ଭାରତର ର’, ଇସ୍ରାଏଲର ମୋସାଦ ଏବଂ ୟୁଏଇର ସିଆ ତୁର୍କୀକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବେ

ତୁର୍କୀର ବର୍ତ୍ତମାନର ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ । ଗୋଟିଏପଟେ ତାଙ୍କୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଜଗତରେ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ପୂର୍ବ ଭୂମଧ୍ୟସାଗରରେ ଗ୍ରୀସର ସାମୁଦ୍ରିକ ଅଞ୍ଚଳର ଅନୁପ୍ରବେଶ ହେତୁ ସେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲର କ୍ରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି । ଏହା ସହିତ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲିବିଆ ଫ୍ରଣ୍ଟରେ ତାଙ୍କୁ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ୟୁଏଇର ଆକ୍ରମଣକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି । କିନ୍ତୁ ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ତୁର୍କୀର ସମସ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ବଢ଼ିବାକୁ ଯାଉଛି, ଏହାର ତତ୍ପରତା ହେତୁ ଆମେ ଶୀଘ୍ର ଇସ୍ରାଏଲ୍, ୟୁଏଇ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ରଣନୀତିକ ଭାଗିଦାରୀ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଦେଖିପାରିବା ।

କିନ୍ତୁ ତୁର୍କୀର ସମସ୍ୟା ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସହିତ ପୂର୍ବ ଭୂମଧ୍ୟସାଗରରେ ଅଛି, ତେବେ ୟୁଏଇ ଏବଂ ଭାରତର କାର୍ଯ୍ୟ କ’ଣ ? ବାସ୍ତବରେ, ପୂର୍ବ ଭୂମଧ୍ୟସାଗର କେବଳ ଏକ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ, ବାସ୍ତବରେ ଚୀନ୍ ଯେପରି ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆ, ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ଏବଂ ଆମେରିକା ପାଇଁ ବିପଦ ଜାରି ରଖିଛି, ତୁର୍କୀ ହେଉଛି ପୂର୍ବ ଭୂମଧ୍ୟସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳ, ମଧ୍ୟ ଏସିଆ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ଏକ ଦେଶ, ବିଶେଷ କରି ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଇସ୍ରାଏଲ, ୟୁଏଇ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ କୂଟନୀତିକ ଏବଂ ରଣନୀତିକ ଭାଗିଦାରୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ ।

ପ୍ରଥମେ ଇସ୍ରାଏଲ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା । ଇସ୍ରାଏଲ୍ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ତୁର୍କୀରୁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିପଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ ଏର୍ଦୋଗାନ୍‌ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ତୁର୍କୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇରାନ ଅପେକ୍ଷା ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ତୁର୍କୀ ନିକଟରେ ହାଗିଆ ସୋଫିଆ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ପରି ଅଲ-ଆକସା ମସଜିଦକୁ ‘ସ୍ୱାଧୀନ’ ହେବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିଲା । ଏହା ଆପତ୍ତିଜନକ ନୁହେଁ କାରଣ ଏର୍ଦୋଗାନ୍‌ ଦ୍ୱିତୀୟ ଖଲିଫା ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅଲ-ଆକସା ମସଜିଦ ୟିହୁଦୀୟମାନଙ୍କ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନ ମାଉଣ୍ଟ ମନ୍ଦିରକୁ ଭାଙ୍ଗି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ୟିହୁଦୀମାନଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଏହି ମସଜିଦର ପ୍ରଶଂସା ମଧ୍ୟ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସକୁ ଭାଙ୍ଗି ନିର୍ମିତ ବାବ୍ରି ମସଜିଦର ଗୌରବ ସହିତ ସମାନ ।

ଏହା ସହିତ ତୁର୍କୀ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାଦ୍ୱାରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ୟୁଏଇ ଇସ୍ରାଏଲ ଶାନ୍ତି ଆଲୋଚନାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତୁର୍କୀକୁ ଇରାନ ଅପେକ୍ଷା ଏକ ବଡ଼ ଧମକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରି ମୋସାଦ ତୁର୍କୀ ବିରୋଧରେ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି । ଟାଇମ୍ସ ଆର୍ଟିକିଲ ଅନୁଯାୟୀ, ମୋସାଦର ଅଧିକାରୀ କୋହେନ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଇରାନ ଆଉ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ ଯେପରି ଏହାକୁ ଗୋଟିଏ ବା ଅନ୍ୟ ଉପାୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ । କିନ୍ତୁ ତୁର୍କୀର କୂଟନୀତିକ ଭିନ୍ନ ଏବଂ ଏହାର ଅଂଶ ଏତେ ଯେ ଧରିବା ସହଜ ନୁହେଁ । ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ସେ ପୂର୍ବ ଭୂମଧ୍ୟସାଗରରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରୁଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ନାଟୋର ଅସାରତାକୁ ପ୍ରମାଣ କରି ଏହା ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ନାଟୋ ଆଉ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିପାରିବ ନାହିଁ, କାରଣ ଏହା ଆଉ ନାହିଁ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁର୍କୀରୁ ୟୁଏଇରେ ଅସୁବିଧା କ’ଣ ? ଏଥିପାଇଁ ଆମକୁ ଲିବିୟାଆଡ଼କୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଲିବିଆର ଗୃହଯୁଦ୍ଧରେ ତୁର୍କୀ ଜିଏନ୍ଏ ଦଳକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବାବେଳେ ଲିବିଆର ଜାତୀୟ ସେନା ଦଳକୁ ୟୁଏଇ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହା ଏଠାରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ । ୟୁଏଇ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀର ଏକ ଅଂଶ ଯାହାକି ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ସାଉଦି ଆରବକୁ ଇସଲାମ ଜଗତର ଅଗ୍ରଣୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରୁଥିବାବେଳେ ତୁର୍କୀ ନିଜକୁ ଇସଲାମ ଜଗତର ନୂତନ ନେତା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ, ଯେତେବେଳେ ୟୁଏଇ ଇସ୍ରାଏଲ ସହିତ ଶାନ୍ତି ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କଲା, ସେଠାରେ କୌଣସି ଉତ୍ତେଜନା ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତୁର୍କୀ ଏହି ଚୁକ୍ତିରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ସେ ଏହି ଡିଲକୁ ବିରୋଧ କରି ୟୁଏଇକୁ ତୁର୍କୀରେ ଗୁପ୍ତଚର ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୟୁଏଇ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏଫ-୩୫କୁ ଆମେରିକା ସହିତ କିଣିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି, ଯାହା ତୁର୍କୀକୁ ବ୍ୟାକଫୁଟରେ ଫେରିବା ନିଶ୍ଚିତ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ଏହା ଅଧିକ ଚକିତ କରିଛି ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ୟୁଏଇ ଭଲଭାବେ ଜାଣିଛି ଯେ ତୁର୍କୀ ଆଉ ପୂର୍ବଭଳି ନାହିଁ, ଏବଂ ଯଦି ଏହାକୁ ହାଲୁକାଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଭୁଲ ହୁଏ, ତେବେ ୟୁଏଇକୁ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ବହୁତ କଷ୍ଟ ଦେଇପାରେ । ସେଥିପାଇଁ ୟୁଏଇ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତି ମଧ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଯେକୌଣସି ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଉଭୟ ଦେଶ ପରସ୍ପରକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ, ଏହା ସାମରିକ ସ୍ତରରେ ହେଉ କିମ୍ବା କୂଟନୀତିକ ସ୍ତରରେ, ଯାହାର ବିସ୍ତାର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁର୍କୀରୁ ୟୁଏଇ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ପ୍ରତି ବିପଦ ତୁର୍କୀରୁ ଭାରତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ । ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତୀୟ ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥା ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ତୁର୍କୀ କିଛି ସମୟ ଧରି ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଉତ୍ତେଜିତ କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସକୁ ସୂଚନା ଦେଇ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ସମୟ ହେଲା ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଯେ ତୁର୍କୀ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି ।

ସମାନ ରିପୋର୍ଟରେ କାଶ୍ମୀରରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ତୁର୍କୀ କିପରି ବିଶେଷ ଭାବରେ ସହାୟତା କରିଥିଲା, ଏହାର ଅନ୍ୟତମ ଲାଭକାରୀ ହେଉଛି କାଶ୍ମୀର ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ସୟଦ ଅଲି ଶାହା ଗିଲାନି । ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ନିଆଁରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଗିଲାନି, ମିରୱାଇଜ୍ ଫାରୁକ୍ ଏବଂ ଅବଦୁଲ୍ଲା ପରିବାର ପରି ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀମାନେ କିପରି ନିଜକୁ ଏତେ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖନ୍ତି ତାହା ଏହାକୁ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରମାଣ କରେ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହୋଇଥିବା ଦଙ୍ଗାର ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଦଙ୍ଗାକାରୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେବାରେ ତୁର୍କୀ କିପରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି ? ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟତୀତ ତୁର୍କୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଶତ୍ରୁ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି ବୋଲି କହିବା ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ । ଯେହେତୁ ଉଭୟ ୟୁଏଇ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଭାରତର ଭଲ ବନ୍ଧୁ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଭବିଷ୍ୟତରେ ଯଦି ତିନିଜଣ ପରସ୍ପରକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି ତେବେ କେହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ନାହିଁ ।

ତୁର୍କୀ ଯେପରି ଇସ୍ରାଏଲ୍, ୟୁଏଇ ଏବଂ ଭାରତକୁ କଷ୍ଟ ଦେଇଛି, ଏହା ନିଜେ ଏକ ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ର ସହିତ ଅନ୍ତ ହେବାର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛି । ଇସ୍ରାଏଲର ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଲୋକମାନେ ଦଶଥର ଭାବନ୍ତି, ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ୟୁଏଇ ଏବଂ ଭାରତ ସହିତ ତୁର୍କୀକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବ, ତୁର୍କୀକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାର ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିବ ନାହିଁ ।

Leave a Reply