କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧି କିମ୍ବା ରୋବୋଟିକ୍ସ ହେଉ, ସେନା ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍‌-ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ରାଫେଲ୍ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ପାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ସେନା କେବଳ ପାରମ୍ପାରିକ ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରଣାଳୀ ନୁହେଁ ଭବିଷ୍ୟତର ରଣନୀତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛି । ଆଧୁନିକ କୌଶଳ ଉପରେ ସେନା ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛି । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନକୁ ଜଣେ ସିନିୟର ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ୍ ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି । ସେନା ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ଡ୍ରୋନ୍ ସ୍ୱାର୍ମଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରୋବୋଟିକ୍ସ, ଲେଜର, କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତା ଏବଂ ଆଲଗୋରିଦମିକ୍ ଯୁଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକିଛି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସେନାର ପାରମ୍ପାରିକ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷମତାକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ‘ଅଣ-କିନେଟିକ୍ ଏବଂ ଅଣ-ଯୁଦ୍ଧ’ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା । ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବିକାଶ କରୁଛି । ସେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (AI) ଚାଳିତ ଲେଟାଲ୍ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ସେନା ଆଗରୁ ପାଦ ବଢ଼ାଇଛି   

ଭାରତୀୟ ସେନାର ନୂତନ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ୱାର୍ଡ଼ ଡକ୍ଟ୍ରିନ୍ (୨୦୧୮)ରେ ସମଗ୍ର ଯୁଦ୍ଧ ରଣନୀତିକୁ ଆହୁରି ତୀକ୍ଷ୍ଣ କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ବ୍ୟାଟ୍ ଗ୍ରୁପ୍ସ (ଆଇବିଜି)ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଲଞ୍ଚ-ଅନ୍-ଡିମାଣ୍ଡ ମାଇକ୍ରୋ ସାଟେଲାଇଟ୍, ଲେଜର, ଏଇ, ରୋବୋଟିକ୍ସ ଭଳି ସାଇବର ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷମତା ବିକାଶର ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ଆଇବିଜିଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ରୂପ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ସ୍ୱୟଂ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଯୁଦ୍ଧ ଗଠନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଶୀଘ୍ର ସଂଗୃହିତ ହୋଇପାରିବ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆଇବିଜିରେ ପଦାତିକ, ଟ୍ୟାଙ୍କ, ଆର୍ଟିଲିରି, ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ, ସିଗନାଲ୍ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ ସମେତ ପ୍ରାୟ ୫୦୦୦ ସୈନିକ ରହିବେ । ଗତବର୍ଷ ଆଇବିଜିମାନେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଏବଂ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଫ୍ରଣ୍ଟରେ ଯଚଦ୍ଦଭ୍ୟାସରେ ଜଡ଼ିତ ଥିଲେ ।

ସେନା କ’ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ? 

ଭବିଷ୍ୟତର ଯୁଦ୍ଧରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିଗ ହେବ । ସାତଜଣ ସେନା କମାଣ୍ଡରଙ୍କଦ୍ୱାରା ଏହି ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନର ନେତୃତ୍ୱ ନିଆଯାଉଛି । ଏହି ରାସ୍ତା ଏକ ରୋଡ଼୍‌ମ୍ୟାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଯାହା ଟାଇମଲାଇନ ସହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ମୂଲ୍ୟ ବହନ କରିବ ଏବଂ ଏହା କେତେ ଲାଭଦାୟକ ହେବ । ଇଚ୍ଛା, ଏହା ସମସ୍ତ ସୂଚନା ହେବ ।” ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏଆଇ, ଦୂରରୁ ପାଇଲଟ୍ ଏରିଲ୍ ସିଷ୍ଟମ୍, ଡ୍ରୋନ୍ ସ୍ୱାର୍ମ, ବଡ଼ ଡାଟା ଆନାଲିଟିକ୍ସ, ବ୍ଲକ୍ ଚେନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଆଲଗୋରିଦମିକ୍ ୱାରଫେୟାର, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଅଫ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ରିଅଲିଟି, ବର୍ଦ୍ଧିତ ବାସ୍ତବତା, ହାଇପରସୋନିକ୍ ସକ୍ଷମ ଲମ୍ବା ରେଞ୍ଜ୍ ଫାୟାରିଙ୍ଗ୍ କୌଶଳ, ଏଡିଟିବ୍‌ ମାନୁଫାକ୍ଚରିଂ, ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ମାନୁଫାକ୍ଚରିଂ, ବାୟୋମେଟେରିଆଲ ଇନ୍‌ଫ୍ୟୁଜ୍‌ଡ଼ ଇନଭିଜିବିଲିଟି କ୍ଳକ୍ସ, ଏକ୍ସୋସ୍କେଲଟନ ସିଷ୍ଟମ୍, ଲିକ୍ୱିଡ୍ ବାହୁବଳୀ, କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ କମ୍ପ୍ୟୁଟିଂ, ରୋବୋଟିକ୍ସ, ଡାଇରେକ୍‌ଟେଡ଼ ଏନର୍ଜି ବାଷ୍ପ, ଲାଇଟର୍ ଏବଂ ସ୍ମାର୍ଟ ମ୍ୟୁନିସନ୍ ଭଳି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ଗବେଷଣା ହେବ ।

ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ   

ସାମରିକ ସାମରିକ ଯୋଜନା ସୈନିକମାନଙ୍କର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏକୀକରଣ ଏବଂ ଏହିପରି ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାକୁ ଯୁଦ୍ଧ ଯନ୍ତ୍ରରେ ପରିଣତ କରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ‘ଗ୍ରେ ଜୋନ୍’ ଯୁଦ୍ଧରେ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ । ସମ୍ପ୍ରତି ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ ଥିବା ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକ ଏବଂ କ୍ରୟଗୁଡ଼ିକ ଏହି ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ । ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ଏହାର ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ । ଡ୍ରୋନ୍ ସ୍ୱାର୍ମ କିମ୍ବା ବାୟୁ ଚାଳିତ ଛୋଟ ଏରିଏଲ୍ ସିଷ୍ଟମର ବିକାଶ ପାଇଁ ଭାରତ ପୂର୍ବରୁ ଅଳ୍ପ କାମ କରୁଛି । ଆମେରିକା ସହିତ ଏକ ମିଳିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚାଲିଛି । ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ଉଦ୍ୟମ ଅଧୀନରେ ଥିବା ସାତଟି ମିଳିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ମଧ୍ୟରୁ ଏହା ଅନ୍ୟତମ ।

Leave a Reply