ଚୀନ୍‌କୁ ପାନେ ଦେବାକୁ ଉତ୍ତର ଲଦାଖରେ ଭାରୀ ଟ୍ୟାଙ୍କ, ସେନା ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କଲା ଭାରତ

ଡ଼ୋଶୀ ଚୀନ୍ ଏହାର ମନ୍ଦ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବନ୍ଦ କରିପାରୁନାହିଁ । କୂଟନୈତିକ ଏବଂ ସାମରିକ ସ୍ତରର ବୈଠକ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଛି, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସୀମା ନିକଟରେ ସେନା ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି । ଏହାର ଜବାବରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତର ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ସାମରିକ ନିୟୋଜନ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ।

ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଭାରୀ ଟ୍ୟାଙ୍କ ନିୟୋଜିତ

ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସିକୁ କହିଛି, ଆମେ ଡିବିଓ ଏବଂ ଡିପସଙ୍ଗ ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଟି -୯୦ ରେଜିମେଣ୍ଟ ସମେତ ସେନା ଏବଂ ଟ୍ୟାଙ୍କର ମୁତୟନ କରିଛୁ । ସୂଚନାନୁସାରେ, କରାକୋରାମ ପାସ୍ (ପିପି-୩) ନିକଟସ୍ଥ ଡିପାସଙ୍ଗ ସମତଳ ନିକଟରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପଏଣ୍ଟରୁ ନିୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ସଶସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନ ଏପରି ଯେ ଚାଇନିଜ୍‌ମାନେ ସେଠାରେ କାମ କରିବା କଷ୍ଟକର ହେବ ।

ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି  ଚୀନ୍ ଛାଡ଼ିପାରୁନାହିଁ

ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଉପସ୍ଥିତି ହେତୁ ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ବଦମାସିକ ରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ହେବ । ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ଡିଓବି ଏବଂ ଡିପସାଙ୍ଗ ସମତଳର ଅନ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏହାର ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କଲା, ସେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ମାଉଣ୍ଟେନ୍ ବ୍ରିଗେଡ୍ ଏବଂ ଆର୍ମୋର୍ଡ୍ ବ୍ରିଗେଡ୍ ଏଠାରେ ନଜର ରଖୁଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଯବାନ ଏବଂ କିଛି ଟ୍ୟାଙ୍କ ରେଜିମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଚୀନ୍ ସଡ଼କଦ୍ୱାରା ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି  

ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଏହାର ଟିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡି ବାଟାଲିଅନ୍ ମୁଖ୍ୟାଳୟରୁ ଡିବିଓ ସେକ୍ଟର ସମ୍ମୁଖରେ କରାକୋରାମ ପାସ୍ ଅଞ୍ଚଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରି ସେଠାରେ ବାଟାଲିୟନକୁ ସଂଯୋଗ କରିବା । ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ପୂର୍ବରୁ ସଂଯୋଗ ଯୋଜନାକୁ ବାଧା ଦିଆଯାଇଛି । ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଏକ ଛୋଟ ବ୍ରିଜ୍ ପିପି-୭ ଏବଂ ପିପି-୮ ନିକଟରେ ଏକ ଡ୍ରେନ୍ ଅଛି ଯାହାକି ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଡ଼େ, କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଚୀନ୍‌ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏକ ସେତୁ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ କିଛିବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ ।

ଟପ୍ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲୋଚନା  

ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ରବିବାର ଦିନ ଦୁଇ ଦେଶର ବରିଷ୍ଠ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ସାମରିକ କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ପ୍ରାୟ ୧୧ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିଲା ​​। ଇତିମଧ୍ୟରେ, ଭାରତ ଚୀନ୍‌କୁ ସମସ୍ତ ଏଲଏସି ମୁହାଁମୁହିଁରୁ ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ଫେରାଇବାକୁ କହିଛି । ଉତ୍ତେଜନାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ କୂଟନୈତିକ ଏବଂ ସାମରିକ ସ୍ତରରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି ।

ରବିବାର ଦିନ ଏହି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା   

ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବୈଠକ ସକାଳ ୧୧ ଟାରୁ ଏଲଏସିରେ ମୋଲଡୋରେ ଚୀନ୍ ଆଡ଼କୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ରାତି ୧୦ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା । କୂଟନୈତିକ ଏବଂ ସାମରିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ପାଇଁ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । ତେବେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ଅଞ୍ଚଳରେ କଠିନ ଶୀତ ମାସରେ ସୀମା ରେଖା ନିକଟରେ ନିଜର ଶକ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସେନା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବୈଠକରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଶୀଘ୍ର ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲା ​​ଏବଂ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ସୋରେ ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନିକମାନେ ଆସନ୍ତା ୫ ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ତୁରନ୍ତ ସ୍ଥିତି ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ଯୋଗୁଁ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା ।

Leave a Reply