ଅଭିନେତା ଅମୀର ଖାନ ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରାକୁଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନବନ୍ୟା

କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ତୁର୍କୀ ସହିତ ଭାରତର ସମ୍ପର୍କ ଦୌ ଭଲ ନାହିଁ । ଏହି ସମୟରେ  ବଲିଉଡ଼୍‌ ଅଭିନେତା ତୁର୍କୀ ପ୍ରଥମ ଲେଡିଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି । ଯାହାପରେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ୀଆରେ ଅମୀର ଖାନ୍‌ଙ୍କୁ  ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରାଯୌଉଛି । ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରେଜେପ ତାଇପ ଏର୍ଦୋଗାନଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏମିନ୍ ଏର୍ଦୋଗାନ ଅମୀର ଖାନଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରର ଫଟୋ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ଅମୀର ଖାନଙ୍କୁ  ଭାରତରେ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଉଛି ।

କାହିଁକି ଟାର୍ଗେଟରେ ଆସିଲେ ଅମୀର

ତେବେ ଅମିର ଖାନଙ୍କ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରକୁ ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ପୂର୍ବ ବିବୃତ୍ତି ସହ ମିଳାଇଲେ ସେ ରାଷ୍ଟ୍ର ବିରୋଧୀ ବୋଲି ନିଜେ ପ୍ରମାଣିତ କରୁଛନ୍ତି । ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୫ରେ ଅମୀର କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ କିରଣ ରାଓ ଦେଶରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଅସହିଷ୍ଣୁତାକୁ ଡରୁଛନ୍ତି । ଏହି ବିବୃତ୍ତିକୁ ନେଇ ସେତେବେଳ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ହୋହାଲା ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ଯେତେବେଳେ ଅମୀର ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଲାଲ ସିଂ ଚଢ଼ା ସୁଟିଂ କରିବାକୁ ତୁର୍କୀ ଯାଇଛନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆଉ ଏକ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଛି ।

ଲୋକମାନେ ଅମୀରଙ୍କ ଉପରେ କାହିଁକି ରାଗିଛନ୍ତି ?

​​ଯେତେବେଳେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ହଟାଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳ ତୁର୍କୀ ଭାରତକୁ ଦୃଢ଼ ବିରୋଧ କରିଥିଲା । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା କିଛି ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତୁର୍କୀ ଅଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମର୍ଥନ ତୁର୍କୀ କରୁଛି । ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଉଜା ଅବସରରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆରିଫ ଅଲଭି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତାବେଳେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରେଜପ ତାଇପ ଏର୍ଦୋଗାନ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ତୁର୍କୀର ସମର୍ଥନ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ।

ଏର୍ଦୋଗାନ ପୁଣିଥରେ କାଶ୍ମୀରକୁ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ୍‌ ସହିତ ତୁଳନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଅବଧି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ କାଶ୍ମୀରରେ ଭାରତ ଅତ୍ୟାଚାର କରୁଛି । ତୁର୍କୀର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ମାଲେସିଆର ତତ୍କାଳୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହାଥୀର ମହମ୍ମଦ ଧାରା ୩୭୦ର ଉଛେଦକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ଭାରତ ବିରୋଧରେ ବିବୃତ୍ତି ହେତୁ ମହାଥୀରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଦେଶରେ କ୍ରୋଧର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା ​​ଏବଂ ଶେଷରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ତାଙ୍କୁ କ୍ଷମତାରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ତୁର୍କୀ  ଭାରତ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି

ପାକିସ୍ତାନ ପରେ ତୁର୍କୀ ‘ଭାରତ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ’ର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି । ଏକ ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କେରଳ ଓ କାଶ୍ମୀର ସମେତ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ କଠୋର ଇସ୍‌ସଲାମିକ ସଂଗଠନ ତୁର୍କୀରୁ ପାଣ୍ଠି ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ତୁର୍କୀ ଭାରତର ମୁସ୍‌ଲମାନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଗ୍ରବାଦକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଉଗ୍ରବାଦୀମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଏହି ପ୍ରୟାସ ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ ମୁସ୍‌ଲମାନମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଏକ ପ୍ରୟାସ ।

ତୁର୍କୀର ପ୍ରଥମ ଲେଡି ଫଟୋ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ବାସ୍ତବରେ ତୁର୍କୀର ପ୍ରଥମ ଲେଡି ଇମିନ ଏର୍ଦୋଗାନ ଅମୀରଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ଚିତ୍ର ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି: ‘ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ତଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅମୀର ଖାନଙ୍କୁ ଇସ୍ତାନବୁଲରେ ଭେଟିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆନନ୍ଦଦାୟକ ଅଟେ । ମୁଁ ଜାଣି ବହୁତ ଖୁସି ଯେ ଅମିର ତୁର୍କୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ତାଙ୍କର ନୂତନ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଲାଲ ସିଂ ଚଢ଼ାର ସୁଟିଂ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ମୁଁ ଏହା ଉପରେ ନଜର ରଖିବି ।

ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ପ୍ରଶ୍ନର ବନ୍ୟା   ଏହି ଟ୍ୱିଟ୍‌ ପରେ ଅମୀର ଖାନଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । କେହି କେହି ତାଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଏବଂ କେହି କେହି ତାଙ୍କୁ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ବୋଲି କହିଚନ୍ତି । ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ପୂର୍ବ ବିବୃତ୍ତି ଦର୍ଶାଇ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । @ ସାଫ୍ରନ୍_ ଟ୍ୱିଟର ନାମକ ଏକ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛି, ‘୨୦୧୪ ରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କିପରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ସେ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ, ଯାହାପରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଭାରତରେ ରହିବାକୁ ଏତେ ଭୟଭୀତ ହୋଇଥିଲେ ? ସେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ଭାରତ ଅସହିଷ୍ଣୁ ହୋଇପଡ଼ିଛି ଏବଂ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଇସ୍‌ଲାମୋଫୋବିୟା ଅଛି । ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ତୁମେ ଦୁହେଁ (ଅମୀର ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ) ଙ୍କୁ ଡାକି ତୁର୍କୀରେ ବସବାସ କର । ଘରେ ବସି ଅମିରଙ୍କ ପତ୍ନୀ ନିଶ୍ଚୟ ଏହା ଭାବୁଥିବେ । ‘

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଓକିଲ ପ୍ରଶାନ୍ତ ପଟେଲ ଉମ୍ରାଓ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ @ ଆଇପାଟେଲରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଖାନ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ସଦସ୍ୟ ଅମୀର ଖାନ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ଇସ୍ତାନବୁଲର ହୁବର୍ ମେନସନ୍ ସ୍ଥିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବାସଭବନରେ ତୁର୍କୀ ପ୍ରଥମ ଲେଡି ଏମିନ୍ ଏର୍ଦୋଗାନଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି । ତୁର୍କୀ ପାକିସ୍ତାନର ଜଣେ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କ୍ରମାଗତଭାବେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ କହୁଛି । ସୁଶାନ୍ତ (ସିଂ ରାଜପୁତ) ଙ୍କ ହତ୍ୟା ପଛରେ ଖାନ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ।

ସାମ୍ବାଦିକ ଅଶୋକ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ମଧ୍ୟ ଅମିରଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ସେ ମନେପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଅମୀର ଖାନ ଭାରତର ବନ୍ଧୁ ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ନଥିବାବେଳେ ଭାରତ ବିରୋଧି ତୁର୍କୀର ପ୍ରଥମ ଲେଡି ଏମିନ୍ ଏର୍ଦୋଗାନଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ।

ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ @khiladi_fanatic ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ସେ ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ବାର୍ତ୍ତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଭାରତର ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କୁ ଭେଟୁଛନ୍ତି । ଅମୀର ଖାନ ଆଦୌ ଲଜ୍ଜିତ ନୁହଁନ୍ତି ।

@ShashiK 51498753 ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କ ସାକ୍ଷାତ୍‌ ଏବଂ ଆମିନଙ୍କ ସହିତ ଅମିରଙ୍କ ସାକ୍ଷାତ୍‌କୁ ତୁଳନା କରିଛନ୍ତି । ସେ ବ୍ୟଙ୍ଗାତ୍ମକ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ତୁର୍କୀର ପ୍ରଥମ ଲେଡିଙ୍କୁ ଭେଟି ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଥିବାବେଳେ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବା ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଅଟେ ।

ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ @ ଅଭିଜିତ ମିଶ୍ର ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଅମୀର ଖାନ ଭାରତର ବନ୍ଧୁ ଦେଶ ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନ ଭେଟିବା ଏବଂ ତୁର୍କୀର ପ୍ରଥମ ଲେଡିଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆପତ୍ତି କରିଛନ୍ତି ।

ଏଥି ସହିତ ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର ପ୍ରଚାର ମୁଖ୍ୟ ବିଜୟ ଶଙ୍କର ତିୱାରୀ ଅଗଷ୍ଟ ୧୦ରେ ତୁର୍କୀରେ ଅମୀର ଖାନଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ସୁଟିଂକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ।   ୨୦୧୬ରେ ପତ୍ନୀ କିରଣ ରାଓ ଭାରତରେ ଭୟ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଥିଲେ   ।  ମନେପକାନ୍ତୁ ଯେ ଅମୀର ଖାନ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୫ରେ କହିଥିଲେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ, ନାଗରିକ ଭାବରେ, ଏହି ଦେଶର ଅଂଶ ଭାବରେ ଦେଶରେ ଯାହା ଘଟୁଛି ଆମେ ଖବରକାଗଜରେ ତାହା ପଢ଼ୁ, ଆମେ ଏହାକୁ ଯିଭିରେ ଦେଖୁ । ଏଥିପାଇଁ ଅବଶ୍ୟ ମୁଁ ଚିନ୍ତିତ । ମୁଁ ଏହାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିପାରିବି ନାହିଁ । ଅନେକ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ମୁଁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛି ।

ସାମ୍ବାଦିକତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ରାମନାଥ ଗୋଏଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ଯେତେବେଳେ କିରଣଙ୍କ ସହ ଘରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରେ ସେତେବେଳେ ସେ କହନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଭାରତ ବାହାରକୁ ଯିବା ଉଚିତ କି ? କିରଣଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଏକ ଦୁଃଖଦ ଏବଂ ବଡ଼ ବକ୍ତବ୍ୟ । ସେମାନେ ନିଜ ପିଲା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି । ସେମାନେ ଆମ ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ପରିବେଶକୁ ଭୟ କରନ୍ତି । ସେମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଖବରକାଗଜ ଖୋଲିବାକୁ ଭୟ କରନ୍ତି ।

Leave a Reply