ତିବ୍ଦତକୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ, ରେଡ଼ିଓ ତିବ୍ଦତ ଆରମ୍ଭ ମାତ୍ର

ର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ପରୋକ୍ଷ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଚୀନ୍ ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରଠାରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଭାରତୀୟ ସେନା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେନାର ଏହି ବଳିଦାନ ଖାଲି ଯିବ ନାହିଁ । ଭାରତରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକଭାବେ ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀର ବଏକଟ୍‌ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାବେଳେ ତିବ୍ଦତ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ବାସ୍ତବରେ ପ୍ରସାର ଭାରତୀ ଏକ ଟୁଇଟ୍ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ମନେପକାଇ ଦେଇଛି ଯେ ଆକାଶବାଣୀ ମଧ୍ୟ ତିବ୍ଦତ ଖବର ପ୍ରସାରଣ କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରସାର ଭାରତୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ଯେ “ଯଦି ଆପଣ ତିବ୍ଦତର ପ୍ରକୃତ ଖବର ଶୁଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଡ଼ିଓର ତିବ୍ଦତୀୟ ବିଶ୍ୱ ସେବା ଶୁଣନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ତିବ୍ଦତବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖବର ପ୍ରସାରିତ ହୁଏ ।” 

ତଥାପି, ଏହା କୌଣସି ନୂତନ ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିନାହିଁ କିନ୍ତୁ ପ୍ରସାର ଭାରତୀ ଯେଉଁ ସମୟରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ସମାନ୍ୟ ସ୍ଥିତି ନାହିଁ, ସେହି ସମୟରେ ଉଠାଯାଇଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶରେ ତିବ୍ଦତର ସ୍ୱର ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ତିବ୍ଦତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିବା କଥା ମନେପକାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

ପ୍ରସାର ଭାରତୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏଭଳି ସମୟରେ ଏଆଇଆରର ତିବ୍ବତ ସେବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଅବରୋଧ କରିବା ପରେ ସରକାରଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ଏବେ ତିବ୍ବତର ସ୍ୱାଧୀନତା ଉପରେ ଅଛି । ପ୍ରସାର ଭାରତୀ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତିବ୍ଦତର ଖବରକୁ କେବଳ ରେଡ଼ିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ନୁହେଁ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ ଏବଂ ପାଠ୍ୟ ଫର୍ମାଟରେ ମଧ୍ୟ ମିଳିପାରିବ । ଅର୍ଥାତ୍ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ତିବ୍ଦତର ଖବରକୁ ଘର ଘରରେ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

ଏହାକୁ କିପରି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯାଉଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଖାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଚ୍ୟାନେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର ତିବ୍ଦତରେ ହୋଇଥିବା ଚୀନ୍‌ର ଅତ୍ୟାଚାରର କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସାରଣ କରିପାରିବେ । ୧୯୪୯ ମସିହାରେ, ହିମାଳୟ ମାଳଭୂମିରେ ଥିବା ଏହି ସୁନ୍ଦର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଚୀନ୍ ଅଣଦେଖା କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ ମାଓ ତିବ୍ଦତକୁ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ । ଆଜି ହଂକଂରେ କ’ଣ ଘଟୁଛି ତାହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଦେଖୁଛି ଏବଂ ଶୁଣୁଛି, କିନ୍ତୁ ତିବ୍ଦତରେ କ’ଣ ଘଟିଛି ତାହା କେହି ଶୁଣି ନାହାଁନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ବୋଧହୁଏ ଏଆଇଆର ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍‌ର କଳା କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ସତ୍ୟତା ମଧ୍ୟ ବାହାରକୁ ଆସିବ ଏବଂ ଚୀନ୍ କିପରି ତିବ୍ଦତ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି ଏବଂ ଆଜି ମଧ୍ୟ ତିବ୍ଦତୀୟ ଭିକ୍ଷୁମାନଙ୍କୁ ତାଡ଼ନା କରୁଛି ତାହା ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ କୁହାଯିବ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୫୯ରେ, ଚୀନ୍ ଆକ୍ରମଣର ୧୦ ବର୍ଷ ପରେ, ତିବ୍ଦତର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ତଥା ରାଜନୈତିକ ମୁଖ୍ୟ ଦଲାଇ ଲାମା ଚୀନ୍ ଭୟରେ ଭାରତର ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଧରମଶାଳା ସହରରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ନିର୍ବାସିତ ତିବ୍ଦତୀୟ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିଲେ ।

ତିବ୍ଦତରେ ଚୀନ୍ ଯେଉଁ ଅତ୍ୟାଚାର କରିଥିଲା ​​ତାହା ଏକ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ କାହାଣୀଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ୧୯୫୮ରୁ ୧୯୬୨ମସିହାରେ ଚୀନ୍ ୧ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ତିବ୍ଦତୀୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ ବିପ୍ଳବ ନାମରେ ୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ବୌଦ୍ଧ ମଠକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଥିଲା । ଚୀନ୍‌ରେ ତିବ୍ଦତର ଏକୀକରଣ ନାମରେ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଅମାନୁଷିକ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ ନୁହେଁ । ଯଦି ଏହି ସମସ୍ତ କାହାଣୀ ପ୍ରସାରଣ ଆରମ୍ଭ କରେ, ତେବେ ଚୀନ୍ ପ୍ରତି କ୍ରୋଧ ବହୁଗୁଣିତ ହେବ ।

ଚୀନ୍‌ ତିବ୍ଦତରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରିଛି ଯେପରିକି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଗର୍ଭପାତ, ନିରାକରଣ ଏବଂ ଶିଶୁ ହତ୍ୟା, ଯାହାକୁ କେହି ଅନୁମାନ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।  ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସମୟରେ, ଲୋକଙ୍କୁ ଜାଗ୍ରତ କରିବା ଏବଂ ତିବ୍ଦତ ପ୍ରତି ଧାରଣା ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଏଆଇଆରରେ ପ୍ରସାରିତ ତିବ୍ଦତ ବିଶ୍ୱ ସେବାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଏକ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ।

ଏହା କେବଳ ବିଶ୍ୱ ଏବଂ ଭାରତରେ ତିବ୍ଦତ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ତିବ୍ଦତର କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଆସିବ । ଆଜି, ବିଶ୍ୱ ହଂକଂ ସହିତ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଏହା ମଧ୍ୟ ତିବ୍ଦତ ସହିତ ଠିଆ ହେବାର ଦେଖାଯିବ, ଯାହା ପରେ ଚୀନ୍ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ଛଡା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉପାୟ ପାଇବ ନାହିଁ।

Leave a Reply