ପ୍ରବାସୀ କରୋନା ମାମଲାରେ ଓଡ଼ିଶା ଦେଶର ୨ୟ ସ୍ଥାନରେ- ମଇ ୨ ରେ ଗଞ୍ଜାମରେ ମାମଲା ନଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୩୩ ମାମଲା

ଦେଶର ଗାଁମାନଙ୍କରେ ସହର ଅପେକ୍ଷା କରୋନା ରୋଗୀ ସଂଖ୍ୟା ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ମଇ ୨ରେ ଓଡ଼ିଶାର ଗଞ୍ଜାମରେ କୌଣସି ମାମଲା ନଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୩୩ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି । ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପରେ ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ଘରକୁ ଫେରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ସେତେବେଳେ ଭୟ ଥିଲା ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗ ଗ୍ରାମରେ ବ୍ୟାପି ପାରେ । ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସଂଖ୍ୟାନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଏହି ଭୟ ବାସ୍ତବରେ ପରିଣତ ହେଉଛି ।

ଭାରତରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କର ପ୍ରାଥମିକ ମାମଲା ଥିଲା ଅନ୍ୟରାଜ୍ୟରୁ ଫେରି ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଧିରେ ଧିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ସହରାଞ୍ଚଳ ଅପେକ୍ଷା ଗ୍ରମାଞ୍ଚଳରେ ଏହି ରୋଗ ଅଧିକ ହୋଇଛି। ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକରେ କରୋନା ପହଞ୍ଚିବା ଅର୍ଥ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ନକରିବା ପ୍ରୟାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହେବ ।

ଏଭଳି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ମାମଲାରେ ଆସାମ ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ଥିବାବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ୨ୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ମଇ ୨ ରେ ଗଞ୍ଜାମରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ମାମଲା ନଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୩୩ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡ଼ିଶାରେ ସହରାଞ୍ଚଳ ଅପେକ୍ଷା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ଏହି ମାମଲା ବହୁ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାରୁ ଏହା ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ହୋଇଛି ।

ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ କରାଯାଇଥିଲା । ଦୁଇ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ପଡ଼ିଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ, ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ରହୁଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକ ପାଦରେ ସହରରୁ ଗ୍ରାମ ଅଭିମୁଖେ ବାହାରି ଆସିଥିଲେ । ସେମାନେ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକରେ କରୋନା ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଛି । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ କିମ୍ବା ଓଡ଼ିଶା ହେଉ, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ କୋଭିଡ଼୍‌ – ୧୯ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଛି। ସହର ଅପେକ୍ଷା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ କରୋନା ମାମଲା ଅଧିକ ହୋଇଛି।

ମଇ ୨ ରେ ଗଞ୍ଜାମରେ ମାମଲା ନଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୪୯୯ ମାମଲା

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରାୟ ୪.୫ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଫେରି ଆସିଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୮୦% କରୋନା ମାମଲା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରୁ ଆସୁଛି । ଏଥିରୁ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଆକଳନ କରାଯାଇପାରିବ ଯେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଯେଉଁଠାରେ ମଇ ୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ବି କରୋନ ମାମଲା ନଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ୪୯୯ ଟି ମାମଲା ରହିଛି ଏବଂ ୩ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

ଯେଉଁଠାରେ ଅଧିକ ପ୍ରବାସୀ ଫେରି ଆସିଥିଲେ, ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା

ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ପରଠାରୁ କରୋନା ମାମଲାରେ ୩୦ ରୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ରାଜସ୍ଥାନର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ସମୁଦାୟ କରୋନା ମାମଲା ସହରାଞ୍ଚଳ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ହୋଇଛି ।

ସହର ପରେ କରୋନା ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଗ୍ରାମରେ ବ୍ୟାପିଛି

ଏହାପୂର୍ବରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅତ୍ୟନ୍ତ କମ୍ ଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ମାମଲା ସହର ଅପେକ୍ଷା ଅର୍ଦ୍ଧ ସହରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।

ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ସମାନ ଧାରା

 

 

 

 

 

ରାଜସ୍ଥାନର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ କରୋନାର ମୋଟ ମାମଲା ସହରାଞ୍ଚଳ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ । ଏହା ଏକ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ଯେ ଏହି ଧାରା କେବଳ ରାଜସ୍ଥାନରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ ।

ୟୁପି କରୋନା ମାମଲାର ୭୦ % ପ୍ରବାସୀ ଅଛନ୍ତି 

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦ଲକ୍ଷ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଫେରି ଆସିଛନ୍ତି । ସକ୍ରିୟ ମାମଲାରେ ବସ୍ତି ଏବଂ ଆମେଥୀ ପରି ଛୋଟ ଜିଲ୍ଲା ଯଥାକ୍ରମେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି । ୨ ଜୁନ୍ ସୁଦ୍ଧା, କରୋନାରେ ଟାଉନସିପ୍‌ରେ ୧୮୩ ଟି ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଏବଂ ଆମେଥୀରେ ୧୪୨ ଟି ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ରହିଥିଲା ​​। ୟୁପି ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଫେରିବା ସହିତ କରୋନା ମାମଲା କିପରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଜୁନ୍ ୨ ସୁଦ୍ଧା, ରାଜ୍ୟର ୩୩୨୪ ସକ୍ରିୟ ମାମଲାର ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସହ ଜଡ଼ିତ ରହିଛି ।

ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ଆନ୍ଧ୍ରରେ ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରୁଛନ୍ତି

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାୟ ୯୦% କରୋନା ମାମଲା ସହରାଞ୍ଚଳରୁ ଆସୁଥିଲା । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରୁ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଆସୁଛି । ଏହା ପଛରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଗତିବିଧିକୁ ଅଧିକାରୀମାନେ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରତିଦିନ ନୂଆ ମାମଲାର ରେକର୍ଡ଼ କରାଯାଉଛି

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୯୩୦୪ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । ବୁଧବାର ୮୯୦୯ ମାମଲା ହୋଇଥିଲା। ଜୁନ୍ ୧ ରୁ ପ୍ରତିଦିନ ଆଠ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଉଛି । ଏହି ମାସର ଚାରି ଦିନରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୪୭୮୧ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି।

 

Leave a Reply