ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ପୁଟିନଙ୍କ ବୈଠକ- ରୁଷ ବିଶ୍ୱ ରାଜନୀତିରେ ଫେରିବ ଏବଂ ଚିନ୍ତାରେ ଚୀନ୍‌

ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରୁ ରୁଷ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କରେ ଫାଟ ଦେଖାଦେଇଛି । ତେବେ ଆମେରିକା ସମ୍ମୁଖରେ ଉଦୀୟମାନ କୁହାଯାଉଥିବା ଚୀନ୍ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ବଡ଼ ଆହ୍ୱାନ ରୁଷ-ଆମେରିକା ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି । ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ଧ୍ୟାନ ରୁଷ ଉପରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇଥିଲା । ଚୀନ୍ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଏବଂ ୟୁରୋପରେ ଆମେରିକାର ଆଧିପତ୍ୟକୁ ସମାପ୍ତ କଲା ଏବଂ ଡବ୍ଲୁଟିଏଚଓ ନିୟମର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଆମେରିକାକୁ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଶୋଷଣ କଲା ! ତେବେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଏହି ନୂତନ ବିପଦକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛି ଏବଂ ରୁଷ ଆମେରିକା ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ଆଉ ବଡ଼ ବିପଦ ନୁହେଁ । ବୋଧହୁଏ ସେଇଥିପାଇଁ ଆମେରିକା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୈଠକ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଖବର ରହିଛି ।

ଏନବିସି ନ୍ୟୁଜ୍ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୦ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ଆର୍ମସ୍ ହ୍ରାସ ଚୁକ୍ତି ନବୀକରଣ କରିବାକୁ ଟ୍ରମ୍ପ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପୁଟିନଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଏହି ଚୁକ୍ତିର ବୈଧତା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଶେଷ ହେବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟ୍ରମ୍ପ ରୁଷ ସହିତ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଅଗ୍ରଣୀ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଟ୍ରମ୍ପ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବ, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ବାରଣ କରିଛି । ଏସସିଏମପି ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ରୁଷ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୁଏ, ତେବେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଚାପ ବଢ଼ିବ ! ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟ୍ରମ୍ପ-ପୁଟିନ ବୈଠକକୁ ନେଇ ସତର୍କ ରହିଛି । ତେବେ ଏହି ବୈଠକର ଆକଳନ ବହୁତ କମ୍ ବୋଲି ଚୀନ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ।

ଟ୍ରମ୍ପ-ପୁଟିନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସାକ୍ଷାତ୍‌ କେବଳ ଆମେରିକା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିଜୟକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିପାରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ଚୀନ୍ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ଝଟ୍‌କା ହୋଇପାରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍‌ର ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରୁଷ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ ସହିତ ଏକ ଟ୍ରମ୍ପ କାର୍ଡ ଖେଳୁଛି ବୋଲି କହିବା ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ । ଆମେରିକା-ରୁଷର ଶତ୍ରୁତା ଏବଂ ସିନୋ-ରୁଷର ବନ୍ଧୁତା ବିଷୟରେ ଏଜେଣ୍ଡାବାଦୀ ରିପୋର୍ଟ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରକାଶିତ ହୁଏ । ତେବେ ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଚୀନ୍‌ ରୁଷ ପାଇଁ ଆମେରିକା କିମ୍ବା ଭାରତ ପାଇଁ ଯେତିକି ବିପଦ ! ରୁଷ ମଧ୍ୟ ଚୀନର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତିର ଶିକାର ହୋଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସିନୋ-ରୁଷୀୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଏସିଆରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ସଂଗ୍ରାମ ଏବଂ ଆର୍କଟିକରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ନୂତନ ସମୀକରଣ ମଧ୍ୟରେ ରୁଷ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଉନ୍ନତି ଦିଗରେ ଗତି କରୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଜି-୭ ଦେଶ ବୈଠକରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ପୃଥକ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କଲା, ରୁଷ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଜଡ଼ିତ ଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୁଷକୁ ଜି-୭କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଭାବୁଛି ରୁଷର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଜି-୭ରେ ରୁଷର ଅଂଶଗ୍ରହଣ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।” ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ୨୦୧୪ ପୂର୍ବରୁ ରୁଷ ଜି-୮ର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ରୁଷ କ୍ରିମିୟା ଦଖଲ କରିବା ପରେ ରୁଷକୁ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀରୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ ଏକ ରାସ୍ତା ଦେଖାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ରୁଷ ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଥିଲା ।   ତେବେ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଟ୍ରମ୍ପ-ପୁଟିନଙ୍କ ଏହି ବୈଠକ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଆମେରିକା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଶତ୍ରୁ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଏହା ରୁଷ ସହିତ ନିକଟତର ହେବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଯଦି ଚଳିତ ବର୍ଷର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଟ୍ରମ୍ପ ଜିତନ୍ତି, ତେବେ ଆସନ୍ତା ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରୁଷ-ଆମେରିକା ସମ୍ପର୍କର ଢାଞ୍ଚା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ବଦଳିପାରେ !

Leave a Reply