ଅମିତ ଶାହା ବନାମ ଜିନପିଙ୍ଗ- ଅମିତ ଶାହା ହାରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ !

ତ୍ତର ପୂର୍ବରେ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଚୀନ୍ ଏହାର ଘରୋଇ ଏନଜିଓଗୁଡ଼ିକୁ ସକ୍ରିୟ କରିଛି, ମୋଦୀ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ନଷ୍ଟ କରିବେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଏବେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ୍‌ ଶାହଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଦିଆଯାଇଛି । ଅମିତ୍‌ ଶାହ ଏମିତି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସେ କେବେ ହାରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଜଣାଶୁଣା । ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳରେ ବିକାଶ କାମରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଚୀନ୍‌ ଅର୍ଥରେ ପ୍ରତିପାଳିତ ଏନଜିଓ ବା ନକଲି ଏନଜିଓମାନେ ଏବେ ଅମିତ୍‌ ଶାହଙ୍କ ରାଡାରରେ ଆସିଯାଇଛନ୍ତି ।

ନକଲି ଏନଜିଓ ହେଉ କିମ୍ବା ନକଲି ପରିବେଶବିତ୍ ହୁଅନ୍ତୁ, ଏହି ଲୋକମାନେ ଆରମ୍ଭରୁ ଦେଶର ବିକାଶରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଆସୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଏନଜିଓଗୁଡ଼ିକର ଆଖି ଭାରତର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ରହିଛି । ଚାଲିଥିବା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବାଧା ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ଏନଜିଓମାନେ ଚୀନ୍ ସହାୟତାରେ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି । ଏହିପରି ଅନେକ ସିଭିଲ ସୋସାଇଟ୍‌ ଗୋଷ୍ଠୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ରାଡାରକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ସରକାର ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । 

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅନେକ ସିଭିଲ ସୋସାଇଟ୍‌ ଗୋଷ୍ଠୀ ଚୀନ୍ ସହାୟତାରେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅଟକାଇ ରଖିଛନ୍ତି କିମ୍ବା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ କୋଇଲା ଖଣି, ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଜଳ ଯୋଗାଣ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ ସଡ଼କ ବିକାଶ ସହିତ ଜଡ଼ିତ । ନାଗାଲାଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟପାଳ ଆର.ଏନ୍ ରବିଙ୍କଦ୍ୱାରା ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବର ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ମତ ବଦଳାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଚୀନ୍‌ ପ୍ରେସର ଗ୍ରୁପ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଏବଂ ବିକାଶମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପ ବିଳମ୍ବ କରୁଛି ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ସିକ୍କିମର ମେଘାଳୟ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ମଣିପୁର ପାଇଁ ସଡ଼କ ସଂଯୋଗ ସମେତ ଅନେକ ବିଚାରାଧୀନ ପ୍ରକଳ୍ପ ରହିଛି, ଯାହା ଚୀନ୍ ସମର୍ଥକ ଲବିର ବିରୋଧ ଯୋଗୁଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରୁନାହିଁ ।

ନିକଟରେ ଆସାମରେ ଥିବା କୋଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ଼୍‌ର ଏକ ୟୁନିଟ୍ ନର୍ଥ ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ କୋଇଲଫିଲ୍ଡସ୍ (NEC)କୁ ଦେହିଙ୍ଗ ପାଟକାଇ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ବିରୋଧ ଯୋଗୁଁ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ସାମୟିକଭାବେ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ଚୀନ୍ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । କେବଳ ପ୍ରେସର ଗ୍ରୁପ୍ ନୁହେଁ, ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଆରାକାନ୍ ବିଦ୍ରୋହୀ ତଥା ଉଗ୍ରବାଦୀ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତରେ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି । ୱିଅନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆରାକାନ ସେନାଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ପାଣ୍ଠିର ୯୫% ଚୀନ୍‌ରୁ ଆସିଛି।

ଗତ ୫ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବହୁତ ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି । ଆସାମ ଏବଂ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ୯.୧୫ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ବ୍ରିଜ୍ ସହିତ ଦେଶର ଅବଶିଷ୍ଟ ଅଂଶକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକରୁ ଅନେକ ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ କରି ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି । ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବରେ ରେଳ ନେଟୱାର୍କର ବିକାଶ ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ୧୦,୦୦୦କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି । ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ୧୧ଟି ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚାଲିଛି ଯାହା ଶୀଘ୍ର ରାଜ୍ୟର ଚେହେରା ବଦଳାଇବ । ଚୀନ୍ ଏହିସବୁ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଚଳାଉଥିବା ଚାପ ଗୋଷ୍ଠୀ, ଏନଜିଓ ଏବଂ ସିଭିଲ ସୋସାଇଟ୍‌ ଗୋଷ୍ଠୀଦ୍ୱାରା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିଳମ୍ବ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବିଦେଶୀ ପାଣ୍ଠିର ଶକ୍ତିରେ ଭାରତରେ ଅନେକ ସଂଗଠନ ଅଛନ୍ତି ଯାହା ପରିବେଶର ସୁରକ୍ଷା ନାମରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାରରେ ବହୁ କ୍ଷତି ଘଟାଇଥାନ୍ତି । ୨୦୧୪ରେ ଏକ ଗୁପ୍ତଚର ବ୍ୟୁରୋ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମନେଷ୍ଟି, ଗ୍ରୀନ୍‌ପିସ୍ ଏବଂ ଦେଶରେ ଆକ୍ସନ୍ ଏଡ଼୍‌ ଭଳି ଅଣ-ସରକାରୀ ସଂଗଠନମାନେ ବିଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ଟଙ୍କା ଆଧାରରେ ଭାରତରେ କୋଇଲା ଏବଂ ଆଣବିକ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ର ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଚାର କରୁଥିଲେ । ବୋଧହୁଏ ଏହା ଏକ କାରଣ ଥିଲା ଯେ ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ଭାରତ ଗ୍ରୀସପିସ୍‌କୁ ଏହାର ସମସ୍ତ ଜିନିଷକୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରି ଭାରତକୁ ଫେରିବାକୁ କହିଥିଲେ ।

ଗତ କିଛିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ଏହିପରି ଅନେକ ଉଦାହରଣ ଦେଖିଛୁ ଯେତେବେଳେ ଏହି ବିଦେଶୀ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ଭାରତରେ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଛନ୍ତି ।  ଗତ ବର୍ଷ ମାସେ ଧରି ଚାଲିଥିବା ବିରୋଧ ପରେ ତାମିଲନାଡୁ ସରକାର ବେଦାନ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡରୁ ଟୁଟିକୋରିନରେ ଥିବା ଷ୍ଟର୍ଲିଟ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ସିଲ୍ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରତ୍ନଗିରିରେ ୩ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅଣ-ରିଫାଇନାରୀ ପ୍ରକଳ୍ପଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଆରେ ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ନକଲି ପରିବେଶବିତ୍‌ଙ୍କ କାରଣରୁ ପ୍ରକଳ୍ପ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଛି କିମ୍ବା ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବାତିଲ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ତେବେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବନ୍ଦ କରିଥିବା ସଂଗଠନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଆସିଛି ଏବଂ ସରକାର କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେବେ ନାହିଁ କାରଣ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ବିକାଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି।

Leave a Reply