ଅକ୍ସଫୋର୍ଡର କରୋନା ଟୀକା ଆସୁଛି, ଜାଣନ୍ତୁ ନାମ କ’ଣ ହେବ, କେତେ ଦାମରେ ମିଳିବ

କୋଭିଡ଼୍‌-୧୯ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଟୀକା ତିଆରି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷଣରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ବ୍ରିଟେନର ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିର କରୋନା ଟୀକା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଯଦି ଏହି ଟୀକା ଚରମ ସଫଳତା ପାଇଥାଏ, ତେବେ ଏହା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ ଟୀକା ନିର୍ମାତାଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦିତ ହେବ । ଖୁସିର କଥା, ଏହି କମ୍ପାନୀ ଭାରତର ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କେହି ନୁହେଁ । ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଗ୍ରୁପର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ଜେ ପୋଲାର୍ଡ ଏବଂ ପୁଣେ ସ୍ଥିତ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସିଇଓ ଆଦର ପୁନାୱାଲା ଏହି ଟୀକା ବିଷୟରେ ଏକ ଇଂରାଜୀ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଡୋ ଟୁକୁ ଏକ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରରେ କହିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଟୀକା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର …

କରୋନା ଟୀକା କେଉଁ ନାମରେ ଆସିବ ? 

ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଏବଂ ଡ୍ରଗ୍ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକାଙ୍କ ମିଳିତ ପ୍ରୟାସରେ ବିକଶିତ ହେଉଥିବା କୋଭିଡ଼୍‌-୧୯ ଟୀକାକୁ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ନାମ ଦିଆଯାଇଛି । ଯଦି ମଣିଷ ଉପରେ ଏହାର ଶେଷ ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହାକୁ ମାର୍କେଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହାର ମାତ୍ରା ବିଶ୍ୱରେ ବିତରଣ ହୋଇପାରିବ ।

୫୦% ଟୀକା ଡୋଜ୍‌ ଭାରତରେ ରହିବ 

ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସିଇଓ ଆଦର୍ଶ ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡରୁ କରୋନା ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା କୋଭିଶିଲ୍ଡର ୩୦-୪୦ ନିୟୁତ ଡୋଜ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କମ୍ପାନୀ ଏହି ସପ୍ତାହରେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ଭାରତୀୟ ଔଷଧ ନିୟାମକଙ୍କ ନିକଟରେ ଲାଗୁ କରିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କମ୍ପାନୀ କେବଳ ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଟୀକାକରଣର ୫୦% ରଖିବ, ଅଧା ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଦିଆଯିବ ।

ପ୍ରଥମ କରୋନା ଟୀକା କେତେ ମୂଲ୍ୟ ହେବ ?  

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ କୋଭିଡ଼୍‌ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବାରୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଅତି କମରେ କ୍ଷଣିକ ପାଇଁ ରଖାଯିବ । ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଏହା ଉପରେ ଲାଭ ମିଳିବ ନାହିଁ । ସେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୦୦୦ରୁ ଅଧିକ, କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ କମ୍ ହୋଇପାରେ ।

ସରକାର ମାଗଣାରେ ଟୀକା ଦେବେ ନାହିଁ କି ? 

ପୋଲିଓ, ମ୍ୟାଲେରିଆ ଭଳି ରୋଗ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଏକ ତୀବ୍ର ଟୀକା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ ଆଜି ଭାରତ ଏହି ରୋଗରୁ ପ୍ରାୟ ମୁକ୍ତ । କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ମହାମାରୀର ଆହ୍ୱାନ ଏହି ରୋଗ ଅପେକ୍ଷା ବଡ଼ ଏବଂ କଠିନ ଅଟେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଏକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହି ଅଭିଯାନରେ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ କିମ୍ବା ନାମମାତ୍ର ଟୀକାକରଣ ନୀତି ସ୍ଥିର କରାଯାଇପାରିବ । ଆଦର ପୁନାୱାଲା ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟୀକା ଅଧିକାଂଶ ସରକାର କିଣିବେ ଏବଂ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଟୀକା ଦିଆଯିବ ।

ଏହି ଟୀକା କିପରି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପହଞ୍ଚିବ ? 

 

ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ଟୀକା ଦରକାର । ବଜାରରେ କରୋନା ଟୀକା ଯଥାଶୀଘ୍ର ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ପାଇଁ ସରକାର ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ସରକାରୀ କଳରୁ ବହୁତ ସମର୍ଥନ ମିଳିବ ସେତେବେଳେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହେବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ବିତରଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସରକାରୀ କଳର ସହଯୋଗ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ।

ଏହି ଟୀକା କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ? 

କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଦ୍ୱାରା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇଥିବା ପରୀକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଏହି ଟୀକା କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ମହାମାରୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ । ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଗ୍ରୁପର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ଜେ ପୋଲାର୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କୋଭିକିଲଡ୍ ଟୀକା ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ । ତେବେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବାସ୍ତବତା ସେତେବେଳେ ଜଣାପଡ଼ିବ ଯେତେବେଳେ ଏହାର ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ।

ଟୀକାକରଣର କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହେବ କି?  

କୋଭିଡ଼୍‌ ଟୀକାର ଦୀର୍ଘମିଆଦି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ପୋଲାର୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ପରୀକ୍ଷା ନହୁଏ ତେବେ ଏହାର ଦୀର୍ଘମିଆଦି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରହିବ କି ନାହିଁ ତାହା କହିବା କଷ୍ଟକର । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ କେବଳ ଲାଭ ପାଇପାରିବା ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଟୀକା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା ।

 ଟୀକାର ଗୁଣବତ୍ତା ଶୀଘ୍ର କ୍ଷତିକାରକ ନୁହେଁ କି? 

 

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ପୋଲାର୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକା ତିଆରି କରିବାର କୌଣସି ସର୍ଟକଟ୍ ଉପାୟ ନାହିଁ । ଏହା ଟୀକା ତିଆରି କରିବାର ସାଧାରଣ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରଖିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟୀକାକରଣର ଗୁଣ ଉପରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

Leave a Reply