କରୋନା ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ଜିତିବାର ସଂକେତ ଦେଉଛି ଏହି ପରିସଂଖ୍ୟାନ

ନସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଚୀନ୍ ପରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଦେଶ । ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୩୦କୋଟି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଏ, ତେବେ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ଭାରତ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆଗରେ ରହିଛି । କରୋନା ଉପରେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଓଏସଡି ଏହା କହିଛି । ସେ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାଫ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଆକଳନଗୁଡ଼ିକ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ଦେଶର ନୂତନ ମାମଲା ତୁଳନାରେ କୋଭିଡ଼୍‌ – ୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ଆରୋଗ୍ୟ ହାର ପ୍ରାୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି ।

ଦେଶରେ କୋଭିଡ଼୍‌ – ୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ହାରାହାରି ବିଶ୍ୱରେ ସର୍ବନିମ୍ନ    

ବିଶ୍ୱର ୧ ନିୟୁତ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ହାରାହାରି ୧୪୭୯ ଥିବାବେଳେ ଭାରତରେ ୧ ମିଲିୟନ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ କେବଳ ୫୩୮ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି ।

ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ସର୍ବନିମ୍ନ 

ସେହିପରି ବିଶ୍ୱର ଯେକୌଣସି ଦେଶ ତୁଳନାରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ମଧ୍ୟ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ । ବିଶ୍ୱରେ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୧ ମିଲିୟନ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ହାରାହାରି ୬୯.୩ ଥିବାବେଳେ ଭାରତରେ ଏହା ମାତ୍ର ୧୫ ରହିଛି ।

ନୂତନ ରୋଗୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଦୁଇଗୁଣ ସୁସ୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି  

ଭାରତରେ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଏବଂ ଆରୋଗ୍ୟ ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ କ୍ରମାଗତଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଜୁଲାଇ ୯ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ୪,୭୬,୩୭୮ରୋଗୀ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୨,୬୯,୭୮୯ ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହିପରି, ଚିକିତ୍ସିତ ରୋଗୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧.୭୫ ଗୁଣ ଅଟେ ।

ଆରୋଗ୍ୟ ହାର ୬୨% ଅତିକ୍ରମ କରିଛି   

ଭାରତରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହାର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଜୁଲାଇ ୯ରେ ଏହା ୬୨.୦୯%କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ   

୪୫ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକମାନେ ଦେଶରେ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ର ବିପଦ ଅଧିକ । ୪୪ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅବଶିଷ୍ଟ ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ।

ଜନସଂଖ୍ୟାର ୧୦% ରେ ୫୩% ମୃତ୍ୟୁ  

ଦେଶରେ ୧୦% ଜନସଂଖ୍ୟାର ବୟସ ୬୦ରୁ ଅଧିକ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୫୩ ପ୍ରତିଶତ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି।

 ଭାରତରେ ୩୧ ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ 

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ପୁଣିଆ ସାଲିଲା ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନଲକ୍ ୨ର ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜୁଲାଇ ୧, ୨୦୨୦ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି । ଏହି ଅଧୀନରେ, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ନିଆଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ୩୧ ଜୁଲାଇ ସୁଦ୍ଧା କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କରାଯିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ପରେ ସମସ୍ତ ଜାତୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରିବା ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପାରିଛି ।

ପରୀକ୍ଷା, ଟ୍ରାକ୍ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ନୀତି  

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡ଼ିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର) କହିଛି ଯେ ପରୀକ୍ଷା, ଟ୍ରାକିଂ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ନୀତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.