କରୋନା ମାମଲା ଅନୁସନ୍ଧାନ : ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ଚୀନ୍, ଭାରତ ଉପରେ ନଜର

  • ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ) କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ବୋର୍ଡ଼ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ହେବ
  • ଭାରତ  ଆମେରିକା ସମେତ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ ଦାବିରେ ଜିଦ୍ ଧରିଛନ୍ତି  
  • ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନରୁ କରୋନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଅନେକ ଦେଶରେ ଭୟାନକ ରୂପ ନେଇଛି   
  • ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ ୪୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରୁଛନ୍ତି

 

ସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ)ର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ବୋର୍ଡ଼ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ କରୋନା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଉଠାଯାଇଥିବା ସ୍ୱରକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛି । ଅନେକ ଦେଶ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ବିଶ୍ୱକୁ ଅନ୍ଧକାରରେ ରଖିଛି

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓରେ ଭାରତ ଜାପାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବ । ଏହି ବିଶ୍ୱସ୍ତରର ସଂଗଠନରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଗ୍ରୁପ୍ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଏହି ପଦ ପାଇଁ ଭାରତର ନାମ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି । କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ବୋର୍ଡ଼ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ବୈଠକରେ ଭାରତ ଏହି ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିବ । ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ୧୯୪ ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଯେତେବେଳେ କରୋନା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଦେଖାଦେଇଛି ଭାରତ ସେହି ସମୟରେ ଏହି ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍‌ର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଅନେକ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନରୁ ଆରମ୍ଭ କରୋନା 

କରୋନା ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଘେରିଛି । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ ୪୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଏହାର କବଳରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଆମେରିକା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କାନାଡା, ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଯାଞ୍ଚ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଦେଶର ନେତାମାନେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଏହି ଜୀବାଣୁ କେଉଁଠୁ ଆସିଲା, ଚୀନ୍ ପ୍ରଥମେ ଏହା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଲୁଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା। ଏହି ଜୀବାଣୁ ଜଣଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ ବୋଲି ଚୀନ୍‌ ବିଶ୍ୱକୁ ଚେତାବନୀ ଦେବାରେ ବିଳମ୍ବ କଲା ।

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଚୀନ୍‌କୁ ବଞ୍ଚାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସ୍ୱାଭାବିକ ନୁହେଁ ଏବଂ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ଏହା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡ଼କରୀ କହିଥିଲେ । କରୋନା ମାମଲାରେ ଏହା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତି ଥିଲା । ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓରେ ଭାରତ ସଂସ୍କାରକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି ।

କରୋନା ମାମଲାରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ଭୂମିକା ମଧ୍ୟ ସନ୍ଦେହ ଘେରରେ

ଏହି ମାମଲାରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଚୀନ୍‌କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍ ଏହା ଉପରେ ବଢ଼ୁଥିବା ସ୍ୱରକୁ ଦମନ କରିଛି ଏବଂ ଏହା ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱକୁ ଜଣାଇ ନାହିଁ। ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ମୁଖ୍ୟ ଡକ୍ଟର ଟେଡ୍ରୋସ୍ ଆଡେନୋମ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର ଅପରାଧ ଲୁଚାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଏବଂ ସେ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍‌ ବିବାଦ ବଢ଼ୁଛି

ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଜାଣିଶୁଣି ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇ ରଖିଛି, ତା’ହେଲେ ଏହାର ପରିଣାମ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ମହାମାରୀ ବିଶ୍ୱ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି । ତାଙ୍କର କଥା ହେଉଛି ୱୁହାନର ଏକ ଲ୍ୟାବରୁ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଆସିଛି ।

ତେବେ ଚୀନ୍ ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛି । ଏହା କହିଛି ଯେ ଏହା ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜନୀତିକରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଦେଶର ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବ ନାହିଁ । ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ସମାଧାନ ହୋଇନଥିବା ବିବାଦୀୟ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକୁ ହେଗରେ ଥିବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କୋର୍ଟକୁ ପଠାଇ ପାରିବେ ।

Leave a Reply