବ ନାହିଁ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସରେ ଅତି କମରେ ୮ଜଣ ନେତା ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଦଳର ସଭାପତି ହୋଇ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇପାରିବେ । ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଶଶି ଥରୁର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ସନ୍ଦୀପ ଦୀକ୍ଷିତ ଯାହା କହିଛନ୍ତି ତାହା ହେଉଛି ଦେଶରେ ଦଶହଜାର ଦଳର ନେତାମାନେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତଭାବେ କହୁଛନ୍ତି । ଭୋଟରଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ନେତୃତ୍ୱ ଚୟନ କରାଯିବା ଉଚିତ ।

କିନ୍ତୁ ଦଳର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଯାହାକି କଂଗ୍ରେସରେ ଏକ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଏବଂ ଏକ ନିଆରା ଜିନିଷ ହୋଇଛି । ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୨୦୦୧ରେ ଯେତେବେଳେ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିଲେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ୧୯୯୭ରେ କଂଗ୍ରେସରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ସୀତାରାମ କେସରୀ, ଶରଦ ପାୱାର ଏବଂ ରାଜେଶ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ । ଏବଂ ଏହାପୂର୍ବରୁ ୧୯୫୦ ମସିହାରେ ନିର୍ବାଚନ ଆସିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କ ନାପସନ୍ଦ ପରେ ମଧ୍ୟ ପୁରୋଷତମ ଦାସଟଣ୍ଡନ ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ପାଇ କଂଗ୍ରେସର ମୁଖ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଘଟଣାରେ ବନ୍ଦକୋଠରୀ ସଭାଗୁଡ଼ିକରେ ଦଳର ସଭାପତି ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।

କଂଗ୍ରେସର ଅନେକ ନେତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ କେତେକ ବିଶ୍ଳେଷକ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଉପାୟରେ ଏକ ନୂତନ ଚେହେରା ଚୟନ କରିବା ଭାରତର ସର୍ବ ପୁରାତନ ଦଳକୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ହୋଇପାରେ । ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଗୁହା ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଲେଖାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଏହା ବାହାରେ, ଆମେରିକାରେ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟିଦ୍ୱାରା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରେ ଏବଂ ଏହା ଅଧିକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଅଟେ ।” ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ, ଦଳର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ, ଟେଲିଭିଜନ ବିତର୍କ ଏବଂ ଟାଉନ ହଲ ଭଳି ଘଟଣା ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦର୍ଶନ ଏବଂ ନେତୃତ୍ୱ ନେବାର କ୍ଷମତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତି । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, କଂଗ୍ରେସ କାହିଁକି ଏହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁନାହିଁ ? ”

ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଗୁହା ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ କଂଗ୍ରେସରେ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଛାଡ଼ିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ଖୋଲା ରହିବ । ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ମମତା ବାନାର୍ଜୀ । ଏହି ଜଣାଶୁଣା ଐତିହାସିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ, ଯେଉଁମାନେ କେବେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ ।” ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ ଯେକୌଣସି ସଫଳ ଉଦ୍ୟୋଗୀ କିମ୍ବା ପରୋପକାରୀ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ହୋଇପାରନ୍ତି, ଯାହା ନିର୍ବାଚନକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବ ।” ତାଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାର ଦେବା, ଭାଷଣ ଦେବା ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ । ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଗୁହା ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯଦି କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତିଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ଏତେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ତଥା ସ୍ୱଚ୍ଛ ହୋଇଯାଏ, ତା’ହେଲେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ, ନ୍ୟାସନାଲିଷ୍ଟ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଏବଂ ୱାଏସଆର କଂଗ୍ରେସ ଭଳି ଦଳ ତାଙ୍କ ସହିତ ଆସିପାରନ୍ତି ଯାହାର ନେତାମାନେ କେବଳ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଗଲା ନାହିଁ ।

ଅନ୍ୟ ଅନେକ ବିଶ୍ଳେଷକ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ନେହେରୁ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ସମ୍ମାନ ହେଉଛି ପରିତ୍ରାଣର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ । ରଶିଦ କିଦୱାଇ ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଲେଖାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଯେଉଁମାନେ ନୂତନ ଭୋଟର ଅଟନ୍ତି କିମ୍ବା ଆମେ ଯାହାକୁ ନୂଆ ଭାରତ ବୋଲି କହୁଛୁ ସେମାନେ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ, ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ, ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ, ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ, ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ବିରକ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ସେମାନେ ସମାନ ପରିବାରଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।” ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯେଉଁ ଦିନ କଂଗ୍ରେସ ବୁଝିବ ଯେ ଏହା ନେହେରୁ-ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରକୁ  ବ୍ୟବହାର କରିପାରେ, କିନ୍ତୁ ସେହି ଦିନଠାରୁ କଂଗ୍ରେସ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ରାଜନୈତିକ ନେତୃତ୍ୱ ଦେବ ।

ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ କି ଏହା ଘଟିବ କି ? ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ଛାଡ଼ିବା ସତ୍ତ୍ୱେ କଂଗ୍ରେସର କେନ୍ଦ୍ରରେ କେବଳ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛନ୍ତି । ଦଳ ସହ ଜଡ଼ିତ ଅଧିକାଂଶ ମୁଖ୍ୟ ଶିରୋନାମା ତାଙ୍କ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କିମ୍ବା ଟ୍ୱିଟ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି । ଭିତରୁ ଆସୁଥିବା ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଅନେକ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଏହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ନିଜ ଅନୁଯାୟୀ ରଣନୀତି ସ୍ଥିର କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ୁଥିବା ସଂଗଠନ ସହ ଜଡ଼ିତ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଆଉ ଦଳର ସଭାପତି ନୁହଁନ୍ତି ।

ସୌଜନ୍ୟ-ସତ୍ୟାଗହ.ସ୍କ୍ରଲ.ଇନ୍‌

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply