“ଭାରତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଆଖି ଖୋଲିଛି” ୟୁରୋପର ବୁଦ୍ଧିଜୀବିଙ୍କ ଅହଂକାର ଦୂର କରିଥିବାରୁ ଭାରତକୁ ପ୍ରଶଂସା ମିଳୁଛି

ଥାରେ ଅଛି, ଯେଉଁମାନେ ନିଜକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି । ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହୋଇଛି । ଗାଲଭାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣର ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେବା ପରେ ଭାରତ ଏହାର ନୀତିରୁ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛି – ପରିସ୍ଥିତି ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି, ଚୀନ୍‌ର ଅହଂକାରକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ଭାରତ ସକ୍ଷମ, ଏବଂ ଚୀନ୍ ଯେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଉନା କାହିଁକି ଏହା ଆଦୌ ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ଭାରତର ଏହି ନୂତନ ଚିନ୍ତାଧାରାଦ୍ୱାରା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପ୍ରଭାବିତ ନୁହେଁ, ୟୁରୋପ ଭଳି ମାଳଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ଏହି ନୀତିଦ୍ୱାରା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ଏହି ନୀତି ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

ୟୁରୋପର ଥିଙ୍କ୍‌ଟ୍ୟାଙ୍କ ଏଜେନ୍ସି ୟୁରୋପୀୟ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଫର ସାଉଥ ଏସିଆନ ଷ୍ଟଡ଼ିଜ୍ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି ଯେ ଭାରତ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ନିଜର ଯୁଦ୍ଧରେ ସକ୍ଷମ । ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଫର ସାଉଥ ଏସିଆନ ଷ୍ଟଡ଼ିଜ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋରେ ଅସନ୍ତୋଷର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଚାଇନିଜ୍ ଫିଙ୍ଗର ୨ରୁ ଫିଙ୍ଗର ୫ଅଞ୍ଚଳକୁ ପଛକୁ ଯାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ରିଜ୍ ଲାଇନରେ ନିୟୋଜନ ଜାରି ରହିଥିଲା। ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନେ ଫିଙ୍ଗର ୫ରୁ ଫିଙ୍ଗର ୮କୁ ଯିବାକୁ ଭାରତ ଜିଦ୍ ଧରିଛି । ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନକରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ଅଗ୍ରଗାମୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ବିଚାର କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛି ।

କିନ୍ତୁ ୟୁରୋପୀୟ ଥିଙ୍କ୍‌ଟ୍ୟାଙ୍କ ଏଥିରେ ଅଟକି ନଥିଲେ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୭ରେ ଡୋକଲାମଙ୍କ ପରି ଡ୍ରାଗନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଭାରତୀୟ ରାଜନୈତିକ ତଥା ସାମରିକ ନେତୃତ୍ୱଦ୍ୱାରା ଦେଖାଯାଇଥିବା ନିଷ୍ଠା ଏବଂ ସଂକଳ୍ପ ଚୀନ୍‌କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାମରିକ ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ ବୁଝାମଣା ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ସହମତି ନହୁଏ, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିବାଦ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ରହିପାରେ । ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥରେ, ଅତ୍ୟଧିକ କଠିନ ପାଗ ସତ୍ତ୍ୱେ ଉଭୟ ଦେଶ ଶୀତରୁ ବଞ୍ଚିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । ସିଆଚେନ୍ ଗ୍ଲାସିଅର୍ ପରି ଭାରତ ଏଠାରେ ବହୁ ପରିମାଣର ସାମରିକ ସାମଗ୍ରୀ ସଂଗ୍ରହ କରି ରଖିଛି । ଭାରତରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ସୀମାରେ କୌଣସି ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟାକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଯଥେଷ୍ଟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ।

ବୋଧହୁଏ ୟୁରୋପର ଥିଙ୍କ୍‌ଟ୍ୟାଙ୍କର କୌଣସି ଧାରଣା ନାହିଁ ଯେ ଭାରତ ୧୯୬୨ ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ କରିଛି । ଯଦି ୧୯୬୭ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ଯୁଦ୍ଧର ପୃଷ୍ଠାଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଖେ, ତେବେ ଜଣେ ଜାଣିବ ଯେ ଚୀନ୍ କିପରି ଭାରତର ଗ୍ୟାଲେଣ୍ଟ୍ରି ସାମନାରେ ପରାଜୟ ସ୍ୱୀକାର ପଳାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଲା । ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭାରତ କୌଣସି ଦେଶରୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ର ଦାଦାଗିରିକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ନିଜେ ଯୁଦ୍ଧରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲା ।

ଚୀନ୍‌ର ଉତ୍ପାଦକୁ ବଏକଟ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁଚିନ୍ତିତ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ହେଉ କିମ୍ବା ଡିଜିଟାଲ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟରେ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ଚୀନ୍‌କୁ ନିଜର ସ୍ଥିତି ଦେଖାଇବାକୁ ହେଉ, ଭାରତ କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଛରେ ନାହିଁ । ଭାରତର ଏହି ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ପ୍ରକୃତିଦ୍ୱାରା ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇ ୟୁରୋପ ସମେତ ବିଶ୍ୱର ମହାଶକ୍ତିମାନେ ନିଃସ୍ୱାର୍ଥପର ଆତ୍ମା ​​ସହିତ ଭାରତକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ସିଏଟ୍‌ ନାମକ ଭାରତର  ବାଣିଜ୍ୟ ସଂଗଠନ ‘ଭାରତୀୟ ସାମଗ୍ରୀ – ଆମର ଗର୍ବ’ ନାମକ ଏକ ବ୍ୟାପକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତୀୟ ଉତ୍ପାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରି ଚୀନ୍ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ଝଟ୍‌କା ଦେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ।

ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ଭାରତର ଧୈର୍ଯ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ୟୁରୋପୀୟ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଫର ସାଉଥ ଏସିଆନ ଷ୍ଟଡ଼ିଜ୍ କହିଛି । ୟୁରୋପୀୟ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଫର ସାଉଥ ଏସିଆନ ଷ୍ଟଡ଼ିଜ୍ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ହେବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିବାଦ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଭାରତ ଏହାର ସୀମା ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଯେକୌଣସି ସ୍ତରକୁ ଯିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟେ ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବା ଭଲ ହେବ, ଯାହା ଏହାର ସମ୍ମାନକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ନାହିଁ । ଏହି ବିବୃତ୍ତିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନ କେବଳ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ଚୀନ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥାଏ – ଯଦି ଆପଣ ଏହି ନିୟମରେ ରୁହନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଲାଭବାନ ହେବେ ।

Leave a Reply