ମୋଦୀଙ୍କ ଦାଢ଼ି ଏବଂ ରାହୁଲଙ୍କ କ୍ଲିନ୍‌ ସେଭ୍ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ଚିନ୍ତାଧାରାର ପ୍ରତିଫଳନ

କାନାଡାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ରୁଡୋଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆମେରିକାର ନେତା ବେଟୋ ଓ’ରକ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଦୁନିଆର ନେତାମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏକ ବିଶେଷ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଛନ୍ତି କି ଦାଢ଼ି ସେଭ୍ କରିବେ କି ନାହିଁ । ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଧଳା ଦାଢ଼ି କିମ୍ବା କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କ୍ଲିନ୍‌ ସେଭ୍ ଚେହେରା ମଧ୍ୟ କିଛି କହୁଛି ।

 

ଡି.କେ. ସିଂ

କ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ଯେ ଏକ ଖବରକାଗଜ ସମ୍ପାଦକ ଦାଢ଼ି ରଖିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ଲେଖିପାରନ୍ତି । ହଁ, ଏହା ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ଥିଲା । ତାଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନର ତଥା ପୂର୍ବତନ ରାଜନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା – ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର (କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ) ଆଜି ମଧ୍ୟ ସମାନ ଭାବରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ଯେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଏତେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଏହି କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସେମାନେ କାହିଁକି ନିଜର ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସାମାନ୍ୟ ଦାଢ଼ି ଏବଂ ବର୍ଦ୍ଧିତ ନିଶ ବିଷୟରେ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ଲେଖାଯାଉଛି, ଯାହା ତଳୁ ସାମାନ୍ୟ ମୋଡ଼ି ହେବା ଦେଖାଯାଉଛି । କେହି ଜଣେ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମହାଭାରତର ଭୀଷ୍ମଙ୍କ ପରି ଲମ୍ବା ଦାଢ଼ି ଏବଂ ନିଶ ବଢ଼ାଇବା ଉଚିତ, ତା’ପରେ କେହି ଜଣେ ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଦେଖୁଛନ୍ତି । ଆମେରିକୀୟ ଲେଖକ ନୋରା ରୋବର୍ଟସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୀବନ ଏକ ନିଶ ପରି । ଏହା ଅଦ୍ଭୁତ ଏବଂ ଖରାପ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସର୍ବଦା କୁଣ୍ଡାଇ ହୋଇଥାଏ ।” ମୋଦୀଙ୍କ ମୋଟା ନିଶ ଆଜି ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ କଳ୍ପନାକୁ କୁଣ୍ଡାଇବାରେ ଲାଗୁଛି ।

ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବାଂଲାଦେଶର ନୋବେଲ ବିଜେତା ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ମହମ୍ମଦ ୟୁନୁସଙ୍କ ସହ କଥାହେବାବେଳେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ଚେହେରାରେ କିପରି ଦେଖାଦେଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ‘ଟ୍ୱିଟ୍‌ର’ର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରି ତାଙ୍କ ନୂଆ କେଶ କାଟିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଏବଂ କିଛିଲୋକ ପୁରୁଣା ଭିଡିଓ ସେଠାରେ ଅଛି କି ନାହିଁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ସେଗୁଡ଼ିକୁ ‘ପୁନଃ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଏବଂ ଲଞ୍ଚ’ କରିବାର ପ୍ରୟାସ ଥିଲା କି ?

କେତେକ ଶୁଦ୍ଧତାବାଦୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ନେତାଙ୍କ ମୁହଁରେ ଥିବା କେଶକୁ ଏକ ଛୋଟ ଜିନିଷ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଭାରତର ଲୋକମାନେ ଏହା ବିଷୟରେ ଅହେତୁକ ଚର୍ଚ୍ଚା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟିର ନେତା ବେଟୋ ଓ’ରଙ୍କ ଦାଢ଼ି ପାଇଁ ଆମେରିକାର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି । ଆମେରିକାର ଟେକ୍ସାସ୍ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ନେତା ରୋର୍କ ଗତ ଡିସେମ୍ବରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀତ୍ୱ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ସୁଗମ ଚେହେରାକୁ ଛାଡ଼ି ଦାଢ଼ି ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

ସେହିଭଳି କାନାଡାର ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜଷ୍ଟିନ ଟ୍ରୁଡୋଙ୍କ ଦାଢ଼ି ଉପରେ ଆକର୍ଷିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଦର୍ଶନଶାସ୍ତ୍ରର ଜଣେ ପ୍ରଫେସର ଦି ଗ୍ଲୋବ ଏବଂ ମେଲ ଖବରକାଗଜରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ରୁଡୋ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧ ଏବଂ ଅଧିକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦେଖାଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି କି ? କିମ୍ବା ସେମାନେ ଅଧିକ ଯୁବକ ଏବଂ ‘ହିପ୍’ ଦେଖାଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି କି ?  ଏପରି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ବୋଧହୁଏ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏକ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛନ୍ତି । ପ୍ରଫେସର ସାହେବ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାବେଳେ କହିଥିଲେ ଯେ ମାନବ ସଭ୍ୟତାରେ ଦାଢ଼ିର ଏକ ଦୀର୍ଘ ଇତିହାସ ରହିଛି ଏବଂ ସେମାନେ ପୁରୁଷତ୍ୱ ଏବଂ ଶକ୍ତିର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଅନ୍ତି, ‘ସର୍ବଶେଷରେ, ଦାଢ଼ିର କେଶ ହେଉଛି ପୁରୁଷର ହରମୋନର ଉପହାର !’

ତେଣୁ, ମୋଦୀ ଏବଂ ରାହୁଲଙ୍କ ନୂତନ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ବିଷୟରେ କିଛି ଧାରଣା ଆଙ୍କିବା । ପ୍ରଥମ କଥା ହେଉଛି ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରର ପ୍ରକୃତ ବିପରୀତ ଚିତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି । ଜଣେ ସାଂସାରିକ ଅବମାନନା ସହିତ ଜଣେ ଜ୍ଞାନୀ, ସାଧୁ ବ୍ୟକ୍ତିର ପ୍ରତିଛବି ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟଟି ଏକ ଉତ୍ସାହୀ, କୌତୁହଳପ୍ରଦ ଏବଂ ନିରୀହ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରତିଛବି ଉପସ୍ଥାପନ କରେ । ଉଭୟଙ୍କ ଆଜିର ରୂପ ସେମାନଙ୍କ ରାଜନୀତିକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରୁଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଭିନ୍ନତାକୁ ଉଜାଗର କରୁଛି ​​।

ମୋଦୀ ଏବଂ ରାହୁଲଙ୍କ ନୂଆ ରୂପ ସେମାନଙ୍କ ମନର ଦର୍ପଣ   ମୋଦୀ କେବେ ଦାଢ଼ି ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଆମେ ଜାଣିନାହୁଁ । ସର୍ବସାଧାରଣରେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା ପୁରୁଣା ଫଟୋଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ, ଆମେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଗୁଜୁରାଟ ବିଜେପିର ସଂଗଠନ ସଚିବ ଭାବରେ ଦେଖୁ, ଯେତେବେଳେ ସେ ୧୯୯୦ରେ ଏଲ.କେ ଆଡଭାନୀଙ୍କ ରାମ ରଥରେ ଏକ ମୋଟା କଳା ଦାଢ଼ି-ନିଶ ସହିତ ବସିଥିଲେ । ଧୀରେ ଧୀରେ ତାଙ୍କର ଦାଢ଼ି-ନିଶ କଳା-ଧଳା, ଏବଂ ପରେ ଧଳା ହୋଇଗଲା ।

୨୦୦୨ଗୁଜରାଟ ଦଙ୍ଗାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ମୋଦୀ ସେଠାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଯେଉଁ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ତାହା ହୁଏତ ଅନେକଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ କେହି କେହି ତାଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ବିଶ୍ୱାସରୁ ବିଚ୍ୟୁତ ହୋଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ସେ ଦାଢ଼ି ଓ ନିଶ ପରି ସ୍ଥିର ରହିଲେ । ସେ ତାଙ୍କ ଶୈଳୀର ଏକ ଚେହେରା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ନିଜ ରାଜନୀତିର ଏକ ଚେହେରା ମଧ୍ୟ କହିପାରନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ମେ ୨୦୧୯ରେ ମୋଦୀଙ୍କ ୫୮ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ କ୍ୟାବିନେଟରେ ୧୮ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦାଢ଼ି ରଖିଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା ।

ଅପରପକ୍ଷେ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କର ଧର୍ମ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଚିନ୍ତାଧାରା ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସର ଭିତର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ସେମାନେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦିନରେ ସେମାନଙ୍କର ରାଜନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରକୃତି କିମ୍ବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କର ଦାଢ଼ି କାଟିବା କିମ୍ବା ସଫା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି । ଯଦି ସେ ନିଜକୁ ‘ସିଷ୍ଟମ’ ସହିତ ଲଢ଼ୁଥିବା ଏକ ବୈପ୍ଳବିକ ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଗ୍ୱେରା ‘ଲୁକ୍’ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି – ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଓଡ଼ିଶାର ନିୟମଗିରିରେ ବେଦାନ୍ତର ଖଣି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ‘ସୈନିକ’ ହେବାକୁ ଯାଇଥିଲେ କିମ୍ବା ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ସେ ପ୍ରେସ୍ କ୍ଲବ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ମନମୋହନ ସିଂ କ୍ୟାବିନେଟର ଅଧ୍ୟାଦେଶକୁ ଚିରି ଦେଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ସମାନ ‘ଲୁକ୍’ ଥିଲା ।

କେବଳ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେଉଛି ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାର ବୈପ୍ଳବିକ ଚେ ଗ୍ୱେରାଙ୍କ ରାହୁଲଙ୍କ ପରି ତାଙ୍କ ଅଣ୍ଟା ତଳେ ଅଧିକ ଚର୍ବି ନଥିଲା, ଏବଂ ଚେଙ୍କ ନିଶ ଅଧିକ ମୋଟା ଓ ଲମ୍ବା ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ‘ସିଷ୍ଟମ୍’, ତାଙ୍କର ‘ପ୍ରତିଛବି’ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ଲଢ଼ିବା ମାମଲାରେ ନିଜକୁ ଏକ ଅନିୟମିତ, ଅଣଚାଲାଣ ନେତା ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ।

ଯେତେବେଳେ ରାହୁଲ ନିଜକୁ ମୋଦୀଙ୍କର ଜଣେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ଏବଂ ଜଣେ ରାଜନେତା ଯିଏ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଆକାଂକ୍ଷାକୁ ରାଜନୀତିକରଣ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ଏକ ବିଦ୍ରୋହୀ ଦାଢ଼ିରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇ ଏକ ଚତୁର ଚେହେରାରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୁଅନ୍ତି । ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ୨୦୧୩ ରେ, ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ୟୋଗ ସଂଘ ‘ସିଆଇଆଇ’ କିମ୍ବା ୨୦୧୯ରେ ଚେନ୍ନାଇର ଷ୍ଟେଲା ମାରିସ୍ କଲେଜର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରୁଥିବା ଦେଖନ୍ତୁ କିମ୍ବା ସଂସଦରେ ଆଲିଙ୍ଗନ ଓ ଆଖି ମାରିବା ରାଜନୀତି ଦେଖନ୍ତୁ !

ରାହୁଲଙ୍କ ନିଜସ୍ୱ ନିୟମାବଳୀରେ, ଏହିପରି ଫର୍ମ ଏବଂ ପ୍ରତିଛବିଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ଭବତଖ ସମାଜର  ସମର୍ଥରୁ ବଞ୍ଚିତ ବର୍ଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ପରଷ୍ପର ବିରୋଧି ବିବାଦୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥ ସହିତ ଗୋଷ୍ଠୀର ବିଶ୍ୱାସ ଜିତିବାର କୌଶଳ ଭାବରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା କରି ସେ ନିଜେ କେଉଁ ଧାରଣା ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ସେ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ପକାଇଲେ ।

ସର୍ବଶେଷରେ, ଏହି ରୂପ କେତେ ଦିନ?  

ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଆପଣ ପ୍ରାୟତଃ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଏକ ଖୁଣ୍ଟି ଦାଢ଼ିରେ ଦେଖିପାରିବେ କାରଣ ବିପ୍ଳବର ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଅଛି କି ନାହିଁ, ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ତାଙ୍କୁ ଚିରନ୍ତନ ବିପ୍ଳବୀ ଦେଖାଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଗତ ସପ୍ତାହରେ କଂଗ୍ରେସ ୱାର୍କିଂ କମିଟି (ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡିସି) ବୈଠକରେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଥିବା ରାଜୀବ ସାଟବଙ୍କୁ ଦଳର ପୁରୁଣା ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କହିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ । ମନମୋହନ ସିଂ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଅଯୋଗ୍ୟତା ହେତୁ ୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦଳର ବୃହତ ପରାଜୟ ପାଇଁ ସେମାନେ କେତେ ଦାୟୀ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆତ୍ମମନ୍ଥନ କରିବାକୁ ସାଟବ ଏହି ନେତାମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ । ମନେରଖନ୍ତୁ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ୨୦୧୪ରେ ଦଳର ସଭାପତି ଥିଲେ, ଯିଏକି ପୁରୁଣା ନେତାଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି; ୨୦୧୯ରେ ରାହୁଲ ଦଳର ସଭାପତି ଥିଲେ ।

ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସାଟବ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଦଳରେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ରାହୁଲଙ୍କ ପରୀକ୍ଷଣ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ରାହୁଲ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ୨୦୧୪ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​’ଏନସିପି’କୁ ଅନୁରୋଧ କରି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ହିଙ୍ଗୋଲି ଭଳି ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଆସନ ପାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ରାହୁଲ କେସି ଭେନୁଗୋପାଲଙ୍କ ଆଉ ଜଣେ ପ୍ରିୟ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଆଲାପୁଜା ଆସନରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ । ଫଳସ୍ୱରୂପ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଏହି ସୈନିକମାନେ ଧରିଥିବା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ କେରଳରେ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ଦୁଇଟି ଆସନ ହରାଇଥିଲା। ପରେ ଉଭୟଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ଦେଇ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଛି ।

ଦଳର ପୁରୁଣା ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଥିବା ସାଟବ ଏବଂ ଭେନୁଗୋପାଲଙ୍କ ପରି ଜେନେରାଲଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବତନ ତଥା ଭବିଷ୍ୟତ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତିଙ୍କ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ହେବ ବୋଲି ମନେହୁଏ । ଆଜ୍ଞା ହଁ, ତାଙ୍କ ପାର୍ଟିରେ ଥିବା ‘ସିଷ୍ଟମ’ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପରେ ରାହୁଲ ପ୍ରକୃତ ଯୁଦ୍ଧରେ ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ । ତେଣୁ, ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆପଣ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଦାଢ଼ି ସହିତ ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖିବେ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ବିଷୟରେ, ତାଙ୍କ ଝୁଲୁଥିବା ନିଶ ଏବଂ ଦାଢ଼ି ତାଙ୍କୁ ଏକ ସନ୍ୟାସୀର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତୀ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଲାଗୁଛି ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ୧୩୦ କୋଟି ଲୋକ ସବୁ ପ୍ରକାର ସଙ୍କଟଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ନିଜକୁ ସଜାଇବାରେ ସମୟ ଅପଚୟ କରିବେ ? ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା, ଅର୍ଥନୀତି ତଥା କରୋନା ମହାମାରୀର ଆହ୍ୱାନର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ତାଙ୍କ ସରକାର କିପରି ପ୍ରଭାବହୀନ ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି ତାହା ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜଣେ ଉତ୍ତମ ଭିକ୍ଷୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ହେବ । ଅଗଷ୍ଟ ୫ରେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଭୂମି ପୂଜା କରିବେ, ସେତେବେଳେ ଏହା କେବଳ ଏହି ପ୍ରତିଛବିର ଆଭାମଣ୍ଡଳକୁ ଆହୁରି ଅଧିକ ଚମକ ପ୍ରଦାନ କରିବ ।

ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ, ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା କୌଣସି ସଂକଳ୍ପ ବିଷୟରେ ସମ୍ବିତ୍‌ ପାତ୍ର ମୋତେ କହିଥିଲେ ଯାହା ବିଷୟରେ ଆମେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାଣିନାହୁଁ ।

ସୌଜନ୍ୟ- ଦି ପ୍ରିଣ୍ଟ.ଇନ୍‌

Leave a Reply