ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ପୀଡ଼ିତ ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଲୋଡ଼ା

ଭାରତର ପ୍ରଗତିର ଏକ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଅଂଶ ହେବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ପୀଡ଼ିତ ମାନସିକତାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ

ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନମାନେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଏବେ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିରାଶା କାହିଁକି ଅଛି, ସେମାନେ ସେତିକି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନୁହଁନ୍ତି ଯାହାକି କଳ୍ପନା ଅତୀତରେ ଯେତିକି ଥିଲେ ?

ନଜମୁଲ ହୁଦା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୂମି ପୂଜନ ପରେ ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନମାନେ ନିରାଶାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହି ଦୁଃଖ କିଛି ନୂଆ ନୁହେଁ – ସେମାନେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଏଭଳି ଉଦାସୀନତାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ବାସ୍ତବତାକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅନେକ ଲୋକ ଭାରତରେ ସେମାନଙ୍କର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ସ୍ଥିତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ବିଗତ ୩୦୦ ବର୍ଷ ଧରି ଉପ-ମହାଦେଶର ସାଧାରଣ ମୁସଲମାନମାନେ ଗୋଟିଏ ବିନାଶରୁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ବିନାଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛିଡ଼ା ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି । ଏତେ ପରିମାଣରେ ଯେ ତାଙ୍କ ଦୁଃଖ ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକ ଶୈଳୀରେ ପରିଣତ ହେଲା ଏବଂ ଅତ୍ୟାଚାର ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ନିଶା ହୋଇଗଲା । ଏହା ହେବା ଉଚିତ ଥିଲା କି ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ନୂତନ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଉତ୍ସାହ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଦରକାର ଯେପରି ଅନ୍ୟ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସହିତ ଘଟିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବିଭାଜିତ କ୍ଷତ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୟଭୀତ କରି ରଖିଥିଲା ।

ଏକ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ତଥା ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରୁ ସାମାନ୍ୟ ସ୍ଥିତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘୋଷାଡ଼ି ହୋଇ ଆସିବା ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କଲା, କିନ୍ତୁ ଶୀଘ୍ର ସେମାନେ ସେହି ମାନସିକତାକୁ ଚାଲିଗଲେ ଯାହା ତାଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ଆଘାତ ଦେଇଥିଲା । ପରିଚୟ ଏକ ନୂତନ ସ୍ଲୋଗାନ ଥିଲା । ପରିଚୟବାଦ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇଥାଏ, ଗଣତନ୍ତ୍ର ସହିତ ଧକ୍କା ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଶେଷରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁମାନଙ୍କୁ ଆଘାତ ଦେଇଥାଏ ।

ଏହି ଅପରାଧ ଘଟିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ଅପରପକ୍ଷେ, ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଥିଲା । ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଇସଲାମର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବ୍ୟାଖ୍ୟାରୁ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ତାହା ଶକ୍ତି ଧର୍ମଶାସ୍ତ୍ର ଥିଲା । ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆଧୁନିକ ରାଜନୀତିର ଅଧୀନରେ ଆସିଲେ, ମୁଖ୍ୟ ଧାର୍ମିକ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଧର୍ମର ରାଜନୀତି ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଲାଗିଲା । କିନ୍ତୁ ମୁସଲମାନ ଏତେ ବିଶାଳ ସଂସ୍ଥା ଯେ ଏହି କାହାଣୀକୁ ସେମାନଙ୍କର ସାଧାରଣ ଚେତନାରେ ବଢ଼ାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ?

   ନିଜର କ୍ଷତି କଲେ

ଯଦିଓ ଭାରତର ଔପନିବେଶିକ ନିର୍ମାଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିତ୍ତିହୀନ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଐତିହାସିକ ଜେମ୍ସ ମିଲଙ୍କ ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ମୁସଲମାନ ଯୁଗରେ ପ୍ରାଚୀନ ତଥା ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ ବିଭାଜନ କରିବାରେ ଏକ ସମସ୍ୟା ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ନୁହେଁ ବରଂ ବ୍ରିଟିଶ କହିବାରେ ସମସ୍ୟା ରହିଛି କାରଣ ଏହି ସମୟରେ ଧର୍ମ ନାମରେ ଡକାଯାଉଥିଲା । ସମସ୍ତ ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ମୁସଲମାନ ଶାସକ ଶ୍ରେଣୀର ନୁହଁନ୍ତି । ମଧ୍ୟଯୁଗର ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ଐତିହାସିକ ଜିଆ ବର୍ନିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ଜିନିଷ ଉପରେ ଶାସକ ଶ୍ରେଣୀ ମଧ୍ୟରେ ଏତେ ଘୃଣା ଥିଲା ଯେ ଇସଲାମ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଭାରତୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଅତି ନିମ୍ନ ଆଖିରେ ଦେଖାଯାଉଥିଲା ଏବଂ କ୍ଷମତାର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦୂରେଇ ରଖାଯାଇଥିଲା ।

ଅନେକ ଶତାବ୍ଦୀ ପରେ, ଏହି ମନୋଭାବ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଉଥିବା ପରି ମନେହୁଏ । ଯାହାକି ମୁସଲମାନମାନେ ନିଜ ବୈଦେଶିକ ବଂଶ ଉପରେ ଗର୍ବ କରନ୍ତି, ତଥାପି ସେମାନେ ନିଜର ଦେଶୀ ସହିତ ଧର୍ମକୁ ନିମ୍ନ ନଜରରେ ଦେଖନ୍ତି । ଏଥିରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର ହେବାର କିଛି ନାହିଁ,  ଅଧିକାଂଶ ଉଚ୍ଚ ଜାତିର ମୁସଲମାନ ବିଦେଶୀ ଅଟନ୍ତି । ଆଶ୍ରାଫ୍-ଅଜଲାଫ୍‌ର ବିରୋଧଭାସ ଯେଉଁଥିରେ ସିଷ୍ଟମ୍ ଏବଂ ବିଶ୍ଳେଷଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ରହିଛି, ମୁଖ୍ୟତଃ ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବିଦେଶୀ-ସ୍ୱଦେଶୀ ବାଇନାରୀକୁ ସୂଚାଇଥାଏ ।

ଯେହେତୁ ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନ, ମୁସଲମାନ ଭାବରେ, ସେମାନଙ୍କର କଦାପି ଅଧିକ ଶକ୍ତି ନଥିଲା, ତେଣୁ ସେମାନେ କିଛି ଶକ୍ତି ହରାଇଲେ କହିବା ଭୁଲ୍ ହେବ । ବିଦେଶୀମାନେ ଶାସକ ଶ୍ରେଣୀର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲେ । ସେମାନେ ତୁର୍କୀ, ପାରସ୍ୟ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ଆରବର ଥିଲେ ଯାହାର ଧର୍ମ ଇସଲାମ ଥିଲା । ମଧ୍ୟଭାଗରୁ ଆଧୁନିକ ସମୟ ଏବଂ ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦ ପୁଞ୍ଜିବାଦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ହାରିଗଲେ । ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଏକ ଆନୁପାତିକ ଅଂଶ ପାଇପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେ ଦେଶକୁ ବିଭାଜନ କରିବା ପାଇଁ ସହଜ ବିକଳ୍ପ ବାଛିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ । ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ତଥା ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ସମ୍ବିଧାନର ଆଶା ରଖିଥିବା ଅବଶିଷ୍ଟ ମୁସଲମାନମାନେ ସେମାନଙ୍କର ନିଜର ପରିଚୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ ।

ଯଦି ସେମାନେ ତାହା କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ କିଛି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆବଶ୍ୟକ । ସେମାନେ ନିଜକୁ ପଚାରିବା ଉଚିତ ଯେ, ଦେଶବାସୀଙ୍କ ପରି ସେମାନେ ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନୈତିକ ସଂସ୍କାର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ମଦ୍ରାସା ବଦଳରେ ଦେଶରେ ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି ।  ଯଦି ଉତ୍ତରଟି ନା, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ବହୁତ କିଛି କରିବାର ଅଛି ।

ଏହା କହିବା ପରେ ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ଭଲ କି ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଆଜି ଖରାପ ଅଛି ।

ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନ

ଆଜି ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅପେକ୍ଷା ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ । ମସଜିଦ, ମଦ୍ରାସା ଏବଂ ଧର୍ମଗୁରୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଅଧିକ, ଏବଂ ପୋଷାକ ଏବଂ ରୂପରେ ଧାର୍ମିକ ପ୍ରତୀକତାର ରୂପ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ । ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଇସଲାମ ଧର୍ମ ଅଧିକ ତୀବ୍ର ହୋଇଛି ।

ଦୁନିଆଁ କଥା ଉଠିଲେ, ଆଜିର ମୁସଲମାନ ଭଲ ଖାଉଛନ୍ତି, ଭଲ ପିନ୍ଧୁଛନ୍ତି, ଭଲ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଅଟନ୍ତି । ଆଜି, ଜଣେ ସାଧାରଣ ମୁସଲମାନ ଯିଏ ଖାଏ ଏବଂ ପିନ୍ଧେ, ତାଙ୍କର ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନେ କଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରିପାରିନଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ ଅତୀତର ଅଶାନ୍ତି ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ ବିବାଦରୁ ମୁକ୍ତ ଥିବା ଏକ ସ୍ଥିର, ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ତଥା ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ସରକାର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜନୀତିର ବିଷୟ, ଯେହେତୁ ଧର୍ମ ଏବଂ ରାଜନୀତିର ଇଣ୍ଟରଫେସରେ ଅନେକ ଘଟଣା ଘଟିଛି, ଆଜି ଜଣେ ସାଧାରଣ ମୁସଲମାନ ଯେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପୂର୍ବରୁ ନଥିଲା । ସେ ଜଣେ ସମାନ ନାଗରିକ, ତାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୋଟ୍‌ ଅଧିକାର ଅଛି ଏବଂ ପଞ୍ଚାୟତରୁ ସଂସଦକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହେବେ । ଇତିହାସରେ କେବେ ନୁହେଁ ଏବଂ କ୍ୱଚିତ୍, ମୁସଲମାନ ଦେଶରେ ଏପରି ଅଧିକାର ନାହିଁ ।

ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଏବଂ ସମ୍ମାନରେ ଉନ୍ନତି ହେଉଛି ଆଧୁନିକତାର ଏକ ଉତ୍ସାହ । ଧର୍ମ ନିର୍ବିଶେଷରେ ସମସ୍ତେ ଏହାର ଫାଇଦା ନେଉଛନ୍ତି । ତଥାପି, ଯଦି ସମ୍ବିଧାନ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ସମାନତାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗାଇ ନଥାନ୍ତା ତେବେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇ ନଥାନ୍ତା । ଏବଂ ସମ୍ବିଧାନ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ତାହା ମୁଖ୍ୟତଃ ଭାରତର ସାଂସ୍କୃତିକ ଚରିତ୍ରଦ୍ୱାରା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଏ, ଯାହା ଧର୍ମ ଆଧାରରେ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଅସଙ୍ଗତିକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ ।

ଧାର୍ମିକ ସର୍ବୋଚ୍ଚତା ପାଇଁ କ୍ଷତି

ଯଦିଓ ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନମାନେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଏକ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛନ୍ତି, ତଥାପି ସେମାନେ କାହିଁକି ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କଳ୍ପନା ଅତୀତ ଭଳି ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନୁହଁନ୍ତି ? ସେମାନେ କୌଣସି ଜିନିଷ ହରାଇ ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ଇସଲାମ କିଛି ହରାଇ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚତାର ଧର୍ମଶାସ୍ତ୍ର ନିରପେକ୍ଷ ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟମାନେ ତାଙ୍କ ସହ ସମାନ ହେଲେ, ଯାହା ଧର୍ମଶାସ୍ତ୍ରୀମାନେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ବୁଡ଼ି ରହିଲେ, ସେମାନେ ସହ୍ୟ କରିପାରିଲେ ନାହିଁ ।

କ୍ଷତିର ଏହି ଅନୁଭବ ଏକ କାଳଜୟୀ ଧର୍ମରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ଦାରୁଲ-ଉଲୁମ ଏବଂ ଦାରୁଲ-ହରବଙ୍କ ଆଗରେ ବିଶ୍ୱକୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଆଦର୍ଶଗତ ଉପକରଣ ନାହିଁ – ଅର୍ଥାତ୍ ଯେଉଁ ଦେଶ ଜିତିଛି ଏବଂ ଜିତିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି କାହାଣୀରେ, ଧର୍ମରେ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ରୀତିନୀତି ପୂରଣ କରିବା ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱାସୀ ରାଜନୈତିକ ଶକ୍ତି ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନକରନ୍ତି । କବି ଆଲାମା ଇକବାଲ କହିଥିଲେ, ‘ମୁଲ୍ଲାଙ୍କୁ ହିନ୍ଦରେ ପ୍ରଣାମ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି, ନାଦନ ବୁଝିଛନ୍ତି ଯେ ଇସଲାମ ମୁକ୍ତ’। ଇସଲାମରେ ଇକବାଲ କ’ଣ ଚାହୁଁଥିଲେ ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ ।

ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଇସଲାମ ଆଉ ରାଜନୈତିକ ସ୍ତରରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟବାଦୀ ଧର୍ମ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଧର୍ମ ନାହିଁ ଯେଉଁଥିରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯାହା ନିଜକୁ ଧର୍ମତତ୍ତ୍ୱ, ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିର ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା ଏବଂ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରେ । ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ହେଉଛି ଏକ ଜାତି-ଜାତୀୟତାବାଦୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ଯାହା ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ଜାତୀୟତାକୁ ସମର୍ଥନ କରେ ଏବଂ ଧର୍ମକୁ ନୁହେଁ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ସଂସ୍କାର ଅଭାବରୁ ମୁସଲମାନମାନେ ରାଜନୀତିକୁ ଧର୍ମ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖୁଛନ୍ତି ।

ତେଣୁ, ଯେପରି ଏହାର ଅର୍ଥ ହିନ୍ଦୁ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ କିମ୍ବା ଯେଉଁମାନେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଧର୍ମରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶକ୍ତି ହରାଇବା ଅର୍ଥ ନୁହେଁ, ଏହା ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ନୁହେଁ । ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରମୁଖ ଧର୍ମ ବର୍ତ୍ତମାନ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଧର୍ମରୁ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା ଲାଭବାନ, କ୍ଷତି ନୁହେଁ ।

କାହାଣୀର କଥାନଥା ବୁଣା ହୋଇଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏଥିରେ ଏକ ଚରିତ୍ରକୁ ବସାଯାଇ ପାରିବ । ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନମାନେ ଏକ ମିଥ୍ୟା କାହାଣୀ ତିଆରି କରି ଏଥିରେ ନିଜକୁ ନିୟୋଜିତ କଲେ । ଏହି କାହାଣୀ ଅନ୍ୟ କିଛି ହୋଇପାରେ । ଭାରତ ଅଗ୍ରଗତି କଲା । ଯଦି ସେ ପୁଣିଥରେ ତାଙ୍କ କାହାଣୀ ଲେଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଏହି କାହାଣୀର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ହୋଇପାରେ ।

( ନଜମୁଲ ହୁଦା ଜଣେ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ। ପ୍ରକାଶିତ ମତଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଟେ )

ସୌଜନ୍ୟ- ଦି ପ୍ରିଣ୍ଟ୍‌. ଇନ୍‌

 

Leave a Reply