ଓଆଇସି ବୈଠକରେ ଭାରତକୁ ବିରୋଧ କରି ପାକିସ୍ତାନ ଭର୍ତ୍ସିତ

ଓଆଇସି ବୈଠକରେ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କରି ମାଳଦ୍ୱୀପର ପାକିସ୍ତାନକୁ ଭର୍ତ୍ସନା

ମସ୍ତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ବିଫଳ କରିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ପୁଣି ଥରେ ଏକ ବଡ଼ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତକୁ ପୁଣିଥରେ ଅସମ୍ମାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରି ଏକ ଛୋଟ ଦ୍ୱୀପ ଦେଶ ମାଳଦ୍ୱୀପଠାରୁ ଭର୍ତ୍ସିତ ହୋଇଛି।

ବାସ୍ତବରେ ଜାତିସଂଘରେ ସଂଗଠନ ଅଫ୍ ଇସ୍‌ଲାମିକ୍ ସହଯୋଗ (ଓଆଇସି)ର ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ପାକିସ୍ତାନ ପୁନର୍ବାର ନିଜର ପୁରୁଣା କଥାକୁ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିଥିଲା । ଭାରତରେ ଇସ୍‌ଲାମୋଫୋବିୟା ବ୍ୟାପିଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଭାରତର ନିରନ୍ତର ସାହାଯ୍ୟରେ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରି ମାଳଦ୍ୱୀପ କେବଳ ପାକିସ୍ତାନର ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକୁ ରୋକିବା ସହିତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଚକିତ କରିଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ଏକ ଦର୍ପଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଇଥିଲା । ମାଳଦ୍ୱୀପ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏବଂ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ କହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଭାରତ ପରି ଏକ ବଡ଼ ଦେଶରେ ୧୩୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଭାବନା କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ମୁସଲିମ୍ ଦେଶ ସଂଗଠନର ବୈଠକରେ ମାଳଦ୍ୱୀପର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧୀ ଥିଲମିଜା ହୁସେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବହୁ ସଂସ୍କୃତି ସମାଜ ସହିତ ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଗଣତନ୍ତ୍ର । ଏଠାରେ ୨୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୁସଲମାନ ବାସ କରନ୍ତି । ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ବ୍ୟାପିଥିବା କିଛି ଲୋକ ଭାରତର ପ୍ରାୟ ୧୩୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ମତ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଭାରତକୁ ଇସ୍‌ଲାମୋଫୋବିୟା ଅଭିଯୋଗ କରିବା ଭୁଲ ଅଟେ ।

୫୭ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଇସ୍‌ଲାମିକ୍ ଗୋଷ୍ଠୀ ବୈଠକରେ ହୁସେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଆଇସିରେ ଭାରତକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ମାଳଦ୍ୱୀପ ସମର୍ଥନ କରିବ ନାହିଁ ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, କିଛି ଦିନ ଧରି ପାକିସ୍ତାନ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଚାର କରି ଭାରତ ଏବଂ ଆରବ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ମିଥ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଓଆଇସିର ଏହି ବୈଠକରେ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ସମାନ କୌଶଳ ଅବଲମ୍ବନ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରତିନିଧୀ ମୁନିର ଆକ୍ରାମ ଭାରତରେ ଇସ୍‌ଲାମୋଫୋବିୟା ବୃଦ୍ଧି ସମେତ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

କିନ୍ତୁ ମାଳଦ୍ୱୀପ ପାକିସ୍ତାନର ଏହି ପ୍ରଚାରକୁ ବିରୋଧ କରି କହିଛି, “ଭାରତରେ ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଇସ୍‌ଲାମ ରହିଆସିଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଧର୍ମର ଲୋକମାନେ ସେଠାରେ ଏକାଠି ରୁହନ୍ତି । ଜଣେ ଭୁଲିଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଯେ ଇସ୍‌ଲାମ ହେଉଛି ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଧର୍ମ । ଭାରତର ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୧୪.୨% ମୁସଲମାନ ।

ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଥିବା ଓଆଇସିରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ମାଳଦ୍ୱୀପ ସମର୍ଥନ କରିବ ନାହିଁ ।” ମାଲଦ୍ୱୀପ କହିଛି ଯେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଘୃଣାର ଭାବନା ବଢ଼ୁଛି । ଇସ୍‌ଲାମୋଫୋବିୟା, ଜେନୋଫୋବିୟା କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ହିଂସା ରାଜନୈତିକ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ସହିତ ମାଳଦ୍ୱୀପ ବିଶ୍ୱର ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦେଶକୁ ଦାୟୀ କରିବା ପ୍ରକୃତ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପରି ହେବ ।

ଏହା ପରେ ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଭାରତୀୟ ସମାଜ ପାଇଁ ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ମାଳଦ୍ୱୀପକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ । ଇସ୍‌ଲାମିକ୍ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ ହେଉଛି ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ସଂଗଠନ ଯାହା କେବଳ ଇସ୍‌ଲାମ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ନେଇ ଗଠିତ । ଏହି ସଂଗଠନର ପାକିସ୍ଥାନ ଏବଂ ତୁର୍କୀ ବ୍ୟତୀତ ଭାରତର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ଆନ୍ତରିକ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି ।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ-ମାଳଦ୍ୱୀପ ସମ୍ପର୍କ ଯଥେଷ୍ଟ ମଜବୁତ ହୋଇଛି ।  ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ମୋଦୀ ପ୍ରଥମେ ମାଳଦ୍ୱୀପ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ । ୧୯୬୫ ମସିହାରେ ମାଳଦ୍ୱୀପର ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବା ଏବଂ ଏହା ସହ କୂଟନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ଅନ୍ୟତମ ।

ଇସ୍‌ଲାମିକ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକର ଏକ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବା ମାଳଦ୍ୱୀପ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିପାରିବ ନାହିଁ କାରଣ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ସ୍ତରରେ ବନ୍ଧୁତା ସ୍ଥାପନ କରିଛି ।

 

Advertisements

Leave a Reply