କରୋନା କାରଣରୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ସ୍କୁଲ ସିଲାବସ୍‌ରୁ ଟିପୁ ସୁଲ୍‌ତାନଙ୍କ ବିଦାୟ

ନିକଟରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାର ୱୁହାନ ଭୂତାଣୁ ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଭାର ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଦିଗରେ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାର ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଧ୍ୟାୟକୁ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଧ୍ୟାୟ ୭ମ ଶ୍ରେଣୀର ଇତିହାସରେ ପଢ଼ାଯାଉଥିବା ଦୁଇଟି ଐତିହାସିକ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ସହିତ ଜଡ଼ିତ । ସେହି ଦୁଇଟି ହେଲା ଟିପୁ ସୁଲତାନ୍ ଏବଂ ହାଇଦର ଅଲି !

 

ନିକଟରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାର ରାଜ୍ୟ ବୋର୍ଡ଼୍‌ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି । ୧୨୦ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି । ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମରୁ ଟିପୁ ସୁଲତାନ ଏବଂ ହାଇଦର ଅଲିଙ୍କ ଅଧ୍ୟାୟକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ସୋମବାର ନୂଆ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକ ସୋସାଇଟି ୱେବ୍‌ସାଇଟରେ ଅପଲୋଡ଼୍‌ ହେବ । ୨୨୦ ଦିନିଆ ପାଠ୍ୟକ୍ରମକୁ ୧୨୦ ଦିନକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି । ଏବେ ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରୁ ହଟାଇବା ନେଇ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଷୟର ଗୁରୁତ୍ୱ ଅନୁଯାୟୀ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲା, ସେତେବେଳେ ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟାୟ ସିଲାବସରୁ ହଟାଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଦଳ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା । ୱୁହାନ ଭୂତାଣୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହା ସ୍ଥାୟୀ ହୋଇପାରିବ । କିନ୍ତୁ ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କ ସହ କ’ଣ ଅସୁବିଧା ଅଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାର କେବଳ ଇତିହାସ ପୁସ୍ତକରୁ ଟିପୁ ସୁଲତାନ୍ ଏବଂ ହାଇଦର ଅଲିଙ୍କ ସହ ଜଡ଼ିତ ଅଧ୍ୟାୟଗୁଡ଼ିକୁ ହଟାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ?

ଟିପୁ ସୁଲତାନ ହୁଏତ ଜଣେ କ୍ରୋଧୀ ଶାସକ ଥିଲେ ଯିଏ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ସହ ଅନେକ ଯୁଦ୍ଧ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଭାବରେ ଧର୍ମାନ୍ଧ ଥିଲେ । କୁସଂସ୍କାରର ବିଶୃଙ୍ଖଳାରେ ସେ ଅନେକ ନିରୀହ ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆଜି ମଧ୍ୟ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଏମିତି କିଛି ଗାଁ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ହୋଲି ପାଳନ କରାଯାଏ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଦିୱାଲୀ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରନ୍ତି ନାହିଁ ।

କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଏହି ସତ୍ୟକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ଦ୍ୱିଧା ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଯେତେବେଳେ ଉଭୟ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର କ୍ଷମତାରେ ଥିଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ କୁମାରସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ସମୟରେ, ଏହି ବର୍ବର ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧି ଶାସକ ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା । ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଘଟଣା ନିରୀହ ଅଣ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ବଂଶଧରମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତ ଉପରେ ଲୁଣ ଛିଞ୍ଚିବା ପରି ଥିଲା ।

ତେବେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସେପରି ନିଆଯାଇ ନାହିଁ । ଜୁଲାଇ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ଼୍‌ କିମ୍ବା ସିବିଏସ୍ଇ ୱୁହାନ୍ ଭୂତାଣୁ କାରଣରୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲା, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଜାତି ଏବଂ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା ଭଳି ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକୁ ସିଲାବରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି । 

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସିବିଏସ୍ଇ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ କିଛି ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ପରାମର୍ଶ ପରେ ସିବିଏସ୍ଇ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ଭାର ଅତି କମରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା । ନୂତନ ସିଲାବସରେ, ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା, ଜାତିବାଦ ଇତ୍ୟାଦି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧ୍ୟାୟ ୧୧ ଶ୍ରେଣୀ ସିଲାବସ୍‌ରୁ ଅପସାରିତ ହୋଇଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାପରେ ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କ ପରି ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ବିଦେଶୀ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ଗୌରବ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବିଜେପି ସରକାର କେତେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ତାହା ଏକ ସଙ୍କେତ ଅଟେ । ତଥାପି, ଏହି ପଦକ୍ଷେପଟି ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ । ବିଜେପି ସରକାର କେବଳ ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କ ଗୌରବକୁ ସିଲାବସରୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ହଟାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବରଂ ଟିପୁଙ୍କ ଅତ୍ୟାଚାରକୁ ସିଲାବସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ । ପିଲାମାନେ ଟିପୁ ବିଷୟରେ ପଢ଼ିବା ଜରୁରୀ, ତାଙ୍କର ତଥାକଥିତ “ମହାନ କାର୍ଯ୍ୟ” ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ତାଙ୍କ ଅତ୍ୟାଚାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ !

Leave a Reply