ସିଏଏରୁ ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ମୁସଲମାନମାନେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି

ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ (ସିଏଏ)ର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ମୁସଲମାନ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତା ପାଇବା ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏଜେନ୍ସିମାନେ ଏ ବିଷୟରେ ସରକାରଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ମାମଲା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏଜେନ୍ସିମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ଅତି କମ୍‌ରେ ୨୫ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମୁସଲମାନ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

 ସିଏଏର ୩ଟି ଦେଶର ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିୟମ ହୋଇଛି

ଗତବର୍ଷ ସଂସଦରେ ପାରିତ ହୋଇଥିବା ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଆଇନ ୨୦୧୯ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନରୁ ହିନ୍ଦୁ, ଶିଖ, ବୌଦ୍ଧ, ଜୈନ, ପାର୍ସୀ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମରୁ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ନାଗରିକତ୍ୱ ନିୟମକୁ ସରଳ କରିଛି । ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାରତର ନାଗରିକତ୍ୱ ପାଇବା ପାଇଁ ଅତି କମରେ ୧୧ ବର୍ଷ ଏଠାରେ ରହିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଥିଲା । ଏହି ନିୟମକୁ ସହଜ କରି ନାଗରିକତ୍ୱ ହାସଲ କରିବାର ଅବଧି ଏକ ବର୍ଷରୁ ୬ ବର୍ଷକୁ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହୋଇଛି, ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ତିନି ଦେଶର ଉପରୋକ୍ତ ୬ଟି ଧର୍ମର ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଏକରୁ ଛଅ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ରହିଥିବେ ସେମାନେ ନାଗରିକତ୍ୱ ପାଇବେ । କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିଏଏ ୨୦୧୯ ନିୟମକୁ ଅବଗତ କରାଇ ନାହିଁ ।

‘ଅନେକ ମୁସଲମାନ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି’

ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଚର୍ଚ୍ଚକୁ ଯାଉଥିବା ଆବିଦ୍ ଅହମ୍ମଦ ମ୍ୟାକ୍ସୱେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଏଏ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ହେବା ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଅନେକ ମୁସଲମାନ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ୩୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ମ୍ୟାକ୍ସୱେଲ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ୨୧ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ସୁନ୍ନି ଇସଲାମରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର କାବୁଲ ନିକଟରେ ରହୁଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଶରଣାର୍ଥୀରୁ ଆଶ୍ରୟ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ।

ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୧.୬୦ ଲକ୍ଷ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବାସ କରନ୍ତି  

ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀର ପୂର୍ବ କୌଳାଶ, ଲଜପତ୍‌ ନଗର, ଅଶୋକ ନଗର ଏବଂ ଆଶ୍ରମରେ ପ୍ରାୟ ୧.୫୦ଲକ୍ଷରୁ ୧.୬୦ ଲକ୍ଷ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମୁସଲମାନ ବାସ କରନ୍ତି । ଉକ୍ତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ନିକଟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଶିଖ ନିଦାନ ସିଂ ସଚ୍ଚଦେବଙ୍କୁ ପାକ୍‌ଟିକା ପ୍ରଦେଶର ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ କବଳରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା।

ଅନେକ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ନିଜକୁ ବାଂଲାଦେଶୀ କୁହନ୍ତି  

ଏଥିସହ ଅଧିକାରୀମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୪୦ ହଜାର ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ମୁସଲମାନ ବାସ କରନ୍ତି । ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ । ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ମୁସଲମାନମାନେ ୨୦୧୨ଠାରୁ ଦେଶରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ବାସ କରିଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜକୁ ବାଂଲାଦେଶୀ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନର ପ୍ରାୟ ୪୦୦୦ ଲୋକ ୬ବର୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତ୍ୱ ପାଇଛନ୍ତି   

ଗତ ୬ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନର ପ୍ରାୟ ୪ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୪ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ ସୀମା ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ବାଂଲାଦେଶର ୫୦ ଏନକ୍ଲେଭକୁ ମିଶ୍ରଣ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୧୪୮୬୪ ବାଂଲାଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଭାରତର ନାଗରିକତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ ଜଣେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ସିଏଏକୁ ଠକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରନ୍ତି ଯାହାର ଆଶ୍ରୟ ଆବେଦନକୁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଶରଣାର୍ଥୀ କିମ୍ବା କଟ ଅଫ ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଆସିଥିବା ଶରଣାର୍ଥୀ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିପାରିବେ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଧର୍ମଗୁରୁମାନେ ସିଏଏକୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମରୁ ଇସଲାମ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସରକାର କିଛି ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ।

ଅବୈଧ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କ’ଣ ରହିଛି ?   

ବେଆଇନ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ଜେଲରେ ରଖାଯାଇପାରିବ କିମ୍ବା ବିଦେଶୀ ଆଇନ, ୧୯୪୬ ଏବଂ ପାସପୋର୍ଟ (ଏଣ୍ଟ୍ରି ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ) ଆକ୍ଟ, ୧୯୨୦ ଅନୁଯାୟୀ ନିଜ ଦେଶକୁ ପଠାଯାଇପାରିବ । କିନ୍ତୁ ୨୦୧୫ ଏବଂ ୨୦୧୬ ବର୍ଷରେ ୧୯୪୬ ଏବଂ ୧୯୨୦ର ଉପରୋକ୍ତ ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ହିନ୍ଦୁ, ଶିଖ, ବୌଦ୍ଧ, ଜୈନ, ପାରସୀ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନମାନଙ୍କୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନରୁ ମୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯଦି ଏହି ଧର୍ମର ଲୋକମାନେ ଭାରତରେ ବୈଧ ଦଲିଲ ବିନା ବାସ କରନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ନା ଜେଲରେ ରଖାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଶରୁ ବିତାଡ଼ିତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏହି ରିହାତି ଉପରୋକ୍ତ ଧାର୍ମିକ ଗୋଷ୍ଠୀର ଯେଉଁମାନେ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୪ କିମ୍ବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ । ଏହି ଧାର୍ମିକ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକଙ୍କୁ ଭାରତର ନାଗରିକତ୍ୱ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ କରିବାକୁ, ନାଗରିକତା ଅଧିନିୟମ, ୧୯୫୫ରେ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ସଂସଦରେ ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍, ୨୦୧୬ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଥିଲା ।

Leave a Reply