ମୁକ୍ତାରଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ, ଅଫଜଲଙ୍କୁ ୪ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ: ସଦସ୍ୟତା ରଦ୍ଦ ହେବ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ମୁଖତାର ଅନସାରୀଙ୍କୁ ଗାଜିପୁରର ସାଂସଦ/ବିଧାୟକ ଅଦାଲତ ଏକ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ମାମଲାରେ ୧୦ ବର୍ଷ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭାଇ ବିଏସପି ସାଂସଦ ଅଫଜଲଙ୍କୁ ୪ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ମୁଖତାରଙ୍କୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଓ ଅଫଜଲ ଗୁରୁଙ୍କୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ । ବଣ୍ଡା ଜେଲରେ ବନ୍ଦୀ ଥିବା ମୁଖତାରଙ୍କୁ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ହାଜର କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅଫଜଲ ନିଜେ କୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଅଫଜଲ ଅନସାରୀଙ୍କୁ ୨ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ ସଂସଦ ସଦସ୍ୟତା ରଦ୍ଧ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ସରକାରୀ ଓକିଲ ନୀରଜ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

୨୦୦୭ (୨୦୦୫)ରେ କୃଷ୍ଣାନନ୍ଦ ରାୟଙ୍କ ହତ୍ୟାର ଦୁଇବର୍ଷ ପରେ ପୁଲିସ ଏହି ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା । ରାୟଙ୍କ ହତ୍ୟା ପରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ନନ୍ଦ କିଶୋର ରୁଙ୍ଗତାଙ୍କୁ ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ିବା, ଦଙ୍ଗା ଓ ଅପହରଣ ଓ ହତ୍ୟା ଆଧାରରେ ମୁଖତାର ଓ ଅଫଜଲଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା ।

ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଆକ୍ଟ ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ମୁଖତାରଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି । ମାମଲାଟି ୨୦୦୭ ମସିହାର। କୃଷ୍ଣାନନ୍ଦ ରାୟଙ୍କ ହତ୍ୟାର ଦୁଇବର୍ଷ ପରେ (୨୦୦୫) ୨୨ ନଭେମ୍ବର ୨୦୦୭ରେ ଗାଜିପୁରର ମହମ୍ମଦାବାଦ ପୋଲିସ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର (ଗ୍ୟାଙ୍ଗ କ୍ଲୋଜର ଆକ୍ଟ) ଅଧୀନରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା ।

ଏହି ମାମଲାରେ କୃଷ୍ଣାନନ୍ଦ ରାୟଙ୍କ ହତ୍ୟା, ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟୀ ନନ୍ଦ କିଶୋର ରୁଙ୍ଗତାଙ୍କ ଅପହରଣ ଓ ହତ୍ୟାକୁ ଭିତ୍ତି କରି ପୁଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା । ତେବେ କୃଷ୍ଣାନନ୍ଦ ରାୟ ଓ ନନ୍ଦ କିଶୋର ରୁଙ୍ଗଟା ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଦୁଇ ଭାଇ (ମୁଖ୍‍ତାର-ଅଫଜଲ)ଙ୍କୁ ଦୋଷମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ।

୧୬ ବର୍ଷ ପରେ ଏହି ରାୟ ଆସିଛି

୨୦୦୭ ପରେ ଏହି ମାମଲା ୧୬ ବର୍ଷ ଧରି ଗାଜିପୁରର ସାଂସଦ/ବିଧାୟକ କୋର୍ଟରେ ରହିଥିଲା । ଏହି ମାମଲାର ରାୟ ଏପ୍ରିଲ ୧୫ରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବିଚାରପତି ଛୁଟିରେ ଯାଇଥିବାରୁ ଶୁଣାଣି ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା । ୨୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୨ରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଓ ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ମାମଲାରେ ସାଂସଦ ଅଫଜଲ ଅନ୍‍ସାରୀ ଜାମିନରେ ଅଛନ୍ତି ।

୨୦୦୫ରେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କୃଷ୍ଣାନନ୍ଦ ରାୟଙ୍କ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଅନ୍‍ସାରୀ ଭାଇଙ୍କୁ ଦୋଷମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଆକ୍ଟର ଏହି ମାମଲା ଏହା ସହ ଜଡ଼ିତ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ପୂର୍ବରୁ କୃଷ୍ଣାନନ୍ଦ ରାୟଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଅଲକା ରାୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ ।

ଏଥିସହ ଅଫଜଲ ଅନ୍‍ସାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଆମ ବିରୋଧରେ ଦାୟର ହୋଇଥିବା ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ଆମକୁ ଦୋଷମୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଆକ୍ଟ ଟ୍ରାଏଲର କୌଣସି ଆଧାର ନାହିଁ । ମୁଁ କୋର୍ଟ ଉପରେ ଭରସା କରୁଛି । ବାସ୍ତବରେ ଅଫଜଲ ଅନ୍‍ସାରୀ ଏହି ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ମାମଲା ବିରୋଧରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ହେଲେ କୌଣସି ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିନଥିଲା ।

୮ ମାସ ରେ ମୁଖତାରଙ୍କୁ ଚତୁର୍ଥ ଦଣ୍ଡାଦେଶ

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୨ରୁ ଏପ୍ରିଲ ୨୯ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ ୪ଟି ମାମଲାରେ ମୁକ୍ତାର ଅନ୍‍ସାରୀ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୨, ୨୦୨୨ରେ ମୁଖତାରଙ୍କୁ ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ୭ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଥିଲେ । ପରଦିନ ଦ୍ୱିତୀୟ ମାମଲାରେ ତାଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ୍ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଥିଲା । ଠିକ୍ ୮୫ ଦିନ ପରେ ଗାଜିପୁରର ସାଂସଦ/ବିଧାୟକ ଅଦାଲତ ତାଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଥିଲେ । ୨୦୨୩ ଏପ୍ରିଲ ୨୯ ରେ ଗାଜିପୁର କୋର୍ଟ ମୁଖତାରଙ୍କୁ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଥିଲେ ।

୨୦୦୫ ମସିହାର କୃଷ୍ଣାନନ୍ଦ ରାୟ ହତ୍ୟା ମାମଲା କ’ଣ ?

ଏକ୍ସୟୁଭିରୁ ଓହ୍ଲାଇ ୮ ଜଣ ଗୁଳି ଚଳାଇ କୃଷ୍ଣାନନ୍ଦ ରାୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ।

ଗାଜିପୁରର ମହମ୍ମଦାବାଦ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ୧୯୮୫ରୁ ୨୦୦୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍‍ସାରୀ ଭାଇଙ୍କ ଆଧିପତ୍ୟ ଥିଲା । ୨୦୦୨ରେ ବିଜେପି ନେତା କୃଷ୍ଣାନନ୍ଦ ରାୟ ଅନ୍‍ସାରୀ ପରିବାରର ବିଜୟ ରଥକୁ ଅଟକାଇ ନିର୍ବାଚନ ଜିତି ବିଧାୟକ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ଅଫଜଲ ଅନ୍‍ସାରୀଙ୍କୁ ୮ ହଜାର ଭୋଟରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ । ଏଠାରୁ ହିଁ ଅନସାରୀ ଓ କୃଷ୍ଣାନନ୍ଦ ରାୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫାଟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ଏକେ-୪୭ରୁ ପାଖାପାଖି ୫୦୦ ରାଉଣ୍ଡ ଗୁଳି ଚାଳନା

ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବାର ୩ ବର୍ଷ ପରେ ୨୦୦୫ ନଭେମ୍ବର ୨୯ତାରିଖରେ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ରାୟ ଏକ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ଉଦ୍‍ଘାଟନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ । ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ଗାଁରେ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ତେଣୁ ସେମାନେ ବୁଲେଟ୍ ପ୍ରୁଫ୍ ଗାଡ଼ି ପରିବର୍ତ୍ତେ ସାଧାରଣ ଗାଡ଼ିରେ ଯାଇଥିଲେ । ସେ ଏଠାରୁ ଫେରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବାବେଳେ ଭବାନାରକୋଲର ବସାନିଆ ପୁଲିଆ ନିକଟରେ ତାଙ୍କ କାର ସାମ୍ନାରେ ଏସ୍ୟୁଭି କାର୍ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିଲା । ବିଧାୟକ ଓ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀମାନେ କିଛି ବୁଝିବା ପୂର୍ବରୁ ୮ ଜଣ ଲୋକ ଏସୟୁଭିରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆଖିବୁଜା ଗୁଳି ଚଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ଏକେ-୪୭ରୁ ପାଖାପାଖି ୫୦୦ ରାଉଣ୍ଡ ଗୁଳି ଚାଳନା କରାଯାଇଥିଲା । ବିଧାୟକ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହ କାର୍ ରେ ଥିବା ୬ ଜଣ ଲୋକ ଏବଂ କାର ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । ବିଧାୟକ କୃଷ୍ଣାନନ୍ଦ ରାୟଙ୍କ ସମେତ ୭ ଜଣଙ୍କ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ବେଳେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଶରୀରରୁ ମୋଟ ୬୭ଟି ଗୁଳି ମିଳିଥିଲା । ବିଧାୟକଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ପୂର୍ବତନ ମହମ୍ମଦାବାଦ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ୟାମ ଶଙ୍କର ରାୟ, ଭଂବରକୋଲ ବ୍ଲକ ମଣ୍ଡଳ ସଭାପତି ରମେଶ ରାୟ, ଅଖିଳେଶ ରାୟ, ଶେଷନାଥ ପଟେଲ, ମୁନ୍ନା ଯାଦବ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ ନିର୍ଭୟ ନାରାୟଣ ଉପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ।

କୃଷ୍ଣାନନ୍ଦଙ୍କ ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ

ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ପରେ ସମଗ୍ର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ସ୍ତବ୍ଧ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଭଙ୍ଗାରୁଜାକୁ ନେଇ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ତଳକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ, ପ୍ରବଳ ନିଆଁ ଲାଗିଥିଲା । ବିଧାୟକଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଅଲକା ରାୟ ମୁଖତାର, ଅଫଜଲ ଅନ୍‍ସାରୀ, ମୁନ୍ନା ବଜରଙ୍ଗୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ । ସିବିଆଇ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁ ବୋଲି ଅଲକା ଚାହୁଁଥିଲେ । ସିବିଆଇ କିଛିଦିନ ଧରି ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ମାମଲାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଇଥିଲା ।

ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡକୁ ବିରୋଧ କରି ରାଜନାଥ ସିଂହ ଚାନ୍ଦୌଲିରେ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଭାର ସିବିଆଇକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା । ମୁଖତାର ଅନ୍‍ସାରୀଙ୍କୁ ସିବିଆଇ ମୁଖ୍ୟ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀଭାବେ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲା । ମୁଖତାର ମଉ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ୫ ଥର ବିଧାୟକ ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୦୦୫ମସିହାରେ ମଉରେ ଘଟିଥିବା ହିଂସାରେ ତାଙ୍କ ନାଁ ଆସିବା ପରେ ସେ କୋର୍ଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଏକମାତ୍ର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ ଥିଲେ ଶଶିକାନ୍ତ ରାୟ । କିଛିଦିନ ପରେ ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ଏହି ମାମଲାରେ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ମିଳିନଥିଲା । ଏହାପରେ କୃଷ୍ଣାନନ୍ଦ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ସମସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦୋଷମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ରୁଙ୍ଗଟା ମାମଲା କ’ଣ?

୧୯୯୭ ମସିହାରେ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳର ଭେଲୁପୁରରେ କୋଇଲା ବ୍ୟବସାୟୀ ନନ୍ଦ କିଶୋର ରୁଙ୍ଗଟାଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ନନ୍ଦ କିଶୋରଙ୍କ ଭାଇ ମହାବୀର ପ୍ରସାଦ ରୁଙ୍ଗଟା ୧୯୯୭ ଡିସେମ୍ବରରେ ଭେଲୁପୁର ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ । ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ୧୯୯୭ ନଭେମ୍ବର ୫ ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନ ୫ଟାରେ ମୁଖତାର ଅନ୍‍ସାରୀ ତାଙ୍କୁ ଟେଲିଫୋନ୍ ଯୋଗେ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ ।

ମହାବୀର ମହରୁପୁରର ମୁଖତାର ଅନ୍‍ସାରୀ ଓ ଅତାଉର ରେହମାନ ଓରଫ ବାବୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ । ମୁଖତାରଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ବନ୍ଧୁକଚାଳକ ଅତାଉର ରେହମାନ ଏହି ଘଟଣା ଘଟାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ରହମାନ ନିଜକୁ କୋଇଲା ବ୍ୟବସାୟୀ ପରିଚୟ ଦେଇ ଏକ ଡିଲ୍ ବାହାନାରେ ନନ୍ଦ କିଶୋରଙ୍କୁ ଉଠାଇ ନେଇଥିଲେ । ସେ ନନ୍ଦ କିଶୋରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ଶବକୁ ପ୍ରୟାଗରାଜରେ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ ।

ଅତିକ ଅହମ୍ମଦଙ୍କ ପରେ ମୁଖତାର ଅନସାରୀ ଏବେ ଏକ ନମ୍ବର, କିନ୍ତୁ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବଡ଼ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ସାଂସଦ ତଥା ବାହୁବଳୀ ନେତା ମୁଖତାର ଅନସାରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ ଅଫଜଲ ଅନସାରୀଙ୍କ ଏଭଳି ବୟାନ । ପୁଲିସ ହେପାଜତରେ ଅତିକ ଅହମ୍ମଦଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯିବା ପରେ ଏବେ ଫୋକସ ମାଫିଆ ମୁକ୍ତାରଙ୍କ ଉପରେ ରହିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.