ମାୟାବତୀ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କଲେଣି ରାଜନୈତିକ ଭବିଷ୍ୟତ କେବଳ ଏନଡ଼ିଏରେ ରହିଛି !

  • ‘ପ୍ରକୃତ ଦେଶଦ୍ରୋହୀ ଆଉ କେହି ନୁହଁନ୍ତି, କଂଗ୍ରେସ’- ମାୟାବତୀ
  • ମାୟାବତୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୌପଚାରିକ ଭାବରେ ଏନଡ଼ିଏର ସଦସ୍ୟ

ଚାରିଥର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ବିଏସପି ମୁଖ୍ୟ ତଥା କମାଣ୍ଡର ମାୟାବତୀ ପୁଣି ଥରେ ଏନଡ଼ିଏ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଉଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର କିଛି ଟ୍ୱିଟକୁ ଦେଖିଲେ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ ମାୟାବତୀ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡ଼ିଏରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି ।

ମାୟାବତୀ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାରଙ୍କଦ୍ୱାରା ଶ୍ରମିକ ବସ୍ ଦୁର୍ନୀତି ବିଷୟରେ ଅନେକ ଟ୍ୱିଟ୍ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଖରାପ ରାଜନୀତି ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଥିଲେ। ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ ସେ କହିଛନ୍ତି-

“ଆଜି କୋଟି କୋଟି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦୁଃଖ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି, କାରଣ କୋଟି କୋଟି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦୁଃଖ କାରଣରୁ ସ୍ୱାଧିନତା ପରେ ସେମାନଙ୍କର ଦୀର୍ଘ ଶାସନ କାଳରେ ଯଦି ଗ୍ରାମ / ସହରରେ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥାନ୍ତା, ତେବେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ କାହିଁକି ପଳାଇବାକୁ ପଡ଼ୁଛି ?” 

 

କିନ୍ତୁ ମାୟାବତୀ ଏଠାରେ ଅଟକି ନଥିଲେ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଟ୍ରାଜେଡ଼ିର ଶିକାର ହୋଇଥିବା କିଛି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦୁଃଖ ଓ ଯନ୍ତ୍ରଣା ବିଷୟରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେୟାର କରୁଥିବା ଭିଡ଼ିଓଗୁଡ଼ିକ କମ୍ ସହାନୁଭୂତିଶୀଳ ଏବଂ ଅଧିକ ଡ୍ରାମା ଭଳି ମନେହୁଏ । ଯଦି କଂଗ୍ରେସ ସେମାନଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ୍‌ କରିବା ସମୟରେ ପ୍ରକୃତରେ କେତେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି ତାହା କଂଗ୍ରେସ କହିଥାନ୍ତା ଭଲ ହୋଇଥାନ୍ତା।” 

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାୟାବତୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ବିଜେପି କଂଗ୍ରେସର ଧାରା ଅନୁସରଣ ନ କରି କିପରି ଭାରତର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଉଚିତ । ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, “ଯଦି ବିଜେପିର କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କଂଗ୍ରେସର ପଦାଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ ଏହି ଭୂମିହୀନ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଗ୍ରାମ / ସହରରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବା ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ବୋଧହୁଏ ଆଗକୁ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ।” 

 

 

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ମାୟାବତୀ ବିଏସପି କର୍ମୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି, “ବିଏସପି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଆବେଦନ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି ଯେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ଫେରିବା ସମୟରେ ଗାଁଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ସରକାରୀ ସହାୟତା ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କୁ ତୁମ ପରିବାର ବିଚାର କର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ମାନବିକ ଉପାୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କର । କେବଳ ମଜଲୁମ୍ ମଜଲୁମ୍‌କୁ ଠିକ୍ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ ।” 

 

କିନ୍ତୁ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ମାୟାବତୀଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା ଅନୁସାରେ ହୋଇନାହିଁ । କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସଦ୍ୱାରା କୋଟାରୁ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ପରିବହନ କରିଥିବା ବସଗୁଡ଼ିକର ଭଡ଼ା ନେଇ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି । ମାୟାବତୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ – “ରାଜସ୍ଥାନର କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ୟୁପି ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ବସଭଡ଼ା ବାବଦରେ ପ୍ରାୟ ୩୬.୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାବି କରିଛନ୍ତି । କୋଟାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୨୦୦୦ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି, ଏହା ଏହାର କାଙ୍ଗାଳୀ ଏବଂ ଅମାନୁଷିକତାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି । ଦୁଇ ପଡ଼ୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଏପରି ଘୃଣ୍ୟ ରାଜନୀତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦାୟକ । କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ପଟେ ରାଜସ୍ଥାନ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ୟୁପି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ କୋଟାରୁ କିଛି ବସ୍‌ରେ ପଠାଇବା ପାଇଁ ମନଇଚ୍ଛା ଭଡ଼ା ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି, ଅନ୍ୟପଟେ ୟୁପିରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଘରକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ବସ୍‌ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରି ରାଜନୈତିକ ଖେଳ ଖେଳିବା କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୁକ୍ତ ଏବଂ କିପରି ମାନବୀୟ ?” 

ଅଧିକନ୍ତୁ, ଯେତେବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ର ଅଧିକାରର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଲେ, ମାୟାବତୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ମାୟାବତୀ ତାଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏନଡ଼ିଏରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । ମାୟାବତୀ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ ନକରନ୍ତି ତେବେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଆସନ ପାଇବା ପ୍ରାୟ ଅସମ୍ଭବ ହେବ, ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ​​ଏକ ଛାପ ଛାଡ଼ିବା ବହୁତ ଦୂର ରହିଛି ।

 

Leave a Reply