ପାକିସ୍ତାନର ଟଙ୍କାରେ ବ୍ରିଟିଶ ଲେବର ପାର୍ଟିର ସାଂସଦଙ୍କର ଭାରତ ବିରୋଧି ପଦକ୍ଷେପ

ଲେବର ପାର୍ଟିର ସାଂସଦ ଡେବି ଆବ୍ରହାମ୍‌ସଙ୍କ ବିଷୟରେ ମନେ ଅଛି ନା ନାହି ? ହଁ, ଡେବି, ଯିଏ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତା’ପରେ ଭାରତ ତାଙ୍କ ଭିସା ବାତିଲ କରିଦେଇଥିଲା ? ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ ସେ ଏହି ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନରୁ ବହୁ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ନେଇଛନ୍ତି ।

ଏସିଆନ୍ ଲାଇଟ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡେବି ଆବ୍ରହାମ୍‌ସଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କାଶ୍ମୀରରେ ଥିବା ଅଲ୍ ପାର୍ଟି ପାର୍ଲିଆମେଣ୍ଟ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଅନ କାଶ୍ମୀର (ଏପିପିଜିକେ) ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ପ୍ରାୟ ୧୮,୦୦୦ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର୍ ଅର୍ଥାତ୍ ପିଓକେ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଲକ୍ଷ ପାକିସ୍ତାନୀ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଫେବୃଆରୀରୁ ୧୮ରୁ ଫେବୃଆରୀ ୨୨ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ, ଏହି ଯାତ୍ରା ଡେବି ଆବ୍ରହାମ୍‌ସଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କରାଯାଇଥିଲା । 

କାଶ୍ମୀର କିମ୍ବା ଏପିପିଜିକେ ହେଉଛି ଭାରତ ବିରୋଧୀ ସଂସଦୀୟ ଗୋଷ୍ଠୀ, ଯେଉଁଥିରେ ଲେବର ପାର୍ଟିର ସାଂସଦମାନେ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ସାଂସଦମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ପାକିସ୍ତାନୀ ଅଟନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି କାଶ୍ମୀରବାସୀଙ୍କ ଅଧିକାର ପାଇଁ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବା ଏବଂ କାଶ୍ମୀରରେ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଠିଆ ହେବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଏଜେନ୍ସି ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବା ।

ସେଥିପାଇଁ ପିଓକେ ପରିଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଏପିପିଜିକେକୁ ୧୮୦୦୦ ଡଲାରର ଭଲ ପରିମାଣ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡେବି ବ୍ୟକ୍ତିଗତଭାବେ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଓକିଲାତି କରିବାକୁ କେତେ  ପରିମାଣର ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି ତାହା ଆକଳନ କରିହେବ ନାହି । କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ବୋଲି ଭାବନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଇସଲାମାବାଦ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଦଖଲ କରିଥିବା କାଶ୍ମୀର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଡେବିଙ୍କ ଦଳ ଏପିପିଜିକେ ପାଇଁ ଗତ ବର୍ଷ ଲଣ୍ଡନରେ ଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ହାଇ କମିଶନର ୧୨୦୦୦ ଡଲାର ଦେଇଥିଲେ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ମନେରଖାଯାଏ, ଇଏ ହେଉଛନ୍ତି ସେହି ସମାନ ଡେବି ଆବ୍ରାହାମ୍‌ସ, ଯାହାଙ୍କୁ ଭାରତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଭିସା ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛି । ସେତେବେଳକୁ ଡେବିଙ୍କର ଭାରତ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସାର୍ବଜନୀନ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଡେବିଙ୍କ ଇ ଭିସା ମଧ୍ୟ ବେଆଇନ ହୋଇଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ୧୭ଫେବୃଆରୀରେ ଦୁବାଇକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା । 

ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ତତ୍କାଳୀନ ମୁଖପାତ୍ର ରବିଶ କୁମାର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଏବଂ ଆଦର୍ଶ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ । ସେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଏକ ସୁଚିନ୍ତିତ ଅଭିଯାନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି । ସେ ବୈଧ ଭିସା ବିନା ଆସିଥିଲେ, ତେଣୁ ଆମେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନର ସହ ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ପଠାଇଥିଲୁ।”

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଯେତେବେଳେ ମୋଦୀ ସରକାର ଗତ ବର୍ଷ ଧାରା ୩୭୦ ହଟାଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଡେବି ଆବ୍ରାହାମ୍‌ସ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଖୋଲିଥିଲେ । ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ସୁବିଧା ହଟାଯିବା କାରଣରୁ ସେ ଭାରତର ଉଚ୍ଚ କମିଶନର ରୁଚି ଘନଶ୍ୟାମଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିବାବେଳେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅନେକ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡୋମିନିକ୍ ରାଏବଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନିୟମକୁ ଉଲଘଂନ କରିଛି । ବ୍ରିଟେନ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ଭାରତ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ ।

ତେବେ ବ୍ରିଟେନ ସରକାର ଡେବିଙ୍କ କୌଣସି ବିବୃତ୍ତିକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେଇ ନଥିଲେ ଏବଂ ଡେବିଙ୍କର ସମସ୍ତ ଯୁକ୍ତି ବୃଥା ହୋଇଥିଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ଭାରତୀୟ ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, କାଶ୍ମୀରରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିବା ଆଇଏସଆଇ ଅଧିକାରୀ ରାଜା ନଜାବତ ହୁସେନ୍‌ଙ୍କ ସହ ଡେବି ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେବି ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଟଙ୍କା ନେଇଯିବା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ ।

Leave a Reply