ପରାଜୟ ପରେ ବ୍ରିଟେନର ଲେବର ପାର୍ଟିର ୟୁଟର୍ଣ୍ଣ- “ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଭୁଲିଯିବା”

 ସେମାନଙ୍କର ମତ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ବିରୋଧି ଥିଲା, ହାରିବା ପରେ ଲାଇନକୁ ଆସିଲେ

କ୍ରମାଗତ ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧି ମନୋଭାବ ଯୋଗୁଁ ଗତ ବର୍ଷ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ବ୍ରିଟେନ ଲେବର ପାର୍ଟି ଏହାର ରଙ୍ଗକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି । ଗତ ବର୍ଷ ଯେତେବେଳେ କଂଜରଭେଟିଭ ପାର୍ଟିଦ୍ୱାରା ଲେବର ପାର୍ଟି ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲା, ଦଳର ନେତା ଜେରେମି କର୍ବିନ ଦଳର ସଭାପତି ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦଳର ନୂତନ ସଭାପତି ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେଉଛି ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନର ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

ଏପ୍ରିଲ୍ ୩୦ରେ, ଲେବର ପାର୍ଟିର ନୂତନ ସଭାପତି ସାର୍ କେୟାର ଷ୍ଟାରମର୍ ଏବଂ ଲେବର ଫ୍ରେଣ୍ଡସ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମିଳିତ ବିବୃତ୍ତି ଜାରିକରି କହିଛନ୍ତି – “ଆମେ ଏଠାରେ ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶର ବିଷୟ ଗ୍ରହଣ କରି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଭାରତ ଏବଂ କାଶ୍ମୀରର ଯେକୌଣସି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭାରତୀୟ ସଂସଦ ଅଧୀନରେ ଆସେ ଏବଂ ଉଭୟ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଭାରତ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବା ଉଚିତ । ବ୍ରିଟେନରେ ଭାରତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ଏତେ ଅବଦାନ ଦିଅନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ସହ ପୁନର୍ବାର ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଆମକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ”।

ଲେବର ପାର୍ଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କଠାରୁ ଏଭଳି ବିବୃତ୍ତି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଥିଲା, କାରଣ ଗତ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ବତନ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଜେରେମି କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତକୁ ବାରମ୍ବାର ସମାଲୋଚନା କରୁଥିଲେ । ୨୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ରେ, ଲେବର ପାର୍ଟି କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଏବଂ ପାର୍ଟି ସମ୍ମିଳନୀରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘଦ୍ୱାରା ଜନମତ ସଂଗ୍ରହ ଦାବି କରିଛି । ଯେତେବେଳେ ଭାରତ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦କୁ ହଟାଇଲା, ସେତେବେଳେ ବ୍ରିଟେନର ବିରୋଧୀ ଲେବର ପାର୍ଟି ବହୁ କ୍ଷତି ସହିଲା ।

ଲେବର ପାର୍ଟିକୁ ପାକିସ୍ତାନ ସମର୍ଥକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କାରଣ ବ୍ରିଟେନରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକମାନେ ସାଧାରଣତଃ ଲେବର ପାର୍ଟିକୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି । ସେହି ସମାନ ପାକିସ୍ତାନୀ ପଡ଼ିଆରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଲେବର ପାର୍ଟିର ନେତା ଜେରେମି କର୍ବିନ କାଶ୍ମୀର ବିଷୟରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଥିଲେ, ଲେବର ପାର୍ଟି ଆନୁଷ୍ଠାନିକଭାବେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ନିନ୍ଦା କରିଥିଲେ ।

ଏହାପରେ ବ୍ରିଟେନର ଭାରତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଲେବର ପାର୍ଟିକୁ ଦୃଢ଼ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଦଳକୁ ବୁଦ୍ଧି ଖିଖାଇବା ପାଇଁ କଂଜରଭେଟିଭ ପାର୍ଟିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଲେବର ପାର୍ଟି ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲା ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଲେବର ପାର୍ଟିର ନୂତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କେୟାର ପୁଣିଥରେ ଭାରତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରୁଥିବା ଭାରତ ବିରୋଧୀ ବିବୃତ୍ତି ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଜେରେମି କର୍ବିନଙ୍କ ପରି ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସହିତ ନିକଟତର ହେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଛନ୍ତି।

କାରଣ ବୋରିସ୍ ଜନସନ ଭାରତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସହିତ ତାଙ୍କର ଘନିଷ୍ଠତା ବୃଦ୍ଧିକରି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବହୁତ କିଛି ହାସଲ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ନିର୍ବାଚନର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏକ ନୂତନ ଭାରତ ଗଠନ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପକୁ ସେ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ସେ ବୋଧହୁଏ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିବେ ।

ନିକଟରେ ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ ମଧ୍ୟ ଲଣ୍ଡନର ସ୍ୱାମୀ ନାରାୟଣ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ସେ ତାଙ୍କ ସାଥୀ କ୍ୟାରି ସିମଣ୍ଡଙ୍କ ସହ ସ୍ୱାମୀ ନାରାୟଣ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଗୃହ ସଚିବ ପ୍ରୀତି ପଟେଲଙ୍କ ସହ ଥିଲେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଲେବର ପାର୍ଟି ଭାରତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ରାଜନୈତିକ ସମର୍ଥନ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ସେଥିପାଇଁ ଲେବର ପାର୍ଟିର ମନୋଭାବରେ ଏତେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି । ଏହା ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା ଲେବର ପାର୍ଟିର ଷ୍ଟାଣ୍ଡ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଅଛି କି କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଭୁଲିଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

Leave a Reply