ଚୀନ୍ ଆମ ସୀମାରୁ ଓହରି ଯାଇଛି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କ୍ଷମା ମାଗିବା ଉଚିତ – କଂଗ୍ରେସ

ଜିଠାରୁ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ (ଭାରତ-ଚୀନ୍ ଗାଲୱାନ୍ ଉପତ୍ୟକା) ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତ ପରିସ୍ଥିତି କିଛି ମାତ୍ରାରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇଛି। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ସାମ୍ନାକୁ ଆସି ତାଙ୍କ ଚୀନ୍ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ । ସୂଚନାନୁସାରେ, ଦୁଇ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ରାତିରେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ଚୀନ୍ ସେନା ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରୁ ପଛକୁ ଫେରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ପୱନ ଖେଡ଼ା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ପୱନ ଖେଡ଼ା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ପୁରୁଣା ବିବୃତ୍ତି ପାଇଁ କ୍ଷମା ମାଗିବା ଉଚିତ ଯେଉଁଥିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଆମ ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରିନାହିଁ ।

କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଆକ୍ରମଣ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଚୀନ୍ ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ ଭାରତ ସହ ବଢ଼ୁଥିବା ଉତ୍ତେଜନାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ସେନା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପଏଣ୍ଟ ୧୪ରେ ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନିକ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରୁ ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନିକ କିଛି କିଲୋମିଟର ପଛକୁ ଖସି ଯାଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ନୂଆ ଦାବି ରଖିଛି । କଂଗ୍ରେସ କହୁଛି ପୂର୍ବ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିମ୍ବା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜକୁ ଲୋକମାନଙ୍କ ଆଗକୁ ଆସିବା ଉଚିତ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଲଦାଖ୍‌ରେ ପରିସ୍ଥିତି କ’ଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା ଉଚିତ ।

ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କଠାରୁ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା ଦାବି 

କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ପୱନ ଖେଡ଼ା ଏଠାରେ ଅଟକି ନାହାଁନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଏହି ସୁଯୋଗର ଲାଭ ଉଠାଇବା ଉଚିତ …. ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା, ଦେଶକୁ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସକୁ ନେବା, ଦେଶକୁ କ୍ଷମା ମାଗିବା ଉଚିତ…. କ’ଣ  ଘଟିଲା ତାହା କୁହନ୍ତୁ। ମୁଁ ତୁମକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିଛି କିମ୍ବା ସେମାନେ ଅନ୍ୟ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ଯାହା ମୋର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନରେ ଭୁଲ୍ ଅଟେ ।

ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ପୁରୁଣା ବିବୃତ୍ତି ଉପରେ ଦାବି 

ବାସ୍ତବରେ, ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଗାଲଭାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଗତ ୫ ତାରିଖରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅବରୋଧ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଜୁନ୍ ୧୫ରେ, ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ବିବାଦରେ ଉଭୟ ଦେଶ କ୍ଷତି ସହିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପୁରୁଣା ବିବୃତ୍ତି ପାଇଁ କ୍ଷମା ମାଗିବାକୁ କହିଛି ଯେଉଁଥିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେହି ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଆସି ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ଭାରତୀୟ ସେନାର କୌଣସି ପୋଷ୍ଟ ଦଖଲ କରିନାହାଁନ୍ତି ।

Leave a Reply