କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଲ୍ୟାବରେ ତିଆରି: ନୀତିନ ଗଡ଼କରୀ

 ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ତିନି ଲକ୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଛି 

ରୋନା ଭୂତାଣୁ ଲ୍ୟାବରେ ତିଆରି ହୋଇଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡ଼କରୀ କହିଛନ୍ତି । ଏନଡିଟିଭି ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଭୂତାଣୁ ନୁହେଁ, ଏହା ଏକ କୃତ୍ରିମ ଭୂତାଣୁ । ଏହି ଭୂତାଣୁ ଏକ ଲାବୋରେଟୋରୀରୁ ଆସିଛି।

କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସୃଷ୍ଟି ନେଇ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାରେ ନୀତିନ ଗଡ଼କରୀ ପ୍ରଥମ ରାଜନେତା ନୁହଁନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନ ସହରର ଏକ ଲ୍ୟାବରୁ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଆସିଛି ବୋଲି ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି । ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ଚୀନ୍‌ର ଭୂତାଣୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଚୀନ୍ ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଦୃଢ଼ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି । ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭାଇରସରେ ପୀଡ଼ିତ । ଡିସେମ୍ବରରୁ ଚାଇନାର ୱୁହାନ ସହରରୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କଲା। ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ତିନି ଲକ୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଆମେରିକାରେ ଅଧିକାଂଶ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଯେଉଁଠାରେ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ସେଠାରେ ୧୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ।

 

Leave a Reply