ଇସ୍‌ଲାମୋଫୋବିୟା – ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ ମାଳଦ୍ୱୀପ ଓ ୟୁଏଇ

  • ଇସ୍‌ଲାମୋଫୋବିୟା ଉପରେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଓଆଇସି କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ଏକ ଅନୌପଚାରିକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଚାହୁଁଥିଲା

  • ମାଳଦ୍ୱୀପ ଏବଂ ୟୁଏଇର ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ପାକିସ୍ତାନର ଏହି କୁଟିଳ ପଦକ୍ଷେପକୁ ବାଧା ଦେଇଛନ୍ତି

  • ପାକିସ୍ତାନୀ ଖବରକାଗଜ ଡନ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଉଭୟ ଦେଶ କାରଣରୁ ଇସ୍‌ଲାମାବାଦର ଉଦ୍ୟମ ବିଫଳ ହୋଇଛି

ସ୍‌ଲାମୋଫୋବିୟା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ ଅଫ୍ ଇସଲାମିକ୍ କୋଅପରେସନ୍ (ଓଆଇସି) କିମ୍ବା ସଂଗଠନ ଅଫ୍ ଇସ୍‌ଲାମିକ୍ ସହଯୋଗର କୂଟନୀତିଜ୍ଞମାନଙ୍କର ଏକ ଅନୌପଚାରିକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ମାଳଦ୍ୱୀପ ଏବଂ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ (ୟୁଏଇ) ପାକିସ୍ତାନର ଉଦ୍ୟମକୁ ବାଧା ଦେଇଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନୀ ଖବରକାଗଜ ଡନ୍‌ରେ ଏ ବିଷୟରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ଭିଡ଼ିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ଏକ ବୈଠକରେ ମାଳଦ୍ୱୀପ ଓଆଇସିକୁ କହିଛି ଯେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଇସ୍‌ଲାମୋଫୋବିୟା ଅଭିଯୋଗ କରିବା କେବଳ ଭୁଲ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହା ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ଧାର୍ମିକ ଶୁଭେଚ୍ଛା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ।

ୟୁଏଇ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ସମର୍ଥନ ନକରି କହିଛି ଯେ କେବଳ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ତରରେ ଏଭଳି ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ ହୋଇପାରିବ ।

ଜାତିସଂଘରେ ମାଳଦ୍ୱୀପର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧୀ ଥିଲମିଜା ହୁସେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇସ୍‌ଲାମୋଫୋବିୟା, ଜେନୋଫୋବିୟା (ବିଦେଶୀମାନଙ୍କୁ ଭୟ, ମାନସିକତାକୁ ନାପସନ୍ଦ କରିବା) ଏବଂ ରାଜନୈତିକ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଦେଶ ଦୃଢ଼ ବିରୋଧ କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ୟୁଏଏଇ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦେଶକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ପ୍ରକୃତ ପ୍ରସଙ୍ଗରୁ ବିଚ୍ୟୁତ ହେବା ପରି ସମାନ ।

ଜାତିସଂଘରେ ଥିଲମିଜା ହୁସେନ୍ କେବଳ ମାଳଦ୍ୱୀପର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧୀ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ଆମେରିକାର ଜଣେ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ବିନା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଘୃଣ୍ୟ ବିବୃତ୍ତି କିମ୍ବା ଭୁଲ୍‌ ସୂଚନା ଅଭିଯାନ” ୧୩୦କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଭାବନା ଭାବରେ ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

ଇସ୍‌ଲାମିକ୍‌ ଦେଶ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ମାଳଦ୍ୱୀପ ହେଉଛି ଭାରତର ବନ୍ଧୁ  ମାଳଦ୍ୱୀପ ଭାବରେ ଭାରତ ଏପରି ଏକ ବନ୍ଧୁ ପାଇଛି ଯାହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଇପାରିବ । କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେଉ କିମ୍ବା ଭାରତ ମହାସାଗରର ବିବାଦ ହେଉ, ମାଳଦ୍ୱୀପର ସ୍ୱର ଭାରତ ସପକ୍ଷରେ ଉଠିଛି । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ କାଶ୍ମୀରକୁ ହାଇଲାଇଟ୍ କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଉଦ୍ୟମକୁ ମାଳଦ୍ୱୀପ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବିରୋଧ କରିଆସୁଛି ।

୨୦୧୯ ଅଗଷ୍ଟରେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ସରକାର ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ, ମାଳଦ୍ୱୀପ ଭାରତ ସହିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିଲା । ମାଲଦ୍ୱୀପ ପରି ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ପଛରେ ପଡ଼ିନାହିଁ ।

 

Leave a Reply