ଚୀନ୍‌ରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରୁଥିବା ଶିକ୍ଷାସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ କଟକଣା-ଭାରତର ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରବେଶ ମନା

ଚୀନ୍‌ଦ୍ୱାରା ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର ବ୍ୟବହାର ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଭାବ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ସେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ହେଉ କିମ୍ବା ଏନଜିଓ ହେଉ କିମ୍ବା ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, ଚୀନ୍ ସବୁଆଡ଼େ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିଛି ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ଚୀନକୁ ଭାରତୀୟ ବଜାରରୁ ବହିଷ୍କାର କରିବା ସହିତ ମୋଦି ସରକାର ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଭାବରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ବାସ୍ତବରେ, କନଫୁସିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ହେଉଛି ଏକ ଚାଇନିଜ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଯାହାର କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ପ୍ରମୁଖ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଶିକ୍ଷାଗତ ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି କରିବା । ଏହି କଥା ଏତେ ସରଳ ନୁହେଁ, ଚୀନ୍‌ର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଏଜୁକେସନ୍ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଏହାର ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ଭାଷା ପ୍ରଚାର କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଉପରେ ମାନସିକ ବିଜୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାଏ । ଇଂଲଣ୍ଡ ଏହାର ଉପନିବେଶ ସହିତ ଯାହା କରିଥିଲା ​​ତାହା ସହିତ ସମାନ । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍‌ ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରମୁଖ ଦେଶର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କୁ ଏହାର ଶିକାର କରିଥିଲା । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ କନଫୁସିୟସ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ (କନଫୁସିୟସ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍) ଦ୍ୱାରା ଭାରତରେ ପରିଚାଳିତ ସମସ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠାନର ଯାଞ୍ଚ କରିବେ । ଏଥି ସହିତ ଭାରତର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଚୀନ୍‌ର ବଢ଼ୁଥିବା ପ୍ରଭାବ ସମ୍ପର୍କରେ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିମାନେ ମଧ୍ୟ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ କନଫୁସିୟସ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ (କନଫୁସିୟସ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍) ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାୟ ୫୪ ଟି ଏମଓୟୁକୁ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସମୀକ୍ଷା କରିବ ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ ଜେଏନୟୁ, ବିଏଚୟୁ, କଲିକତା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ମୁମ୍ବାଇ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଲଭଲି ପ୍ରଫେସନାଲ ୟୁନିଭରସିଟି ଏବଂ ଆଇଆଇଟି ପରି ବହୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କଲେଜ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଜେଏନୟୁରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୨ ଟି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଅଛି । ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଯେ ଭାରତର ଆଇଟି କ୍ଷେତ୍ର ତଥା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ଚୀନ୍‌ର ବଢ଼ୁଥିବା ପ୍ରଭାବ ଭାରତ ପାଇଁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଉପରେ ଏଭଳି ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିବା ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଦେଶ ନୁହେଁ । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ସେଠାରେ ଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଉପରେ ଗୁପ୍ତଚର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି । ସ୍ୱିଡେନ ଏଭଳି ସମସ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି । ଆମେରିକାରେ ଥିବାବେଳେ ଏହି ମାମଲାରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଛି । ୨୦୦୪ ମସିହାରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ପ୍ରଥମ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବା ପରେ ଚୀନ୍ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୫୪୮ଟି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିଛି । ଏହାର ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନଦ୍ୱାରା କେତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ତାହା ଚୀନ୍ ସରକାର ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ସୀମାରେ ଚାଲିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା କାରଣରୁ ଆଜି ଦୁଇ ଦେଶର ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । କିନ୍ତୁ ଭାରତ ସରକାର ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ନିଜ ଜମିରେ ଚୀନ୍‌ର କୌଶଳକୁ ସଫଳ ହେବାକୁ ଦେବେ ନାହିଁ । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ୫୯ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ପରେ ଭାରତ ସରକାର କେବଳ ଅର୍ଥନୀତିରେ ନୁହେଁ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯେଉଁଠାରେ ଚୀନ୍ ପାରସ୍ପରିକ ସହଯୋଗ ଏବଂ ହିନ୍ଦୀ ଚୀନ୍ ଭାଇ ନାମରେ ବସିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply