ଭାରତ ଚୀନ୍‌ର ଅଯାଗା ଘା’ରେ ହାତ ରଖି ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ ବଡ଼ ଆଘାତ ଦେଇଛି

ନିଜର ଦୁର୍ବଳତାରୁ ଧ୍ୟାନ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ପ୍ରାୟତଃ ସୀମା ବିବାଦକୁ ଆଳ କରୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏଥର ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ରଣନୀତିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏହାର ସ୍ଥିତିକୁ ଓଲଟାଇ ଗାଲୱାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରୁ ପଛକୁ ଫେରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି । ବାସ୍ତବରେ, ଭାରତ ଅଧିକାରୀମାନେ  ଟିକେ ଆରାମ ନକରି ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ଯାହା ଚୀନ୍‌କୁ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ ପରାଜିତ କରିଛି ।

ଗାଲଭାନ୍ ଭ୍ୟାଲିରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଶେଷରେ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଛି । କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ ଭାରତ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛି। ଭାରତର କଠୋରତା ଏବଂ ଜବରଦସ୍ତ କୂଟନୈତିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ଚୀନ୍ ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାଠାରୁ ୧.୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରକୁ ନିଜର ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ହଟାଇ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍ କେବଳ ନିଜର ଦାବିକୁ ବୁଝାମଣା ଏବଂ ଦୃଢ଼ କରି ସମୟ ଗଡ଼ାବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏହାର ଅଯାଗା ଘା’ ଉପରେ ହାତ ରଖିଥିଲା । ଭାରତ କେବଳ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିନାହିଁ ବରଂ କରୋନା କାରଣରୁ କୁଖ୍ୟାତ ଚୀନ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ କୂଟନୈତିକ ପରାଭବ ଦେଇଛି । ଭାରତର କଠୋରତା ହେତୁ ଚୀନ୍‌ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ପଦବୀ ମଧ୍ୟ ବିପଦରେ ପଡ଼ିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍‌ର ନିଜର ଘୃଣ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ ।

କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା, ଭାରତ ଦୃଢ଼ ରହିଛି

ଭାରତ ଚୀନ୍ ସହିତ ଅନେକ ଥର କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲା । ତେବେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲା ଏବଂ କୌଣସି ସ୍ତରରେ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲା । ଭାରତର ଶୀର୍ଷ ନେତୃତ୍ୱ ଏବଂ ସେନାର ବାର୍ତ୍ତା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଭାରତ ଏକ ଇଞ୍ଚ ଜମିରେ ମଧ୍ୟ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍‌ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସଫଳ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ଏବଂ ଶେଷରେ ଏହାର ମନ୍ଦ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ତ୍ୟାଗ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା ।   ଚୀନ୍ ଆଲୋଚନାରେ ସମୟ ବିତାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା 

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍‌ କେବଳ ବୁଝାମଣା ଶୋ’ରେ ସମୟ କାଟିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା । ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ ଥିବା ପ୍ରଫେସର ବ୍ରହ୍ମା ଚେଲାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ସହଜରେ ପଛକୁ ଯିବ ନାହିଁ । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଜିଦ୍‌ ଯୋଗୁଁ ଚୀନ୍‌କୁ ଭାରତରୁ ପ୍ରବଳ ଝଟ୍‌କା ଲାଗିଛି । କୂଟନୈତିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ଭାରତ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଚୀନ୍‌ର ଅଯାଗା ଘା’ ଉପରେ ହାତ ରଖିଛି । ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ସରକାର ଏବଂ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ଲାଗିଲେ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବଡ଼ କ୍ଷତିର ବିପଦ ଦେଖାଇଲା ।

୫୯ ଆପ୍ ବ୍ୟାନ୍ ଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍ ବିସ୍ମିତ ହୋଇଥିଲା 

ଭାରତ ସରକାର ଚୀନ୍‌ର ୫୯ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି, ଯାହା ପରେ ଚୀନ୍‌ର କ୍ରୋଧ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ଚୀନ୍‌ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଜାରୀ ହୋଇଥିଲା ଯେ ଏହି ଆପଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏହି ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି । ବାସ୍ତବରେ, ଅନେକ ଚୀନ୍‌ ଆପ୍ ଭାରତରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରୁ ଏହା ବହୁ ପରିମାଣରେ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି ଏବଂ ରୋଜଗାରର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ସ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା, ସେତେବେଳେ ଏହା ଚକିତ ହେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା ।

ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ବଡ଼ ବ୍ୟବସାୟିକ ଝଟ୍‌କା ଦେଇଛି

ଭାରତ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର କାନପୁର ଏବଂ ଆଗ୍ରା ମେଟ୍ରୋ ପାଇଁ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀର ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ କ୍ଷତି ଘଟାଇଛି । ଭାରତୀୟ ରେଳ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଚୁକ୍ତିନାମା ବାତିଲ୍ କରିଛି । ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ୨୦୧୬ରେ ଚୀନ୍‌ର ବେଜିଂ ଜାତୀୟ ରେଳ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଡିଜାଇନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏପ୍ରିଲରେ ନିଆଯାଇଛି । ଚୀନ୍ ଭାରତକୁ ଏକ ବଡ଼ ବଜାର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି । ସେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୬୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ରାଜସ୍ୱ ପାଆନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ଭାରତର ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ତେଣୁ ଚୀନ୍ ଭାରତର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସହି ପାରିଲା ନାହିଁ ।

ବିଶ୍ୱ କୂଟନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ଭାରି ରହିଛି 

କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଚୀନ୍‌ର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରେ କ୍ଷୟ ହୋଇଯାଇଛି । ଆମେରିକା ସହିତ ଚାଲିଥିବା ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ହେତୁ ସେ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ କରୋନା ଚୀନ୍‌କୁ ଅଧିକ ଅସୁରକ୍ଷିତ କରିଦେଇଛି । ଗାଲଭାନ୍ ଭ୍ୟାଲି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ଭଳି ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ ସହ ଚୀନ୍‌ର ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ଜାପାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୂର୍ବ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ରର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ଚୀନ୍ ସବୁ ସ୍ତରରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ପଛକୁ ଫେରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି ।

ମୋଦୀଙ୍କ ଲେହ ଯାତ୍ରା ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛି 

ଚୀନ୍‌ର କାର୍ଯ୍ୟର ଉତ୍ତର ଦେବା ଏବଂ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଲେହରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ସେଠାରେ ସେ ନିଜ ଭାଷଣରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଇଛି ଏବଂ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ କୌଣସି ସ୍ତରରେ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବ ନାହିଁ । ଆହତ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ୍‌ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ କେବେ ବି ନଇଁ ନାହିଁ କିମ୍ବା ନଇଁବ ନାହିଁ । ଏହି ଯାତ୍ରା ପରେ ହିଁ ଚୀନ୍‌ର ମନୋଭାବ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି ।

Leave a Reply