ଭାରତରେ ଚୀନ୍ର ‘ଖେଳ’ ଖତମ୍‌- ଭିସା, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଉପରେ ଲାଗିଲା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ

ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଚୀନ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଉଥିବା ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଦେଶ ନୁହେଁ । ଆମେରିକା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ଜୁଲାଇ ମାସର ଆରମ୍ଭରେ ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ଏଫବିଆଇର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କ୍ରିଷ୍ଟୋଫର ରାଇ ଜୀନ୍‌କୁ ଆମେରିକା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ‘ବିପଦ’ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ ।

ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କର ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅବରୋଧ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ଚୀନ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରୁଛି ଯାହା ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି । ଜୁନ୍ ୧୫ରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସାମରିକ ବିବାଦ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ୨୦ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହିଦ ହେବାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଯାଉଛି ।

ଭିସା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ

 ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ ଭିସା ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ବେଜିଂ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ଯାଞ୍ଚ କରୁଛି । ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜ ଭାଷାରେ ଏହାର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଚୀନ୍‌କୁ ଘେରିଛି । ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ପରିଚୟ ଲୁଚାଇ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ବ୍ୟବସାୟୀ, ଏକାଡେମିକ୍, ଶିଳ୍ପ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ଆଡ଼ଭୋକେଟ୍‌ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ଭିସା ପୂର୍ବରୁ ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଜୁର ଆବଶ୍ୟକ କରିବ ବୋଲି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ସରକାରୀ ସୂଚନା  ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ଭାରତୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୁରୁତର ଭାବରେ ବ୍ୟାହତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ବନାରସ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଏକାଡେମିକ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ୫୪ଟି ବୁଝାମଣା ପତ୍ରକୁ ସରକାର ସମୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ଅନ୍ୟ ଏକ ସରକାରୀ ଚାଇନିଜ୍ ଭାଷା ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଲିଙ୍କ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛି, ଯାହା ହାନବାନ୍ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା, ଯାହା ବିଶ୍ୱରେ କନଫୁସିଆନ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ଚଲାଇଥାଏ ।

 ଚୀନ୍‌ର ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଚୁକ୍ତି ସମାପ୍ତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା  

ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଣ୍ଡାରିନ୍ ଭାଷା ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍‌ର ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଚୁକ୍ତି ବନ୍ଦ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ନୀତି ନିର୍ମାତା, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ, ରାଜନୈତିକ ଦଳ, କର୍ପୋରେଟ୍ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।

 ଏଫବିଆଇ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା  

ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଚୀନ୍‌କୁ ଚାବୁକ ଦେବାରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଦେଶ ନୁହେଁ । ଆମେରିକା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ଜୁଲାଇ ମାସର ଆରମ୍ଭରେ ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ଏଫବିଆଇର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କ୍ରିଷ୍ଟୋଫର ରାଇ ଚୀନ୍‌କୁ ଆମେରିକା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ‘ବିପଦ’ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ୩୦ ଜୁନ୍‌ରେ ଆମେରିକାର ଫେଡେରାଲ୍ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍ କମିଶନ କିମ୍ବା ଏଫସିସି ଚୀନ୍‌ର ହୁଆୱେଇ ଏବଂ ଜେଟିଇକୁ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ଆମେରିକା ପ୍ରତିବନ୍ଧ କରିସାରିଛି  

ଜୁଲାଇ ମାସରେ, ଟେକ୍ସାସରେ ହ୍ୟୁଷ୍ଟନ୍ ସ୍ଥିତ ଚାଇନିଜ୍ କନସୁଲେଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଆମେରିକା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା । ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ‘ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି’ ଚୋରି କରୁଥିବାରୁ ଏହା କରାଯାଇଛି । ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ଚୀନ୍‌ ଚେଙ୍ଗଡୁରେ ଥିବା ଆମେରିକୀୟ କନସୁଲେଟ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି । ଜୁଲାଇ ୭ରେ, ଆମେରିକାର ସାମ୍ବାଦିକ, ପର୍ଯ୍ୟଟକ, କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ତଥା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ତିବ୍ଦତ ପରିଦର୍ଶନରୁ ନିବୃତ୍ତ କରିବାରୁ ଚୀନ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଭିସା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଆମେରିକା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏହାର ଜବାବରେ ଚୀନ୍‌ ଆମେରିକାର କିଛି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଭିସା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି ।

 ବ୍ରିଟେନ ନିୟମକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କଲା   

ମେ ମାସ ଶେଷରେ, ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ ଡି -୧୦ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ ପାଇଁ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଗ୍ରୁପରେ ଜି-୭ରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ସମସ୍ତ ସାତ ଦେଶ ବ୍ୟତୀତ ଭାରତ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ କରାଯିବା ଉଚିତ । ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ରଣନୀତିକ ଏକତା ଗଠନ ହେବ । ଜନସନ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିଲେ ଯେ ଚୀନ୍‌ର ନିର୍ଭରଶୀଳତାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଦେଶ ୫-ଜି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ମିଳିତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ।

ମେ ମାସରେ ବୋରିସ୍ ଜନସନ ଏହି ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଜୁଲାଇରେ ବ୍ରିଟେନର ୫-ଜି ନେଟୱାର୍କରୁ ଚୀନ୍‌ର ହୁଆୱେଇ କମ୍ପାନୀକୁ ହଟାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଜନସନଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ, ବ୍ରିଟେନର ସେବା ଅପରେଟରମାନଙ୍କୁ ହୁଆୱେଇରୁ ନୂତନ ୫-ଜି ଉପକରଣ କିଣିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ସହିତ, ଅପରେଟରମାନଙ୍କୁ ହୁଆୱେଇର ୫-ଜି କିଟ୍ ୨୦୨୭ ସୁଦ୍ଧା ସେମାନଙ୍କ ନେଟୱାର୍କରୁ ହଟାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ନିଷେଧ   

ମେ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଦୁଇ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ । ସେହି ମାସରେ ଭାରତ ଏଫଡିଆଇ ନିୟମ ବଦଳାଇଲା । ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ସୀମା ଭାରତ ସହିତ ଅଛି, ଯଦି ସେମାନେ ଭାରତର କୌଣସି ବ୍ୟବସାୟ କିମ୍ବା କମ୍ପାନୀରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କେବଳ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶର ନିବେଶକଙ୍କ ଉପରେ ଥିଲା ।

ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ନୂତନ ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ   

ଏହାପରେ, ସରକାର ନିକଟରେ ସାଧାରଣ ଆର୍ଥିକ ନିୟମ ୨୦୧୭କୁ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଭାରତ ସହିତ ସୀମା ବାଣ୍ଟିଥିବା ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ସରକାରୀ କାମ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏଥିସହ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ଦେଶ ଟେଣ୍ଡର କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବାଣିଜ୍ୟର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବିଭାଗର ପଞ୍ଜୀକରଣ କମିଟିରେ ପଞ୍ଜିକୃତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେମାନଙ୍କୁ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏବଂ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଅନୁମୋଦନ ମଧ୍ୟ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

Leave a Reply