ଚେଙ୍ଗଡୁରେ ଥିବା ଆମେରିକାର ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚୀନ୍‌ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଚୀନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ କ୍ରମାଗତଭାବେ ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଆମେରିକାର ହ୍ୟୁଷ୍ଟନରେ ଚୀନ୍ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇ ଚେଙ୍ଗଡୁରେ ଥିବା ଆମେରିକା ଦୂତାବାସ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଚେଙ୍ଗଡୁରେ ଆମେରିକାର ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ତଥା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସମ୍ମତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଛି ବୋଲି ଚୀନ୍ ଏଠାରେ ଆମେରିକାର ଦୂତାବାସକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ହ୍ୟୁଷ୍ଟନରେ ଚୀନ୍‌ର ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା ।

ଯଦି ଚୀନ୍ ଚାହିଁବ, ତେବେ ଚୀନ୍‌ରେ ଥିବା ଆମେରିକାର ପାଞ୍ଚଟି ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ମଧ୍ୟରୁ ଯାହାକୁ ବି ବନ୍ଦ କରିପାରିବ, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଚେଙ୍ଗଡୁକୁ ବାଛିଛି । ଯଦି ଆମେ ଚେଙ୍ଗଡୁ ଏବଂ ହ୍ୟୁଷ୍ଟନ୍‌ରର ମହତ୍ତ୍ୱ ଦେଖୁ ତେବେ ଚୀନ୍‌ର ପଦକ୍ଷେପରେ ଏହାର ଭୟ ଦେଖାଉଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଚେଙ୍ଗଡୁ, ଗୁଆଙ୍ଗଜୋ, ସାଂଘାଇ, ଶେଙ୍ଗୟାଙ୍ଗ ଏବଂ ୱୁହାନରେ ଅବସ୍ଥିତ ବେଜିଂରେ ଥିବା ଦୂତାବାସ ସହିତ ଚୀନ୍‌ର ଆମେରିକାରେ ମୋଟ ୬ଟି ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ଅଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ହଂକଂ ଏବଂ ମାକାଉରେ ଆମେରିକୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଯଦି ଚୀନ୍ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଏବଂ ଏକ କଠିନ ଶିକ୍ଷା ଶିଖିବାକୁ ଚାହିଁବ, ତେବେ ଚେଙ୍ଗଡୁ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ବନ୍ଦ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଯାହା ଆମେରିକା ପାଇଁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ ।

ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ 

ଆମେରିକାର ହଂକଂ-ମାକାଉ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ : ହଂକଂର ସୁରକ୍ଷା ଆଇନକୁ ନେଇ ଆମେରିକା ଚୀନ୍ ପଛରେ ପଡ଼ିଛି। ଏହି ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ବନ୍ଦ ହେବା ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଚୁକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଶେଷ କରିବ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିବ ଏବଂ ଅଧିକ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବ । ଏହା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କୂଟନ .ତିକ ସମ୍ପର୍କ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତା ।

ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ଏହି ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ବନ୍ଦକୁ ଚୀନ୍‌ବାସୀ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି । ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେରେ ୬୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ହଂକଂ-ମାକାଉ କନସୁଲେଟକୁ ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି । ଗୁଆନା ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ସର୍ଭେରେ ୬୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ହଂକଂ-ମାକାଉ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଉଚ୍ଚ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ 

ଉଆଙ୍ଗଜୋ ଏବଂ ସାଂଘାଇରେ ଆମେରିକୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ : ଏହି ଦୁଇଟି ସହର ଆମେରିକା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଚୀନ୍‌ରେ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଆମେରିକୀୟ ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କମ୍ପାନୀ ଏହି ଦୁଇଟି ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ଗୁଆଙ୍ଗଜୋ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ହେଉଛି ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଏକମାତ୍ର ଆମେରିକୀୟ ମିଶନ୍ ଯାହା ଆମେରିକାର ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଏବଂ ପ୍ରବାସୀ ଭିସା ଦେଖୁଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗର ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଛି ।

ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଯେକୌଣସିଟି ବନ୍ଦ କରିବା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଚୁକ୍ତି ସମାପ୍ତ କରିଥାନ୍ତା ଏବଂ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନିଶ୍ଚିତ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିନାହିଁ ।  

ମଧ୍ୟମ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ  

ଶେଙ୍ଗୟାଙ୍ଗରେ ଆମେରିକୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ: ସେଠାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୂତାବାସ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଚୀନ୍‌ରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବିନିଯୋଗ କରିଥିଲେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଉତ୍ତର କୋରିଆ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ମଧ୍ୟ ଅତି ନିକଟତର । ଏହି କାରଣରୁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଦୂତାବାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଉତ୍ତର କୋରିଆ ସହିତ ସୀମାର ନିକଟତରତା ହେତୁ ପରମାଣୁ ବିସ୍ତାର ନକରି ଉତ୍ତର କୋରିଆ ସହ ଜଡ଼ିତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ସ୍ଥାନୀୟ ଚୀନ୍ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା । ଯଦି ଚୀନ୍ ଏହାକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥାନ୍ତା, ତା’ହେଲେ ଆମେରିକାର ଦୁଇଟି ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ ହୋଇଥାନ୍ତା ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଥାନ୍ତା କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ତାହା କରିନାହିଁ ।

କମ୍ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ   ୱୁହାନରେ ଥିବା ଆମେରିକୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ: ଚୀନ୍ ଭିତରେ ଆମେରିକାର କ୍ଷୁଦ୍ରତମ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ଏବଂ କରୋନା ଜୀବାଣୁ କାରଣରୁ ନିକଟ ଅତୀତରେ ବନ୍ଦ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ପାଇଁ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ କରୋନା ସମୟରେ ଏହି ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ । ବନ୍ଦ ହେବାପରେ ଆମେରିକା ପ୍ରତିଶୋଧ ନନେଇ ଶାନ୍ତିରେ ବସେ ନାହିଁ ।

ସର୍ବନିମ୍ନ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ  

ଚେଙ୍ଗଡୁରେ ଥିବା ଆମେରିକୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ: ୱୁହାନ୍ ପରି ଚେଙ୍ଗଡୁରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଛୋଟ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ରହିଛି ଏବଂ ଏହା ତିବ୍ଦତର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଆବୃତ କରେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯାହା ସର୍ବନିମ୍ନ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ତେବେ ଚୀନ୍‌ର ପଦକ୍ଷେପ ସତ୍ତ୍ୱେ ଆମେରିକା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିବ ।

କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ର ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ଗୋଟିଏ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଏହା ଆମେରିକା ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି କିନ୍ତୁ ଭୟରୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଛି । ଯଦି ଚୀନ୍ ଆମେରିକା ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବ, ତା’ହେଲେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ଆମେରିକା ଭଳି ଦୂତାବାସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥାନ୍ତେ । ହ୍ୟୁଷ୍ଟନ୍ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ଥିଲା ଯାହାକୁ କି ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ବନ୍ଦ କରିଛି ।  

ଏହି ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ଜରିଆରେ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷମତା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ସେନାଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍‌ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଆମେରିକା ପଠାଉଥିଲେ, ତେଣୁ ଆମେରିକା ଚୀନ୍‌କୁ ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଚୋରି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା । ଆମେରିକୀୟ କମ୍ୟୁନିଟି ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୩ ସୁଦ୍ଧା, ଗ୍ରେଟର ହ୍ୟୁଷ୍ଟନରେ କେବଳ ୭୨୩୨୦ ଚାଇନିଜ୍ ମୂଳ ଲୋକ ବାସ କରୁଥିଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ ହେବ । ଅର୍ଥାତ୍ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏହି ବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତବାସ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ।

ଚେଙ୍ଗଡୁରେ ଥିବା ଆମେରିକାର କନସୁଲେଟକୁ ବନ୍ଦ କରି ଚୀନ୍ ନିଜକୁ ଦୃଢ଼ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଛି। ଏବେ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯେ ଚୀନର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଆମେରିକା କିପରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖୁଛି ।

Leave a Reply