“ଦୟାକରି ମୋ ସହିତ ଏକ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି କର”-ଚୀନ୍‌

ଭାରତର ଆରସିଇପି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଚୀନ୍‌କୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ହାତ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି ।

୦୧୯ରେ ଆଞ୍ଚଳିକ ବିସ୍ତୃତ ଅର୍ଥନୈତିକ ଭାଗିଦାରୀ ଅର୍ଥାତ୍ ଆରସିଇପି ଛାଡ଼ିବା ପାଇଁ ଭାରତର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭାରତକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଆଣିଦେଇଛି । ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୌତୁହଳର ବିଷୟ ଯେ ଭାରତର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଚୀନ୍ ପାଇଁ ବହୁତ ବଡ଼ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି କରିଛି । ଚୀନ୍‌ ଆରସିଇପି ମାଧ୍ୟମରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ବାଣିଜ୍ୟ ବ୍ଲକକୁ କାବୁ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଭାରତର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆରସିଇପିର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ବିପଦରେ ପକାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି ଆରସିଇପି ଚୁକ୍ତିନାମାର ଅନିଶ୍ଚିତତା ହେତୁ ଚୀନ୍ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ସହ ମୁକ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ଅଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ୟୁଏଇ ଏବଂ ଆମେରିକା ଭଳି ଦେଶ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଅଧିକ ରିହାତି ସହ ବାଣିଜ୍ୟ କାରବାର କରିବାକୁ ଚାପ ପକାଉଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଆରସିଇପି ଅଧୀନରେ ଏହାର ଦଶ ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ଯଥା ବ୍ରୁନେଇ, କାମ୍ବୋଡିଡ଼ିଆ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଲାଓସ୍, ମାଲେସିଆ, ମିଆଁମାର, ଫିଲିପାଇନ୍ସ, ସିଙ୍ଗାପୁର, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଭିଏତନାମ ଏବଂ ୬ଟି ଏଫଟିଏ ସହଭାଗୀ ଚୀନ୍, ଜାପାନ, ଭାରତ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ବିଶ୍ୱର ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୪୫% ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ବାଣିଜ୍ୟ ବିଶ୍ୱର ମୋଟ ବାଣିଜ୍ୟର ୪୦% ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଦେଶର ମୋଟ ଜିଡିପି ହେଉଛି ୨୧.୩ ଟ୍ରିଲିୟନ । ଯଦି ଭାରତ ଆରସିଇପି ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥାନ୍ତା, ତେବେ ଚୀନ୍ ସହଜରେ ବିଶ୍ୱର ୪୦% ବାଣିଜ୍ୟକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥାନ୍ତା ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ର ସ୍ଥିତି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାନ୍ତା। ଏହାପରେ ଚୀନ୍‌ ପାଇଁ ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁଏଇ ଭଳି ଦେଶ ସହିତ ଏକ ମୁକ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସହଜ ହୋଇଥାନ୍ତା, କାରଣ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତିନାମା ଉପରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବ ।

ତେବେ ଆଜି ଚୀନ୍‌ର ଦୁଃଖ ଏପରି ଯେ ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟ ୟୁଏଇ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ । ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ୱାଙ୍ଗ ୟି ନିଜେ ଇଟାଲୀ, ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ନରୱେ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବାବେଳେ ସିସିପି ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ସଚିବ ୟାଙ୍ଗ ଜିଚି ମଧ୍ୟ ଗ୍ରୀସ୍ ଏବଂ ସ୍ପେନ୍ ଏବଂ ବୋଧହୁଏ ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ ଗସ୍ତ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ବେଜିଂ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏକ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହା କୂଟନୈତିକ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଆରାମ ପାଇବ । 

ଆରସିଇପି ଚୁକ୍ତି ଅଭାବରୁ, ୟୁଏଇ ଏବଂ ଆମେରିକା ଭଳି ଦେଶ ଭଲଭାବେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଶୀଘ୍ର ମୁକ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି କରିବାକୁ ଚାପ ପକାଉଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ୟୁଏଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ଠାରୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ରିହାତି ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛି ଯେ ଚୁକ୍ତିନାମା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଇୟୁକୁ ଏହି ସମସ୍ତ ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ସରକାରୀ ଇୟୁ ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍ ସହ ସମ୍ପର୍କ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଇୟୁ ଆଗ୍ରହୀ । ତଥାପି, ଇୟୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ, ଡବ୍ଲ୍ୟୁଟିଓର ଏକ ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ଭାବରେ, ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏବଂ ଆମର ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଧିକାରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଦେଖାଇବ । ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍ ଏହା ସହିତ ଏକ ବିନିଯୋଗ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ଇୟୁରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି । ସରଳ ଭାବରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଚୀନ୍‌କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ଚିପିଦେବା ପାଇଁ ଇୟୁ ଯୋଜନା କରିଛି ।

ସେହିଭଳି ଚୀନ୍ ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ଉପରେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ବାତିଲ କରିଛି । ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ରିହାତି ସହ ଚୀନ୍ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ଚାହୁଁଛି । ଭାରତରୁ ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହିତ ଚୀନ୍ କିପରି ବିଶ୍ୱ ସହିତ ଏଫଟିଆର କରିବାରେ ଏକ ବଡ଼ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି, ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱ ସାମ୍ନାରେ ଅଛି । ଏହାର ଆରସିଇପିର ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହିତ, ଭାରତ ଗୋଟିଏ ପଥର ସହିତ ଦୁଇଟି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି, ଗୋଟିଏ ଏହାର ବଜାରକୁ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରୋଶରୁ ରକ୍ଷା କରିଛି, ଏଥି ସହିତ ଅର୍ଥନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍‌କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଛି ।

Leave a Reply