‘ତୁର୍କୀ ଭାରତ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି’, ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଅପେକ୍ଷା ତୁର୍କୀର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ

ଦ୍-ଉଲ୍-ଉଜାହ୍‌ ଅବସରରେ ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରିସେପ୍ ତାଇପ ଏର୍ଦାଗନ ପାକିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆରିଫ୍ ଅଲଭି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ୍‌ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ସହ କଥାହୋଇ କାଶ୍ମୀରରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଗତବର୍ଷ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରି ତୁର୍କୀ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଥିଲା । ତୁର୍କୀର କ୍ରମାଗତ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ସତର୍କ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ପରେ ତୁର୍କୀ ଭାରତ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ।

ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ତୁର୍କୀ କେରଳ ଏବଂ କାଶ୍ମୀର ସମେତ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଇସ୍‌ଲାମିକ୍‌ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକୁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି । ଗୁପ୍ତଚର ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ତୁର୍କୀ ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଉଗ୍ରରୂପ ଦେବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ରେଡିକାଲଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାରେ ସମର୍ଥନ କରୁଛି । ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୁର୍କୀ ସରକାର କାଶ୍ମୀରର ମୌଳବାଦୀ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ନେତା ଯେପରିକି ସୟଦ ଅଲି ଶାହ ଗିଲାନିଙ୍କ ପାଇଁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁର୍କୀ ଏହି ଉଦ୍ୟମକୁ ବିସ୍ତାର କରୁଛି ଯାହା ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିଛି ।

ତୁର୍କୀର ଏର୍ଦାଗନ ସରକାର ଭାରତରେ ଅନେକ ଧାର୍ମିକ ସେମିନାର୍ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ମୌଳିକବାଦୀମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଉଛନ୍ତି ।  

ଦ୍ୱିତୀୟ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେଉଁ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ମାଧ୍ୟମରେ ତୁର୍କୀ ଭାରତ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି, ତାହା ଏର୍ଦାଗନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ସିଧାସଳଖ ସଂଯୁକ୍ତ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବ ଆକଳନ ଅପେକ୍ଷା ଏହି ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ଭାରତରେ ଅଧିକ ମୂଳ ରହିଛି । ଏହି ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ତିନୋଟି କ୍ଷେତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରନ୍ତି: ତୁର୍କୀ ଷ୍ଟେଟ୍ ମିଡ଼ିଆ, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ସେଠାରେ ଥିବା ଏନଜିଓ ।

ଗୁପ୍ତଚର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଲୋକ କିମ୍ବା ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନର ଆଇଏସଆଇ ସହ ଜଡ଼ିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅନେକ ତୁର୍କୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ “ଆକର୍ଷଣୀୟ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି” ଅଧୀନରେ ଟାର୍ଗେଟ କରନ୍ତି । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ତୁର୍କୀ ଏନଜିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ତୁର୍କୀରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଭାରତୀୟ କାଶ୍ମୀରୀ ଏବଂ ମୁସଲମାନ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଏବଂ ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚଳାଉଛି । ଛାତ୍ରମାନେ ତୁର୍କୀରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ଏଜେଣ୍ଟମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତି ।

ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପ୍ରଦାନକାରୀ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ତାଲିକା urkey Youth Foundation (TUGVA), Presidency of Turks Abroad and Related Communities (YTB), Turkish Airlines, Yunnus Emre Institute (YEI), Turkey’s Diyanet Foundation (TDF), Turkist Cooperation and Coordination Agency (TIKA) ତୁର୍କୀ ସରକାର, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏର୍ଦାଗନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଜଡ଼ିତ ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ଇଣ୍ଟେଲ ରିପୋର୍ଟରେ ସିଧାସଳଖ ତୁର୍କୀ ଦୂତାବାସ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ସେମାନେ ଭାରତୀୟ ଏନଜିଓ ସହ ଜଡ଼ିତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ତୁର୍କୀର ଏଜେଣ୍ଡାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ତୁର୍କୀ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ପଠାଯାଉଛି ଏବଂ ସେମାନେ ଭାରତୀୟ ବିରୋଧୀ ଅଟନ୍ତି । ଷ୍ଟେଟ୍‌ମେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ପଚରାଯାଉଛି । ତୁର୍କୀ ଭାରତ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ କରୁଥିବା ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନବିକ ରିଲିଫ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍, ଟିଡିଏଫ୍ (ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପାଣ୍ଠି ସଂଗଠନ) ଏବଂ ପାକ୍-ତୁର୍କୀ ସାଂସ୍କୃତିକ ସଙ୍ଗଠନ ।

ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ, ଏର୍ଦାଗନ ପୁଣିଥରେ ଅସ୍ମାନିୟ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ପରି ତୁର୍କୀକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଏବଂ ଖଲିଫ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିଜର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ଗଠନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଭାରତକୁ ଅସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ତୁର୍କୀ ଦେଶରେ ଏହାର ମୂଳଦୁଆକୁ ଦୃଢ଼ କରୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏବେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥାମାନଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି ।

ଗତବର୍ଷ ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ତୁର୍କୀ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକୁ ସତର୍କ କରାଯିବା ଉଚିତ ଥିଲା । ତୁର୍କୀର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ବିପଜ୍ଜନକ, ଯାହା ଭାରତରେ ଅସ୍ଥିରତା ଆଣିପାରେ । ଏହା ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଅପେକ୍ଷା ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ ବଡ଼ ଶତ୍ରୁ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରୁଛି, ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ବ୍ୟାପକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉଚିତ ।

Leave a Reply