ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ: ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ସୋନିଆ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ

 

  • ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ନେଇ ରାଜନୀତି ନୁହେଁ ଦାୟିତ୍ୱ ବୁଝନ୍ତୁ : ନିର୍ମଳା
  • ରିଲିଫ୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ
  • ନିର୍ମଳା କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ସମେତ ବିରୋଧୀମାନେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ରାଜନୀତି କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ
  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବା ଉଚିତ
  • ନିର୍ମଳା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଦାୟିତ୍ୱବୋଧକ କଥା ହୁଅନ୍ତୁ

ମକୁ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକାଠି କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ମୁଁ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରାଜନୀତି ନକରନ୍ତୁ । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରୁଥିବାବେଳେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ପାଦରେ ଚାଲିଯିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଘେରି ରହିଛନ୍ତି । ସେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଛବି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସେ ରାସ୍ତାରେ ବସି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଥିଲେ । ନିର୍ମଳା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରି ରାହୁଲ ସେହି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।

ହାତ ଯୋଡ଼ି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଛି ସେ ଦାୟିତ୍ୱ ବୁଝନ୍ତୁ: ନିର୍ମଳା

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ବିରୋଧୀ ଦଳମାନଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମକୁ ଏକାଠି କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସହିତ ନିକଟରେ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି । ହାତ ଯୋଡ଼ି ମୁଁ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଆମ ସହ କଥା ହେବାକୁ ଏବଂ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପ୍ରତି ଦାୟିତ୍ୱ ବୁଝିବାକୁ କହୁଛି ।

ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କୁ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସହ ଜଡ଼ିତ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଇଥିଲା ଯେ ପିଡ଼ିଏସ ଏବଂ ଏମନରେଗା ଅଧୀନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଘୋଷଣା କେବଳ ସେମାନଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ । କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ବାଟରେ ଅଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ନିର୍ମଳା ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହୋଇଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁଠାରେ ଅଛନ୍ତି ସେଠାରେ ରହିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ରହିବା ପାଇଁ ସରକାର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଲୋକମାନେ ଘରକୁ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରେଳବାଇ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ରେଳବାଇ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛି ଯେ ଟ୍ରେନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ଯାହା ରାଜ୍ୟ ମାଗିବ ସେତିକି ଦିଆଯିବ ।

କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୀତି ଚାଲିଛି ଏବଂ ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନଙ୍କର ସହଯୋଗୀମାନେ ସରକାରରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ କୌଣସି ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ନେଇ ରାଜନୀତି କରାଯାଉଛି ନାହିଁ ବୋଲି ନିର୍ମଳା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ନିର୍ମଳା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଅଧିକ ଟ୍ରେନ୍ ମାଗିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ଉଚିତ ।

ରାହୁଲ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି, ସୁଟକେସ୍ ଉଠାଇ ଏକାଠି ଚାଲନ୍ତି: ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସହ ବସିଥିବା ଚିତ୍ରକୁ ନେଇ ସମାଲୋଚନା  କରିଛନ୍ତି । ଯେ ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ଏହାକୁ ଡ୍ରାମା ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ ଡ୍ରାମା ସେମାନେ ନିଜେ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ନିର୍ମଳା କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ରାସ୍ତାରେ ବସି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବା ସମୟକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ସୁଟକେସ୍ ଧରି ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଚାଲିବା ଭଲ ହୋଇଥାନ୍ତା ।

 

 

Leave a Reply