୯୧% ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ମୋଦୀ କରୋନା ଉପରେ ଭଲ କାମ କରୁଛନ୍ତି

୬୬% ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ବିଶେଷ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କରୋନା  ବିସ୍ତାର କରୁଛନ୍ତି

ରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ମୁକାବିଲା ନେଇ ଗାଲଅପ୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍‌ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସ୍ନାପ୍ ସର୍ଭେରୁ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି, ଏବଂ ୱୁହାନ ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଏହି ବିଶ୍ୱାସ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହି ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, ୯୧% ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୱୁହାନ ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ମୋଦୀଙ୍କ ରଣନୀତି ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେ ପରେ ଏହା ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ଭେ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମହାମାରୀରୁ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବହୁ ପରିମାଣରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହି ବିଶ୍ଳେଷଣ ୨୮ଟି ଦେଶରେ କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟ ଏକମତ ହୋଇଥିଲେ ଯେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ୱୁହାନ ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଭଳି ତାଙ୍କ ରଣନୀତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ସେମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ତିନି-ଚାରି ଶହ ମାମଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଥିବାବେଳେ ସେତେବେଳେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଚୁପଚାପ ବସିଥିଲେ ।

ଭାରତ ପାଇଁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ୯୭ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ସହମତ ହୋଇଥିବା ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ, ଆମେରିକା ଭଳି ଦେଶରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ୱୁହାନ ଜୀବାଣୁର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଜାଣନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀ ବିସ୍ତାର ହେବା ମାତ୍ରେ ତାଇୱାନ ଏବଂ ଭାରତ ସେମାନଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ । ୩୧ ଜାନୁୟାରୀ ସୁଦ୍ଧା, ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଆସିବା ମାତ୍ରେ ସରକାର ସମସ୍ତ ବିମାନ ଚୀନ୍ ଯିବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲେ । ଫେବୃଆରୀ ୪ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ସମସ୍ତ ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଇ-ଭିସା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା ।

ଏପରି ସକ୍ରିୟତା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରଥମେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ରେ ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ୨୧ ଦିନିଆ, ପୁଣି ୧୯ ଦିନିଆ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କରିଥିଲେ । ବୋଧହୁଏ ସେଥିପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ବଡ଼ ବଡ଼ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ଭାରତର ମୋଟ ମାମଲା ବହୁତ କମ୍ ରହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ସିଙ୍ଗାପୁର ମଡ଼େଲ ଯାହା ଅନେକ ପ୍ରଶଂସା ପାଇଥିଲା, ଏବେ ମଧ୍ୟ ଏହା କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏକ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଅନୁଯାୟୀ, ୭୫% ଲୋକଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ ଖରାପ ସମୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଧୀରେ ଧୀରେ ଶେଷ ହେଉଛି ଏବଂ ଭାରତ ଶୀଘ୍ର ଏହି ମହାମାରୀରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବ ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ସର୍ଭେରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ତବଲିଗି ଜାମାତ୍‌ର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିଷୟରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଭୁଲ ବୁଝାମଣା ନାହିଁ । ୬୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଜାଣିଶୁଣି ଏହି ରୋଗ ବିସ୍ତାର କରୁଛନ୍ତି ।  ଠିକ୍ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଗାଲଅପ୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍‌ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏହି ସର୍ଭେ ପୁଣି ଥରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି ଯେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କଦ୍ୱାରା ୱୁହାନ୍ ଭାଇରସକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ କେବଳ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ ବରଂ ପ୍ରଶଂସନୀୟ । ଆଶା କରୁଛି ସେମାନଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଫଳପ୍ରଦ ହେବ ଏବଂ ଭାରତ ଯଥା ଶୀଘ୍ର ଏହି ମହାମାରୀରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବ ।

 

Leave a Reply