Advertisements

କରୋନା-ମୁସଲମାନମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରତା ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ : ଆରଏସଏସ ମୁଖ୍ୟ ଭାଗବତ

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ ସହଘର କାମ, ଭାଗବତ ଅନଲାଇନ୍ ବୌଦ୍ଧିକ ବିଚାର ରଖିଲେ 

କରୋନା ମହାମାରୀ ନୂଆ, କିନ୍ତୁ ଭୟ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, ଏହା ଶୀଘ୍ର ଶେଷ ହେବ

ଭଗବତ ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରବର୍ତ୍ତକମାନଙ୍କର ଅଭାବ ନାହିଁ  

ଭାଗବତଙ୍କ ନିବେଦନ – ସ୍ୱଦେଶୀ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ, ବିଦେଶୀ ସାମଗ୍ରୀ ପରିତ୍ୟାଗ କରନ୍ତୁ  

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟମ ସେବକ ସଂଗଠନ (ଆରଏସଏସ)ର ମୁଖ୍ୟ ମୋହନ ଭାଗବତ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ କରୋନାର ବଢ଼ୁଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ ପ୍ରତି ଲୋକମାନଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି । ସେ ସଂଗଠନର ଅନଲାଇନ୍ ବୌଦ୍ଧିକ ବିଚାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ୧୩୦ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ସମସ୍ତେ ଭାରତ ମାତାଙ୍କର ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମର ଭାଇମାନେ ଭାଇ ଅଟନ୍ତି । ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ। ଉଭୟ ପକ୍ଷରୁ ଭୟ କିମ୍ବା କ୍ରୋଧ ରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ସେ ସମାଜର ଦାୟିତ୍ୱବାନ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ଏଥିରୁ ସେମାନଙ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ । ଯଦି କେହି ଭୟ କିମ୍ବା କ୍ରୋଧ ସହିତ କିଛି ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ତେବେ ସମଗ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଏଥିରେ ଗୁଡ଼ାଇ ରଖିବା ଏବଂ ଏହାଠାରୁ ଦୂରତା ରଖିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ ବୋଲି ମୋହନ ଭାଗବତ କହିଛନ୍ତି ।

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ ସଂଘର କାମ ଚାଲିଛି  

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ ସଂଘର କାମ ଚାଲିଛି ବୋଲି ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ମୋହନ ଭାଗବତ କହିଛନ୍ତି । ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ବଦଳି ଯାଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ ନୂଆ, ଏହା ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଭୟ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଭୟ ଦୂର କରିବା ହେଉଛି ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ପ୍ରୟାସ ।

ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା 

ସଂଘ ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କେହି ଭୟ କିମ୍ବା କ୍ରୋଧରୁ କିଛି ଓଲଟା ସିଧା କରନ୍ତି ତେବେ ସମଗ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଏଥିରେ ଗୁଡ଼ାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଦୂର କରିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ । ତାଙ୍କର କଥା ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ ଏବଂ ଏହାର ମଖିଆ ଆଡକୁ ଥିଲା। ମୋହନ ଭାଗବତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତେଜକମାନଙ୍କର କୌଣସି ଅଭାବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଉଥିବା ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ଆମ ଦେଶରେ କରୋନା ବିସ୍ତାର ହେବାର ଏହା ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ।

ସମସ୍ତେ ଭାରତ ମାତାର ପୁତ୍ର   

ଭାଗବତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଭାରତ ଟୁକଡ଼ା ଟୁକୁଡ଼ା ହେବ ବୋଲି କହିବା ସହିତ ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି ସମାନଙ୍କୁ ଏଡ଼ାଇଯିବା ସହ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ । ଆମ ମନରେ କୌଣସି ଦାଗ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଭାରତର ସମସ୍ତ ଲୋକ ହେଉଛନ୍ତି ମାତା ଭାରତର ପୁତ୍ର । ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପୃକ୍ତ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ବୁଝାଇବା ଉଚିତ୍ ।

ପାଲଘରରେ ସନ୍ୟାସୀ ହତ୍ୟାକୁ ନେଇ ଦୁଃଖ   

ସଂଘ ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଉପଦ୍ରବୀମାନଙ୍କଦ୍ୱାରା ସନ୍ୟାସୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି । ଏହାର ଦୁଃଖ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଅଛି । ସବୁ ଜିନିଷ ଧୈର୍ଯ୍ୟର ସହିତ କରାଯିବା ଉଚିତ । ୨୮ରେ ସନ୍ୟାସୀଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେବା ପାଇଁ ଆମେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ କରିବୁ । ସେମାନେ  ଉପଦ୍ରବୀ ନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ମାଓବାଦୀମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ।

ସଫଳତା ଏବଂ ବିଫଳତା ମଧ୍ୟରେ ତିନି ଫୁଟ ପାର୍ଥକ୍ୟ   

ଏକ କାହାଣୀ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ସଂଘ ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଫଳତା ଏବଂ ବିଫଳତା ମଧ୍ୟରେ ତିନି ଫୁଟର ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଛି । ତେଣୁ, ଆମେ କ୍ଳାନ୍ତ ନ ହୋଇ ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ କରିବା ଉଚିତ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଦେଇଥିବା ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ପଠାଇଛି ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ସାମାନ୍ୟ କ୍ଷତି ଘଟାଇଛି । ଏହା ହେଉଛି ଭାରତର ପ୍ରକୃତି । ସଂଘ ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ନିଜକୁ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ ଯେ ଆମେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବା ଉଚିତ । ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ, ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ, ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଯାହା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ତାହା ପିଅନ୍ତୁ ।

ସ୍ୱଦେଶୀ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ  

ଭାଗବତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ସ୍ୱଦେଶୀ ଆଡ଼କୁ ଆସିବା ଉଚିତ । ଯଦି ସ୍ୱଦେଶୀ ଦ୍ରବ୍ୟ କାମ କରେ, ତେବେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଗ୍ରହଣ କର । ଅଳ୍ପ ବିଦେଶୀ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

 

Advertisements

Leave a Reply