ଲଦାଖ, ସେନକାକୁ ଏବଂ ସ୍ପ୍ରାଟଲି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ- ପୁଣି ଥରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗରେ ଆକ୍ରମକତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି

ଫିଲିପାଇନ୍ସକୁ ଚୀନ୍ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଲୋଭାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା, ସେଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆକ୍ରମକତା ଛାଡ଼ି କୂଟନୈତିକତା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଏବଂ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶକୁ ଶାନ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । କିନ୍ତୁ ଏବେ ପୁଣି ଡ୍ରାଗନ୍ ଗୁଣ୍ଡାଗିରିକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସିଛି ଏବଂ ଚୀନ୍‌ ଆକ୍ରମକତାର ଆଉ ଏକ ନମୁନା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।

ପୁଣିଥରେ, ଜାପାନର ସେନକାକୁ ଦ୍ୱୀପ, ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଏବଂ ପୂର୍ବ ସିନୋ-ଭାରତ ସୀମାରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଏଲଏସିର ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍ ଆକ୍ରମକତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

ଜାପାନ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ କ୍ରମାଗତ ୧୦୦ତମ ଦିନ ପାଇଁ ଜାପାନର ସେନକାକୁ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ନିକଟରେ ଚୀନ୍‌ର ଜାହାଜ ଦେଖାଯାଉଛି । ଟୋକିଓ କହିଛି ଯେ “୨୦୧୨ମସିହାରୁ ଜାପାନ ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ନିଜ ଅଧୀନରେ ରଖିଛି । ଜାପାନର ମୁଖ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବ ୟୋସିହିଡେ ସୁଗା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ବାରମ୍ବାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ହୋଇପଡ଼ିଛି । ଜାପାନ କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଜାହାଜ ଚୀନ୍ ଜାହାଜକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ଚ୍ୟାନେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଚୀନ୍‌କୁ ବାରମ୍ବାର ବିରୋଧ କରିଛୁ ।”

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଟୋକିଓ ୨୦୧୨ରେ ସେନକାକୁ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ଏହାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମାଲିକଙ୍କଠାରୁ କିଣିଥିଲା । ତଥାପି, ଚୀନ୍ ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଉପରେ ନିଜର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ଦାବି କରୁଛି । ଚୀନ୍‌ରେ ଏହି ଦ୍ୱୀପ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଡିଆୟୁ କୁହାଯାଏ ।

ଏଥି ସହିତ ଚୀନ୍ ପୁଣିଥରେ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଅଶାନ୍ତି ଦେଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏଥର ଏହା କେବଳ କୌଣସି ଛୋଟ ଦେଶ ନୁହେଁ, କ୍ୱାଡ ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ଏବିସି ଅନୁଯାୟୀ, ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ବିବାଦୀୟ ଜଳପଥ ଦେଇ ଆମେରିକା ସହ ମିଳିତ ସାମରିକ ଯୁଦ୍ଧ ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ ହାୱାଇ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ଯାଉଥିଲେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଚୀନ୍ ନୌସେନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବାହିନୀ ମିଳିତ ୱାର୍କିଂ ଗ୍ରୁପ ସମେତ ପାଞ୍ଚଟି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ବିବାଦୀୟ ସ୍ପ୍ରାଟଲି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ନିକଟରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବାବେଳେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଚୀନ୍ (ଚୀନ୍) ନିଜର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ଦାବି କରୁଛି ।

ଏହା ବୁଝାପଡୁଛି ଯେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ନୌବାହିନୀ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ୧୨ ଟି ନୌଟିକାଲ ମାଇଲ ଅଞ୍ଚଳ ଅତିକ୍ରମ କରିନାହିଁ, ଠିକ୍ ସେହିପରି ବେଜିଂର ଏକପାଖିଆ ଦାବିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନାଭିଗେସନ୍ ଅଭ୍ୟାସ କରିଥିଲା । ସମାନ ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ନୌସେନା ଦେଖାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଦେଇ ଯାଉଥିବା ଦେଖି ଚୀନ୍‌ ନୌସେନା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ କଣ୍ଟିଜେଣ୍ଟକୁ ସାମ୍ନା କରିଥିଲା ।

ଏହି ଘଟଣା ଆହୁରି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ, ଯେହେତୁ ଏହା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଜଳରେ ଘଟିଥିଲା, ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଆକ୍ରମକତା ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ନାଭିଗେସନ୍ ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ କିପରି କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛି ।

ଗାଲଭାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଏକ ଓଲଟା ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାପରେ ଚୀନ୍ ପୁଣିଥରେ ହିମାଳୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆକ୍ରମକତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି । ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଗାଲଭାନ୍ ଘଟଣା ପରେ ଏହି ଉପାୟରେ ଗୁଣ୍ଡାଗିରି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍‌ର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲଏ)ର କଣ୍ଟିଜେଣ୍ଟମାନେ ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ସୋ ଏବଂ ଗୋଗ୍ରାଙ୍କ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପଏଣ୍ଟ ୧୭ଏରେ ଆକ୍ରମକତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ।

ଚୀନ୍‌ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ସୋରେ ଫିଙ୍ଗର ବେସ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିବା କୁହାଯାଉଛି, ତଥାପି ଫିଙ୍ଗର ଚାରିପାଖରେ ଦଖଲ କରିଛି । ଭାରତ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଲଏସି ଫିଙ୍ଗର ୮ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ସୋ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍‌ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ଏଲଏସି ହେଉଛି ଫିଙ୍ଗର ୪, ତେଣୁ ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏଲଏସି ବିଷୟରେ ଭାରତୀୟ ଧାରଣା ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନେ ବହୁ କିଲୋମିଟର ଭିତରେ ଅଛନ୍ତି ।

ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବଂ ପିଏଲଏ ମଧ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନାରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାର ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ଚୀନ୍ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଚାରିଟି ପଏଣ୍ଟରୁ ପଛକୁ ଫେରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସୀମା ବିବାଦ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୫ମଇରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନୁଷ୍ଠାନିକଭାବେ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଅସନ୍ତୋଷ ଏବଂ ଡି-ଏସ୍କାଲେସନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଟକି ରହିଛି । ଏଥିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ବେଜିଂ ପୁଣି ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଛି ଏବଂ ପୁନର୍ବାର ଏକ ନୂଆ କୌଶଳ କରିପାରେ ।

ତିନି ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଟେନସନ ସୃଷ୍ଟି କରି ଚୀନ୍ ଧମକ ସହିତ ଖେଳୁଛି । ବେଜିଂର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସମଗ୍ର ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଏକ ବଡ଼ ବିବାଦରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇପାରେ । ଗତ କିଛିଦିନ ହେବ ଚୀନ୍ ତିନିଟି ଇଣ୍ଡୋ-ପାସିଫିକ୍ ଶକ୍ତି ଏବଂ କ୍ୱାଡ୍ ପାର୍ଟନର – ଭାରତ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଜାପାନକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରୁଛି । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଶେଷ ସମୟ ଆସିଛି ଏବଂ ଯେପରି ଏକ ଶେଷ ସମୟରେ ଆଲୋକ ଜୋର୍‌ରେ ଜଳି ଲିଭିଥାଏ ସେହିଭଳି ଏହା ଚୀନ୍‌ର ଶେଷ ଆକ୍ରମକତା ହେବ । ଚୀନ୍‌ର ଏହି ମନୋବୃତ୍ତି ସହିତ ଏହି ସବୁ ଦେଶ ଏକାସାଙ୍ଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ, ତେଣୁ ଏହା ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ ।

Leave a Reply