ଚୀନ୍‌କୁ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାରୁ ବାହାର କରିବାକୁ ଭାରତ, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମାଷ୍ଟରପ୍ଲାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଭାରତ, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମିଳିତଭାବେ ଏକ ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଚୀନ୍‌କୁ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳରୁ ବାହାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ । ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଜାପାନ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମାର ଢାଞ୍ଚା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଏବଂ ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏହାର ଉଦ୍ୟମରେ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ପାଇଁ ତିନି ଦେଶ ଏକାଠି ହେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଅଧୀନରେ ପାରସ୍ପରିକ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ନମନୀୟ ହେବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ତିନି ଦେଶର ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୈଠକ ପାଇଁ ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଜାପାନ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲା । ଜାପାନର ଅର୍ଥ, ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନଭେମ୍ବରରେ ଭାରତ ସହିତ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାକୁ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଭାଷଣରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ଭାରତକୁ “ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାର ହବ୍” ଭାବରେ ଦେଖୁଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ “ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ” ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।  ଆଜି ମଧ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅଧିକୃତ ଚୀନ୍‌କୁ  ବାଦ୍‌ ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ନିରନ୍ତର ଏହି ଦିଗରେ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ।

ଦେଶରେ କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନରେ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତ ସରକାର ବାଦ୍‌ ଦେଇଛନ୍ତି । ମୋବାଇଲ୍ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ର ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବାବେଳେ ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌କୁ ଭାରତୀୟ ବଜାରରୁ ବାହାର କରିଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡ଼କରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ନୁହେଁ ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ଭାରତ ନିଜକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି ।

ଜାପାନର ଯୋଜନା ହେଉଛି ଯେ ଏହି ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ଚୁକ୍ତି ସଫଳ ହେବା ପରେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏସିଆନ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବା ଉଚିତ । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଆଜି ଏସିଆନ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଚୀନ୍‌ର ସର୍ବବୃହତ ବାଣିଜ୍ୟ ଭାଗିଦାରୀ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ସେମାନେ ଭାରତ, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଆସନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଚୀନ୍ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଆର୍ଥିକ  ଝଟ୍‌କା ହେବ ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଜାପାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସିଞ୍ଜୋ ଆବେଙ୍କ ସରକାର ଚୀନ୍ ଛାଡ଼ିବାକୁ ତାଙ୍କ ଦେଶରଯ କମ୍ପାନୀକୁ ୨ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଇଛନ୍ତି । ସେନ୍‌କାକୁ ଦ୍ୱୀପ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଜାପାନ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି । ଏଥି ସହିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ଥିବା ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି । ତେଣୁ ଭାରତ ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ସହିତ ମିଶି ଚୀନ୍ କୁ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ କରିପାରେ, ଫଳସ୍ୱରୂପ ଚୀନ୍‌ର ଆର୍ଥିକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଶେଷ ହେବ ।

Leave a Reply