Advertisements

ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍ ଏକୁଟିଆ ନୁହେଁ, ପାକିସ୍ତାନର ସହଯୋଗ ମଧ୍ୟ ମିଳୁଛି

ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (ଏଲଏସି) ଉପରେ ଘୃଣ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାର ‘ଚିର ସବୁଜ ବନ୍ଧୁ’ ପାକିସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନ୍ ସହିତ ପାକିସ୍ତାନର ଗତିବିଧି ଉପରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ନଜର ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଚୀନ୍‌ର ବାୟୁସେନା ପିଏଲଏଏଫର ଏକ ଇନ୍ଧନକାରୀ ବିମାନ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରର ସ୍କାର୍ଡୁରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଭାରତ ପିଓକେରେ ଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ବାୟୁସେନା ବେସ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି । ସ୍କାର୍ଡୁ ଲେହ ଏୟାରବେସ୍‌ଠାରୁ ମାତ୍ର ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନଦ୍ୱାରା ସମ୍ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଛି ।

ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଥିବା ଏଲଏସି ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ବାୟୁସେନା ଗତିବିଧି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍‌ର ବାୟୁସେନା ପିଓକେ ଏୟାରବେସ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରେ । ଗତ କିଛିଦିନ ହେବ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଚୀନ୍ ବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଜାରି ରହିଛି । ଚୀନ୍ ସେନା ମେ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଏହାର ନିୟୋଜନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା ଏବଂ ଭାରତ ସେଠାରେ ଅତିରିକ୍ତ ସୈନ୍ୟ ପଠାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଲା ।

ଭାରତୀୟ ଏୟାରଫୋର୍ସ ମଧ୍ୟ ସଜାଗ ରହିଛି ଏବଂ ଲଦାଖରେ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ଅତିରିକ୍ତ ସୈନ୍ୟ ଏବଂ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ବାୟୁସେନା ବିମାନଗୁଡ଼ିକ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଉଡ଼ୁଛନ୍ତି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏଲଏସି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ସୁଖୋଇ – ୩୦ ଏବଂ ମିଗ୍ – ୨୯ ବିମାନ ଦିନକୁ ଅନେକ ଥର ଉଡ଼ୁଛି । ଚୀନ୍ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଏହାର ବାୟୁ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହିତ ଜିନଜିଆର ହୋଟାନ୍ ଏୟାରବେସରେ ଅତିରିକ୍ତ ସୁଖୋଇ – ୨୭ ବିମାନ ନିୟୋଜିତ କରିଛି । ଭାରତ ଏହା ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ ସେନାର କୌଣସି ସାହସର ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି ।

ଉନ୍ନତ ଆକାରରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା

ତିବ୍ଦତରେ ପିଏଲଏଏଫର ଅନେକ ଏୟାରବେସ୍ ଅଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ବିମାନ ହୋଟାନରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ସହିତ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଏହାର ଅଧିକାଂଶ ଭିତ୍ତିଭୂମି ୪୦୦୦ ଫୁଟରୁ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚରେ । ଏହା ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଇନ୍ଧନ ସହିତ ଉଡ଼ାଇବା କଷ୍ଟକର କରିଥାଏ । ଏହାର ତୁଳନାରେ, ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ଏୟାରବେସ୍ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣାର ସମତଳ ଭୂମିରେ ଅଛି । ଏହା ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନଗୁଡ଼ିକୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହିତ ଉଡ଼ିବା ପାଇଁ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ କରିଥାଏ । ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ବାୟୁସେନା ବାୟୁ-ଇନ୍ଧନକାରୀ ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ ବିମାନ ନିୟୋଜିତ କରିପାରେ, କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ସାମରିକ ଯୋଜନାକାରୀମାନେ ସର୍ବଦା ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ଯେ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଚୀନ୍‌କୁ ପିଓକେ ଏୟାରବେସ୍ ଦେଇପାରେ ।

ସ୍କାର୍ଡୁରେ ଗହଳି 

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ସ୍କାର୍ଡୁ ଏୟାରବେସରେ ସୀମିତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଦେଖାଯାଉଛି । କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଆଇଏଲ୍ ୭୮ ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ ବିମାନ ସେଠାରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲା । ଏହା ସହିତ ପାକିସ୍ତାନୀ ବାୟୁସେନାର ପରିବହନ ବିମାନ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲା । ସ୍କାର୍ଡୁ ଲେହ ଏୟାରବେସ୍ ଠାରୁ ମାତ୍ର ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଛି । ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ବାୟୁସେନା ଜେଏଫ – ୧୭ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଚୀନ୍‌ର ହୋଟାନ ଅଭିମୁଖେ ସ୍କାର୍ଡୁରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲା । ହୋଟନରେ ସେ ଚୀନ୍ ବାୟୁସେନା ସହିତ ମିଳିତ ମନିଭର୍ କରିଥିଲେ । ଚୀନ୍‌ର ଜେ-୧୦ ବିମାନ ଶାହିନ୍ ସିରିଜର ଏହି ବ୍ୟାୟାମରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲା । ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଏଲଏସି ପାର୍ଶ୍ୱରେ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଭାରତ ଏହାକୁ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଥିଲା ।

Advertisements

Leave a Reply