ଭାରତ-ଚୀନ୍ ଟେନସନ: ଆମେରିକାର ବୟାନ, ବେଜିଂର ବାରମ୍ବାର ଆକ୍ରମଣକୁ ସାମ୍ନା କରିବୁ

ଭାରତ-ଚୀନ୍ ବିବାଦରେ ଆମେରିକା ପୁଣି ଥରେ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି । ଆମେରିକା କହିଛି ଯେ ବେଜିଂ ତରଫରୁ କରାଯାଉଥିବା ବାରମ୍ବାର ଉତ୍ତେଜନାକୁ ସାମ୍ନା କରିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ହେଉଛି ଏହାର ମୁକାବିଲା କରିବା । ଏଲଏସିରେ ଚାଲିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛି ବୋଲି ଆମେରିକା କହିଛି ।

ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆଶା କରୁଛୁ, କିନ୍ତୁ ବେଜିଂ ଅଭ୍ୟାସକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ହେଉଛି ଏହାକୁ ବାରମ୍ବାର ସାମ୍ନା କରିବା । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବେଜିଂ ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ସ୍ତରରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ନୀତି ଆପଣେଇଛି ଯାହା ବିବ୍ରତ କରୁଛି ।’

ମୁଖପାତ୍ର ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଇୱାନ ଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ଠାରୁ ଜିନଜିଆନ୍, ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରଠାରୁ ହିମାଳୟ ଏବଂ ସାଇବର ସ୍ପେସ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ସଂଗଠନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସହ ଲଢ଼ୁଛୁ, ଯାହା ନିଜ ଲୋକଙ୍କୁ ଦମନ କରିବାକୁ ଏବଂ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶକୁ ଧମକ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଏହି ଉତ୍ତେଜନାକୁ ବନ୍ଦ କରିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ହେଉଛି ବେଜିଂକୁ ସାମ୍ନା କରିବା, ଅର୍ଥାତ୍‌ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ।

ଭାରତ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଇଛି  

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ୨୯-୩୦ ଅଗଷ୍ଟ ରାତିରେ ଚୀନ୍ ସେନା ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦର ଦକ୍ଷିଣ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଥିତି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏହି ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲା । ୩୧ ଅଗଷ୍ଟ ରାତିରେ ଚୀନ୍ ପୁଣି ଥରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ବିଫଳ କରିଥିଲେ । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି, ଚୀନ୍ ପକ୍ଷରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଏକ ସମୟରେ ଘଟିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଥିଲା ।

ଲଦାଖର ଏଲଏସିରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ଟ୍ୟାଙ୍କ ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲା । ଚୁସୁଲ ଏବଂ ଡେମୋକୋକରୁ ଚୀନ୍ ଆକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ପରେ ଏହି ନିୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ଚୀନ୍ ସେନା ଟାଙ୍କି ଆଗକୁ ବଢ଼ିବା ପରେ ଭାରତ ଏହି ନିୟୋଜନ କରିଛି । ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ହ୍ରଦ ଉପରେ ଭାରତର ସ୍ଥିତି ଦୃଢ଼ ରହିଛି । ଭାରତୀୟ ସେନା ସମସ୍ତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବ । ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦର ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଅର୍ଥାତ୍ କଳା ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply