ନିଆଁ ବର୍ଷା କରୁଥିବା ରାଫେଲ ଫାଇଟର ଜେଟ୍‌ର ୪ ଟି ଅସ୍ତ୍ର, ପାକିସ୍ଥାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ

କିଛିଘଣ୍ଟା ପରେ ଆଉ ଏକ ‘ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ର’ ବିଶ୍ୱ ବାୟୁସେନାର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ଚତୁର୍ଥ ବ୍ୟାଚ୍ ଭାରତୀୟ ସେନାବାହିନୀରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ଅସ୍ତ୍ରର ନାମ ହେଉଛି ରାଫେଲ ଫାଇଟର ଜେଟ୍‌ । ରାଫେଲର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ‘ଫାୟାର ପିଣ୍ଡ’ । ରାଫେଲ୍ ଅନ୍ୟ ଏକ ନାମ ହେଉଛି ହାହାକାରର । ରାଫେଲ ଫାଇଟର ଜେଟ୍‌, ଯେପରି ଏହାର ନାମ କହୁଛି, ପବନର ପ୍ରବଳ ବେଗ ପରି ଆସେ ଏବଂ ଅଗ୍ନିର ପିଣ୍ଡ ପରି ଶତ୍ରୁକୁ ବିନାଶ କରେ ।

ମେଟ୍‌ୟାର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ‘ଅଦୃଶ୍ୟ’ ଶତ୍ରୁକୁ ବିନାଶ କରେ

ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମାରାତ୍ମକ ଏୟାର-ଟୁ-ଏୟାର ମେଟ୍‌ୟାର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହିତ ସଜାଯାଇଛି । ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆରେ ଏୟାର-ଟୁ-ଏୟାର ଯେତେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ରହିଛି ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ତିନିଗୁଣା ଦୂରରୁ ମେଟ୍‌ୟାର ଶତ୍ରୁର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଶତ୍ରୁ ଜେଟ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ୧୦୦କିଲୋମିଟର ଦୂରରୁ ଆଖିରୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ନାହିଁ, ସେହି ଦୂରତ୍ୱରୁ ଧକ୍କା ଦେଇପାରେ । ଏହି ଫ୍ରାନ୍ସର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସାମ୍ନାରେ ପାକିସ୍ତାନର ଆମେରିକାରେ ନିର୍ମିତ ଆମରାମ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆଦୌ ସମକକ୍ଷ ନୁହେଁ । ଏହାର ଗତି ୪ ମ୍ୟାକ୍‌ରୁ ଅଧିକ ।

ମେଟ୍‌ୟାରକୁ ଏକ ଇସ୍ପାତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କୁହାଯାଏ ଯାହା ଯେକୌଣସି ପାଗରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଟାର୍ଗେଟକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟେ । ଏହି ମାରାତ୍ମକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଏକ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଡାଟାଲିଙ୍କ ଅଛି । ଏହା ସହିତ, ଏହା ରାସ୍ତାରେ ଟାର୍ଗେଟକୁ ବଦଳାଇପାରେ ଏବଂ ସିକରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହା ନୂଆ ଟାର୍ଗେଟକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରିବ । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏକ ରାମଜେଟ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇଛି ଯାହା ତାକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ୪ ମ୍ୟାକ୍‌ରୁ ଅଧିକ ଗତି ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ମିକା ଏୟାର-ଟୁ-ଏୟାର ମିସାଇଲ୍, ଗୁଳି ଚଳାଅ ଏବଂ ଭୁଲିଯାଅ

ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସ୍ୱଳ୍ପ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ସୀମା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର (ମିକା) କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହିତ ସଜ୍ଜିତ । ମିକା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଯେକୌଣସି ପାଗରେ ଶତ୍ରୁ ଡ୍ରୋନ୍ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ । ମିକା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ‘ ଗୁଳି ଚଳାଅ ଏବଂ ଭୁଲିଯିବା’ ନୀତିରେ କାମ କରେ । ଏହାକୁ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜରୁ ମଧ୍ୟ ଛାଡ଼ି ଦିଆଯାଇପାରେ । ଏହି ମିସାଇଲ୍ ମିରାଜ୍ -୨୦୦୦ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏହାର ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୧୧୨ କିଲୋଗ୍ରାମ । ଏହାର ପରିସର ୫୦୦ ମିଟରରୁ ୮୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ୪ ମ୍ୟାକ୍‌ ବେଗରେ ଶତ୍ରୁ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରେ ।

ସ୍କଲ୍ପ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର, ଶତ୍ରୁ ଘରେ ପଶି ଆକ୍ରମଣ କରେ  

ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ଏହାର କଷ୍ଟୋମାଇଜଡ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଶତ୍ରୁ ଘରେ ପଶି ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ । ବିକଳ୍ପର ଆଗମନ ସହିତ ଭାରତର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଆଉ ବାଲାକୋଟ ପରି ପାକିସ୍ତାନୀ ଆକାଶରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ସ୍କଲ୍ପ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ସୀମା ୩୦୦ କିଲୋମିଟର ଅଟେ ଏବଂ ଏହାକୁ ‘ଗେମ୍ ଚେଞ୍ଜ୍‌ର’ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କୁହାଯାଏ । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ଶତ୍ରୁର ଯେକୌଣସି ବଡ଼ ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ଆଧାରକୁ ସହଜରେ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇପାରେ । ଫ୍ରାନ୍ସ ସୈନ୍ୟମାନେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ସଫଳତାର ସହିତ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି । ଏହି ମାରାତ୍ମକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଓଜନ ୧୩୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ । ଗୋଟିଏ ମାପର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ସାତ କୋଟି । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଆକ୍ରମଣ କରେ । ସ୍କଲ୍ପ ମିସାଇଲ୍ ଜିପିଏସ୍ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇଛି ଯାହା ସଠିକ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ହାମର ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟ୍ରୋକରେ ଚୀନ୍‌ର ବଙ୍କରଗୁଡ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ  

ଲଦାଖ ନିକଟରେ ଥିବା ଚୀନ୍‌ର ସାମରିକ ବେସକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବା ପାଇଁ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ହାମର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କିଣିବାକୁ ଭାରତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ବଙ୍କର୍ କିମ୍ବା କଠିନ ପୃଷ୍ଠକୁ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ନଷ୍ଟ କରିବାର ଶକ୍ତି ଅଛି । ଯେକୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ । ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ପରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ଅଗ୍ନି ଶକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ନାହିଁ । ହାମର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ୨୦ କିଲୋମିଟରରୁ ୭୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଠିକ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ । ହାମରକୁ ଶତ୍ରୁର ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଧରିପାରିବ ନାହିଁ । ହାମର୍ ହେଉଛି ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ର । ଏହା ଅନେକ ଉପାୟରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇପାରିବ । ଏହା ଉପଗ୍ରହ ମାଧ୍ୟମରେ, ଇନଫ୍ରା ରେଡ୍ ସନ୍ଧାନକାରୀ କିମ୍ବା ଲେଜର ମାଧ୍ୟମରେ ଗାଇଡ଼୍‌ ହୋଇପାରିବ । ଏହା ବାୟୁରେ କମ୍ ଉଚ୍ଚତାରୁ ପାର୍ବତ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ସମାନ କ୍ଷମତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା କରେ । ରଫେଲ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୨୫୦ କିଲୋଗ୍ରାମର ୬ଟି ହାମର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନେଇପାରିବେ । ଏହା ଏକକାଳୀନ ୬ ଟି ଟାର୍ଗେଟକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରିବ ।

Leave a Reply