ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଭାରତ ସହିତ ଅଛି- ମାକ୍ରୋନ୍

ଚିକିତ୍ସା ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଚିଠି ସହିତ ଭାରତର ହୃଦୟ ଜିତିଛନ୍ତି 

ପିଲାଦିନେ, ଆମକୁ ପ୍ରାୟତଃ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଯିଏ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ତାହାକୁ ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ କୁହାଯାଏ । ଫ୍ରାନ୍ସର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶତପ୍ରତିଶତ ସଠିକ୍ । ରାଫେଲ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଭାରତକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତି ପଠାଇ ଫ୍ରାନ୍ସ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଏହା ୧୨୦ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଏବଂ ୫୦୦୦୦ ଫ୍ରେଞ୍ଚ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ସହିତ ଭାରତକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଏକ ଫ୍ରାନ୍ସର ବାୟୁସେନା ବିମାନ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ।

ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତକୁ ୧୨୦ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଏବଂ ୫୦୦୦୦ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ଯୋଗାଇବ । କିନ୍ତୁ ଏହି ସହାୟତା ଏଠାରେ ବନ୍ଦ ହେଉ ନାହିଁ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ୨୪ ଜୁଲାଇରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ୍ ମାକ୍ରୋନ୍ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏହି ମହାମାରୀର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଭାରତ ହିଁ ନିଃସ୍ୱାର୍ଥପର ଭାବରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା, ବିଶେଷ କରି ଠିକ୍ ସମୟରେ ଔଷଧ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲା ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୦ଟି ଓସିରିସ୍ ୩ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର, ଯାହାକୁ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ନିଆଯାଇପାରିବ ଏବଂ ୭୦ଟି ଉଭେଲ ୮୩୦ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ମଧ୍ୟ ଏହି ମେଡ଼ିକାଲ ପ୍ୟାକେଜରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଫ୍ରାନ୍ସ ଭାରତକୁ ୫୦୦୦୦ଉଚ୍ଚମାନର ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି । ଫ୍ରାନ୍ସର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଶୀଘ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଉପକରଣ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସହିତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମିଶନ ମଧ୍ୟ ପଠାଯାଇଥିଲା । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଭାରତକୁ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକୁଇନ୍ ରପ୍ତାନି କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା, ସେତେବେଳେ ଫ୍ରାନ୍ସ ସମେତ ୟୁରୋପର ୨୦ଟି ଦେଶକୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଏଚସିକ୍ୟୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜୀବନ ରକ୍ଷାକାରୀ ଔଷଧ ପଠାଇ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା । ଏହା ଏକ ଭଲ ସଂକେତ ହେବ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏହାର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତି ଭାରତକୁ ପଠାଉଛି, ସେହି ସମୟରେ ଏହା ଭାରତକୁ ଅତିରିକ୍ତ ସହାୟତା ସହିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ପଠାଇବ ।

ଯେତେବେଳେ ଗାଲଭାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଚୀନ୍ ଭାରତ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କଲା, ସେତେବେଳେ ଫ୍ରାନ୍ସ କେବଳ ଚୀନ୍‌ର ଅସଦାଚରଣକୁ ନିନ୍ଦା କରିନଥିଲା, ବରଂ ଭାରତକୁ ସବୁ ଦିଗରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା । ମନ୍ତ୍ରୀ ଫ୍ଲୋରେନ୍ସ ପାର୍ଲୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୈନିକ, ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ଦେଶ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଝଟ୍‌କା । ଏହି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ମୁଁ ମୋର ଦେଶ ତଥା ସମଗ୍ର ଫ୍ରାନ୍ସ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୈନିକମାନଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ସମବେଦନା ଜଣାଉଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଫ୍ଲୋରେନ୍ସ ପାର୍ଲୀ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଭାରତକୁ ସମସ୍ତ ସାହାଯ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

Leave a Reply