ଚଳିତ ମାସରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓରେ ଭାରତ ପାଇବ ବଡ଼ ପଦବୀ

  • ଚୀନ୍ ବିରୋଧ ଲଢ଼େଇରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ସାରଥୀ ହେବ ଭାରତ ?

ଯେହେତୁ ବିଶ୍ୱର ଦେଶମାନେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ବ୍ୟାରିକେଡ଼୍‌ କରୁଛନ୍ତି, ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱର ବଡ଼ ଦେଶମାନେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଭାରତ ଉପରେ ଚାପ ପକାଉଛନ୍ତି । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଆମେରିକା ଭଳି ଦେଶ ଚୀନ୍ ବିରୋଧ ଲଢ଼େଇରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଭାରତକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ।

ଏହାର ଗୋଟିଏ ଦିଗ ହେଉଛି ଭାରତ ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ବୋର୍ଡ଼ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ପ୍ରଶାସନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ପଦବୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି । ଆମେରିକା ଭାରତକୁ କହିଛି ଯେ ଭାରତ ଏହି ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିବା ଉଚିତ ।

ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅନୁରୋଧ

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍କଟ ମୋରିସନ୍‌ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଫୋନ୍ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ତା’ପରେ ମୋରିସନ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ ଯୋଗଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ କାନବ୍ରାଙ୍କୁ ଜଣେ ଭଲ ପାର୍ଟନର ଏବଂ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ସମର୍ଥନ କରିବା ଉଚିତ । ୨୨ଏପ୍ରିଲରେ ଏକ ଭାଷଣରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଭାରତରେ ଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ବରୀ ଓ’ଫରେଲ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମିଳିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ।

ଚୀନ୍‌ର ଧମକ ସତ୍ତ୍ୱେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଦୃଢ଼

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍କଟ୍ ମୋରିସନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ହାତ ଧୋଇ ଚୀନ୍ ପଛରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ର ଧମକ ସତ୍ତ୍ୱ ଚୀନ୍‌କୁ ୱୁହାନ ଜୀବାଣୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବାକୁ ସେମାନେ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଚୀନ୍‌କୁ ବିରକ୍ତ କରିଛି ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ବଏକ୍‌ଟ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛି, ତଥାପି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏବଂ ସେ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ସମର୍ଥନ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ସ୍କଟ ମୋରିସନ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସରକାର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ସତ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ଏହି ମହାମାରୀର ନିରପେକ୍ଷ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆମେ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିପାରିବା ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହା ଯେପରି ପୁନରାବୃତ୍ତି ନହୁଏ । ”

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଚାହୁଁଛି ଯେ ଚୀନ୍ ବିପକ୍ଷରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀକୁ ଭାରତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବହାର କରୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଲୁଚାଇବାର ଅଭିଯୋଗର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି ଏବଂ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେରିକା ଚାହୁଁଛି ଯେ ଭାରତ କେବଳ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର କାର୍ଯ୍ୟରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣେ ନାହିଁ ବରଂ ଚୀନ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିବ ।

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଅନେକ ସଂସ୍କାର ଦାବି

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୬ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜି – ୨୦ ବୈଠକରେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓରେ ଅନେକ ସଂସ୍କାର ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଏଥିରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଦେଶ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯେ ଚଳିତ ମାସ ଶେଷରେ ଯେତେବେଳେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓରେ ଭାରତ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ପାଇବ, ସେତେବେଳେ ଭାରତ ସେହି ସଂସ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଦିଗରେ ଅନେକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇପାରିବ ।

ଭାରତର ଭୂମିକା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ଯଦି ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଶିଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ତେବେ ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ଏକାଠି ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ, ଏବଂ ଯେହେତୁ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ସାମରିକ ଭାବେ ବିଶ୍ୱର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଣନା କରାଯାଏ, ସେଥିପାଇଁ ଭାରତର ଭୂମିକା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କୌଣସି ବିବୃତ୍ତି ଦେଇ ନାହିଁ, ଯଦି ଭାରତ ତାହା କରେ ତେବେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ବହୁତ ଚାପ ପଡ଼ିବ, କାରଣ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୟୁରୋପ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ଛାଡ଼ିଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି। ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇରେ ଭାରତ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଆମେରିକାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଉଚିତ୍, ଚୀନ୍‌କୁ ଏହାର ପାପ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡ ଦେବାର ଏହା ହେଉଛି ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ   !

 

Leave a Reply