ଏମଫିଲ୍ ବନ୍ଦ ହେବ, କଲେଜ ଡିଗ୍ରୀ ୪ ବର୍ଷିଆ ହେବ

ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ୨୦୧୯କୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି । ୩୪ ବର୍ଷ ପରେ ଶିକ୍ଷା ନୀତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ନୀତି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଥ ପରିଷ୍କାର କରିବ ବୋଲି ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ କହିଛନ୍ତି । ଏହା ନୂତନ ଭାରତ ନିର୍ମାଣରେ ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେବ । ଏହି ନୀତି ଉପରେ ମତାମତ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣରୁ ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଏଥିରେ ସମସ୍ତ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ମତାମତ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଦେଶର ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହା ଘଟିଛି । ସମସ୍ତଙ୍କ ମତ ଏତେ ବଡ଼ ସ୍ତରରେ ନିଆଯାଇଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ

– ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ୫ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ କେବଳ ମାତୃଭାଷା, ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷା ଏବଂ ଜାତୀୟ ଭାଷାରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ ।

– ବାକି ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ, ଯଦିଓ ସେମାନଙ୍କୁ ଇଂରାଜୀ ଏକ ବିଷୟ ଭାବରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ ।

– ୯ମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମିଷ୍ଟାରରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ । ୫ + ୩ + ୩ + ୪ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ।

– କଲେଜ ଡିଗ୍ରୀ ୩ ଏବଂ ୪ ବର୍ଷିଆ ହେବ । ଅର୍ଥାତ୍ ସ୍ନାତକରେ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍, ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷରେ ଡିପ୍ଲୋମା, ତୃତୀୟ ବର୍ଷରେ ଡିଗ୍ରୀ ଦିଆଯିବ ।

– ୩ ବର୍ଷର ଡିଗ୍ରୀ ସେହି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଯେଉଁମାନେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ନେବେ ନାହିଁ । ଏଥି ସହିତ, ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା କରୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ୪ ବର୍ଷର ଡିଗ୍ରୀ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ୪ ବର୍ଷ ଡିଗ୍ରୀ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଏମଏ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ।

-ବର୍ତ୍ତମାନ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଏମଫିଲ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ବରଂ ଏମଏ ଛାତ୍ରମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସିଧାସଳଖ ପିଏଚଡ଼ି କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ।

ଏତେ ପରିମାଣରେ ମତାମତ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା

ଏହି ଶିକ୍ଷା ନୀତି ପାଇଁ କେତେ ବଡ଼ ଧରଣର ମତାମତ ନିଆଯାଇଥିଲା, ଏହି ଆକଳନରୁ ସହଜରେ ଆକଳନ କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥିପାଇଁ ୨.୫ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ, ୬୬୦୦ ବ୍ଲକ, ୬୭୬ ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ପରାମର୍ଶ ନିଆଯାଇଛି ।

ଛାତ୍ରମାନେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ମଝିରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ୨୦୩୫ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ନାମଲେଖା ଅନୁପାତ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ହେବ । ଏଥି ସହିତ, ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ ଛାତ୍ର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ମଝିରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେ ପ୍ରଥମ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରୁ ସୀମିତ ସମୟ ପାଇଁ ବିରତି ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ନେଇପାରିବେ ।

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଉନ୍ନତି କରାଯାଇଛି । ଉନ୍ନତିରେ ଗ୍ରେଡ୍ ଏକାଡେମିକ୍, ପ୍ରଶାସନିକ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସ୍ୱାଧୀନତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ ଇ-ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଲ୍ୟାବ୍ ବିକଶିତ ହେବ । ଏକ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷାଗତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଫୋରମ୍ (NETF) ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏବେ  ଦେଶରେ ୪୫ ହଜାର କଲେଜ ଅଛି ।

ସମସ୍ତ ସରକାରୀ, ବେସରକାରୀ, ଡିମ୍‌ଡି ଅନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ସମାନ ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯିବ

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ସଚିବ ଅମିତ ଖେର କହିଛନ୍ତି, ନୂତନ ସଂସ୍କାରରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ବିବେଚିତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମର ଭିନ୍ନ ନିୟମ ଅଛି । ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଅଧୀନରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ନିୟମ ସମାନ ହେବ ।

Leave a Reply