ଅଜିତ୍‌ ଡୋଭାଲଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଶ ଭିତରେ କିମ୍ବା ଦେଶ ବାହାରେ କିଛି ବି ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ…

ଭାରତର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା (ଏନଏସଏ) ଏବଂ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଅଜିତ୍‌ ଡୋଭାଲ ଦେଶ ତଥା ବାହାରେ ଏଭଳି ସଫଳ ଅପରେସନ୍ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅସମ୍ଭବ ମନେ ହେଉଥିଲା । ସଦ୍ୟତମ ମାମଲା ଚୀନ୍ ସହ ଜଡ଼ିତ । ମେ ୨ ତାରିଖରୁ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଜୁନ୍ ୧୫ରେ, ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତର ୨୦ ଜଣ ସୈନିକ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରୟାସ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ଅଜିତ୍‌ ଡୋଭାଲ ଆଗରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଗତକାଲି ରାତିରେ ସେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ୨ ଘଣ୍ଟା କଥା ହୋଇଥିଲେ । ଯାହା ପରେ ଅବସ୍ଥା କିଛି ମାତ୍ରାରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ହେଲା । 

ଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କେନ୍ଦ୍ର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା (ଏନଏସଏ) ଅଜିତ୍‌ ଡୋଭାଲଙ୍କୁ ଆଗରେ ରଖିଛି ଏବଂ ରବିବାର ଦିନ ଚୀନ୍ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ୱାଙ୍ଗ ୟିଙ୍କ ସହ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ଭାରତର କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପରେ ଚୀନ୍‌କୁ ପଛକୁ ଫେରିବାର ବିକଳ୍ପ ନଥିଲା । ଭାରତ ଡ୍ରାଗନକୁ ଘେରି ରହିଥିଲା । ୫୯ ଟି ଚୀନ୍‌ର ଆପ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ପରେ ଚୀନ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କମ୍ପିତ ହୋଇଛି ।

ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଅଧିକାରୀ  

୨୦୧୪ରେ ମୋଦୀ ସରକାର ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । କେନ୍ଦ୍ରରେ ସରକାର ଗଠନ ହେବା ମାତ୍ରେ ଅଜିତ୍‌ ଡୋଭାଲ ପ୍ରଥମେ ଦେଶର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ଏଥିରୁ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ପିଏମ ମୋଦୀ ଡୋଭାଲଙ୍କୁ କେତେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି । ଦେଶ ଭିତରେ ଏବଂ ବାହାରେ ଅପରେସନରେ ଡୋଭାଲ ସର୍ବେସର୍ବା ହୋଇଥାନ୍ତି । ସେ ଏକ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ରଣନୀତି କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ତାହା ମଧ୍ୟ ଯୋଜନା କରନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କିମ୍ବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଡୋଭାଲଙ୍କର ଭୂମିକା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ।

ଦିଲ୍ଲୀ ହିଂସା ସମୟରେ ଅଜିତ୍‌ ଡୋଭାଲ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲେ 

ସିଏଏ, ଏନଆରସିକୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବହୁ ବିରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ହଠାତ୍ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହିଂସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଅଜିତ୍‌ ଡୋଭାଲ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଜାରି ରଖିଥିଲେ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । କିଛିଦିନ ପରେ ଡୋଭାଲ ନିଜେ ଦିଲ୍ଲୀ ରାସ୍ତାରେ ଯାଇ ପରିସ୍ଥିତିର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ ।  ଡୋଭାଲ କାଶ୍ମୀରବାସୀଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଜିତିଥିଲେ ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କାଶ୍ମୀରର ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରୁଥିଲା । ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ ହେବା ପରେ ଡୋଭାଲ ନିଜେ କାଶ୍ମୀର ରାସ୍ତାରେ ଯାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସକୁ ନେଇଥିଲେ । ଡୋଭାଲ ମଧ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ରହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଖାତିର ନକରି ସେ କାଶ୍ମୀରରେ ବହୁ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରି ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ ।

ରୋମାନିଆର କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଲିଭିୟୁ ରାଡୁଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସଫଳ ଯୋଜନା  

୧୯୯୧ରେ ଖାଲିସ୍ତାନ ଲିବରେସନ ଫ୍ରଣ୍ଟଦ୍ୱାରା ଅପହରଣ ହୋଇଥିବା ରୋମାନିଆର କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଲିଭିୟୁ ରାଡୁଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଅଜିତ୍‌ ଡୋଭାଲ ସଫଳତାର ସହ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ । ଡୋଭାଲ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନରେ କୂଟନୈତିକ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସେ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ବ୍ୟୁରୋର ଅପରେସନ୍ ଶାଖାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ । ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ପଞ୍ଜାବରେ ମଧ୍ୟ ଡୋଭାଲ୍ ଅପରେସନ୍  ଅଜିତ୍‌ ଡୋଭାଲ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ପଞ୍ଜାବରେ ୩୩ ବର୍ଷ ଗୁପ୍ତଚର ଗୁପ୍ତଚର ଥିଲେ । ୨୦୧୫ରେ ମଣିପୁରରେ ଏକ ସେନା କନଭେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ମିଆଁମାର ସୀମା ପାର ହେବା ପରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ସେ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ଅପରେସନର ମୁଖ୍ୟ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ ।

ଧାରା ୩୭୦ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଡୋଭାଲ କାଶ୍ମୀରରେ ବୁଲୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା 


କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦, ୩୫ ଏ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାପରେ କାଶ୍ମୀରରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା । ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଗୃହବନ୍ଦୀରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଅଜିତ୍‌ ଡୋଭାଲ ଆଗକୁ ଯାଇ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଜିରୋରୁ ପରିସ୍ଥିତି ବୁଝିବା ପାଇଁ କାଶ୍ମୀରରେ ଅବତରଣ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସକୁ ନେଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ, ଡୋଭାଲ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଖାଇଥିଲେ ।

ଅପରେସନ୍ ବ୍ଲୁ ଷ୍ଟାରରେ ଏକ ବଡ଼ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ 


ଡୋଭାଲଙ୍କର ପ୍ରାୟ ୩୭ ବର୍ଷର ଗୁପ୍ତଚର ଅଭିଜ୍ଞତା ଅଛି । ୨୦୧୪ରେ ମୋଦୀ ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଡୋଭାଲଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କୁ ୩୧ ମଇ ୨୦୧୪ରେ ଦେଶର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା କରାଯାଇଥିଲା । ଡୋଭାଲ୍ ସାତ ବର୍ଷ ଧରି ପାକିସ୍ତାନର ଲାହୋରରେ ଜଣେ ପାକିସ୍ତାନୀ ମୁସଲମାନ ବେଶରେ ଥିଲେ । ଜୁନ୍ ୧୯୮୪ରେ, ସେ ଅମୃତସରର ସୁର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର କାଉଣ୍ଟର ଅପରେସନ୍ ବ୍ଲୁ ଷ୍ଟାରରେ ବିଜୟର ହିରୋ ହୋଇଥିଲେ ।  ଅଜିତ୍‌ ଡୋଭାଲ ଏକ ରିକ୍ସାୱାଲା ହୋଇ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯାଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ସେନାକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ, ଯାହା ଉପରେ ଆଧାର କରି ଭାରତୀୟ ସେନା ଏହି ଅପରେସନରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ।

ଅଜିତ୍‌ ଡୋଭାଲଙ୍କୁ କିର୍ତ୍ତୀ ଚକ୍ରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି 

ଅଜିତ୍‌ ଡୋଭାଲ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ଅମଲାତନ୍ତ୍ର ଯିଏ କିର୍ତ୍ତୀଚକ୍ର ଏବଂ ଶାନ୍ତିକାଳରେ ଗାଲାଣ୍ଟ୍ରି ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି । ଡୋଭାଲ୍ ଅନେକ ସୁରକ୍ଷା ଅଭିଯାନର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଗୁପ୍ତଚର ଜଗତରେ ଅନେକ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ଅଜିତ୍‌ ଡୋଭାଲ ୧୯୪୫ ମସିହାରେ ପାଉଡି ଗଡ଼ୱାଲରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେ ଅଜମେର ମିଲିଟାରୀ ସ୍କୁଲରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । କେରଳର ୧୯୬୮ ବ୍ୟାଚ୍ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଡୋଭାଲ୍ ନିଯୁକ୍ତ ହେବାର ଚାରି ବର୍ଷ ପରେ ୧୯୭୨ ମସିହାରେ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ବ୍ୟୁରୋ (ଆଇବି) ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

Leave a Reply