ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ଜାପାନରେ ପାଦ ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ, ଜାପାନ ସାଂସଦମାନେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି

ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଖରାପ ଖବର ଶେଷ ହେବାର ନାମ ନେଉନାହିଁ । ଜାପାନ, ଭାରତ, ଆମେରିକା ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବଡ଼ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରୋଶର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ କହୁଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଜାପାନ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ କିଛି ସମୟ ଧରି କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଆସୁଛି । ସେନକାକୁ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ନେଇ ଜାପାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ବଢ଼ିବା ପରେ ଜାପାନ ଚୀନ୍‌କୁ ଘେରିବାକୁ କୌଣସି ସୁଯୋଗ ଛାଡ଼ୁ ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଏହି କ୍ରମରେ ଜାପାନର ଶାସକ ଦଳ ହଂକଂରେ ଚୀନ୍‌ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ଥିବା “ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ” ବିରୋଧରେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ଜାପାନ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯିବ । ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଜାପାନ ସଂସଦରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, ଯାହାପରେ ଜାପାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସିଞ୍ଜୋ ଆବେଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ପଠାଯିବ ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, କରୋନା ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପିବା ପୂର୍ବରୁ ଏପ୍ରିଲରେ ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ଜାପାନ ଗସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ କରୋନା ପରଠାରୁ ଏହି ଯାତ୍ରା ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ଗତ କିଛିମାସ ମଧ୍ୟରେ ଯାହା ସବୁ ଘଟିଛି, ଅନେକ ଆଶା ଅଛି ଯେ ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ଏହି ଗସ୍ତ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବେ ହେବ ନାହିଁ, ତଥାପି ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ଜାପାନର ସାଂସଦମାନେ ଏହି ଗସ୍ତ ବିରୋଧରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଛନ୍ତି ଯାହା ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ଜାପାନ ଚୀନ୍‌କୁ କଠୋର ଅପମାନିତ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି । ଏହି ବିଲ୍‌ରେ ହଂକଂର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଛିଡ଼ା ହେବା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ହଂକଂରେ ଚୀନ୍‌ର ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ଜାପାନ ମଧ୍ୟ ହଂକଂ କର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେଇପାରେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି।

ଜାପାନର ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକ ଚୀନ୍‌ର ଅବସ୍ଥାକୁ ହ୍ରାସ କରିଛି । ଜାପାନର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନିକଟରେ କହିଛି ଯେ ଜାପାନର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ନେଇ ଆମେ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ । ସମସ୍ତ ଦେଶ ଚୀନ୍‌ର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବ୍ୟାପାରକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଉଚିତ । ସମସ୍ତ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ନିୟମକୁ ବିଚାରକୁ ନେବା ଉଚିତ ।

ଜାପାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପ୍ରତି ତିକ୍ତତାର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କାରଣ ହେଉଛି ଜାପାନର ସେନକାକୁ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ଯାହା ଚୀନ୍ ଦଖଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ୧୮୯୫ ମସିହାରୁ ସେନକାକୁ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଜାପାନଦ୍ୱାରା ଅଧିକୃତ ହୋଇଆସୁଛି । ତେବେ ଅବୈଧ ଐତିହାସିକ କାରଣକୁ ଆଧାର କରି ଚୀନ୍ ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଦାବି କରିଛି । ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଜାପାନ ଚୀନ୍‌କୁ ଆହ୍ୱାନ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ନୌସେନା ଜାପାନର ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି କରି ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ଚୀନ୍‌ ବିରକ୍ତ କରିଥିବା ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ନିଜର ଦାବିକୁ ଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ନିକଟରେ ଜାପାନ ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱୀପର ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜାପାନ ଚୀନ୍ ଆକ୍ରୋଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଚୀନ୍ଆଡ଼କୁ ସାମରିକ ଏବଂ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାପାନ ହଂକଂ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଘେରି ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି ଏବଂ ଏହି ପ୍ରୟାସରେ ଚୀନ୍‌ର “ଶକ୍ତିଶାଳୀ” ନେତା ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତଭାବେ ଅପମାନିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।

ଜାପାନ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରୋଶକୁ ଅତି ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ସାମ୍ନା କରୁଛି । କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଜାପାନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ବଡ଼ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଜାପାନ ପୂର୍ବ ଆକ୍ରମଣର ବିକଳ୍ପ ଛାଡ଼ି ନାହିଁ । ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଜାପାନର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ଏକ ବ୍ୟୟବହୁଳ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବିକଳ୍ପ ଖୋଜୁଛି । ଯେତେବେଳେ ପୂର୍ବ-ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ପ୍ରଶ୍ନ ଆସିଲା, ତାରୋ କାନୋ ଉତ୍ତର ଦେଲେ, ଯେତେବେଳେ ଆଲୋଚନା ହୁଏ, ଆମେ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ବାହାର କରୁନାହୁଁ ।

ଜାପାନର ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ କେହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଆରମ୍ଭରୁ ଜାପାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ତିକ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ଜାପାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଜମି ବିବାଦ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି । ଜାପାନର ଲୋକମାନେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ରାଗିଛନ୍ତି। କରୋନା ପରଠାରୁ ଏହି କ୍ରୋଧ ମଧ୍ୟ ବହୁଗୁଣିତ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜାପାନ ସରକାର ଶୀଘ୍ର ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ଅପମାନଜନକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ କରି ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଦେଖାଇ ପାରିବେ ।

Leave a Reply